Προς το περιεχόμενο

nvidia απομνημόνευση ρυθμίσεων οθόνης


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εξής απορία, στα Windows όταν βάζω μια εξωτερική οθόνη στο laptop που έχω ξαναβάλει, θυμάται τη ρύθμιση που είχα κάνει και αυτόματα την ενεργοποιεί μόλις την συνδέσω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό στο Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα το κάνω post εδώ.

Αλλάζω την επιλογή PowerMizer από Adaptive σε Performance αλλά μόλις κλείσω τα settings της nvidia γυρνάει στο Adaptive. Δοκίμασα να κάνω save το cuurent configuration αλλά μια από τα ίδια. Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω μετα το save να μην αλλαξες το ονομα που προτεινει .nvidia-rc ktl

** νομιζω πως δεν υπαρχει λογος το καλοκαιρι να εισαι σε performance ασε να επιλεγει η ιδια η καρτα αναλογα τις απαιτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω μετα το save να μην αλλαξες το ονομα που προτεινει .nvidia-rc ktl

** νομιζω πως δεν υπαρχει λογος το καλοκαιρι να εισαι σε performance ασε να επιλεγει η ιδια η καρτα αναλογα τις απαιτησεις

 

Όχι το ίδιο άφησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιως.

 

Έχω disabled την οθόνη του λάπτοπ όταν το έχω συν συνδεμένο στην οθόνη σπίτι μου, άμα κάνω save σε xorg.conf θα συνεχίζει να είναι disabled η οθόνη του λάπτοπ όταν βγάζω την εξωτερική. Υπάρχει κάποιος τρόπος για if statement;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω disabled την οθόνη του λάπτοπ όταν το έχω συν συνδεμένο στην οθόνη σπίτι μου, άμα κάνω save σε xorg.conf θα συνεχίζει να είναι disabled η οθόνη του λάπτοπ όταν βγάζω την εξωτερική. Υπάρχει κάποιος τρόπος για if statement;

 

νομιζω πιο παλια που ειχα συνδεσει ενα laptop με nvidia στην τηλεοραση με rca, ηταν plug n play - δηλωσα καρφωτα τις οθονες στο xorg.conf

 

 

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα το κάνω post εδώ.

Αλλάζω την επιλογή PowerMizer από Adaptive σε Performance αλλά μόλις κλείσω τα settings της nvidia γυρνάει στο Adaptive. Δοκίμασα να κάνω save το cuurent configuration αλλά μια από τα ίδια. Καμιά ιδέα;

 

να βρεις την αντιστοιχη εντολη (nvidia-settings - μπλαμπλα) και να την βαλεις σε ενα startup script σου (πχ .xinitrc)

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...