Προς το περιεχόμενο

Γωρίζει κανείς αν μπορώ να έχω πολυνηχάνημα φαξ και τηλέφωνο


axristos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

θα ήθελα αν ξέρει κανείς αν μπροώ να έχω συνδεδεμάνα ταυτόχρονα ένα πολυμηχάνημα με φαξ και τηλέφωνο μαζί. Δηλαδή αν μπορώ να χωρίσω την τηλεφωνική γραμμή(PSTN)σε δύο μέρη. Από όσα ξέρω δεν γίνεται. Απλά ρωτάω για να το σιγουρέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως τα πολυμηχανήματα με faχ, έχουν είσοδο για την γραμμή τηλεφώνου και έξοδο για την τηλεφωνική συσκευή, έτσι μπορείς να έχεις και τα δυο ταυτόχρονα.

 

G0008668_tcm13-605157.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ιδιο νουμερο θες να δουλευει ανεξαρτητα φαξ και τηλ?

χλωμο μονο αν σηκωνεις το τηλ και σου λενε ή να καταλαβαινεις οτι ειναι φαξ οποτε να πατας receive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. εκανα την σύνδεση, πήρα έναν γνωστό να στείλει φαξ και το έλαβε κανονικα μετά από 2-3 φορές που χτύπησε το τηλέφωνο. Μετά για να είμαι σίγουρος κάλεσα το νούμερο και καλούσε κανονικά χωρίς να μπερδέυεται με το φαξ. Αν δω κάποια επιπλοκή στο μέλλον θα ενημερώσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη επιπλοκή είναι οτι δεν μπορούν να δουλέψουν και τα δύο ταυτόχρονα. Απο εκει και πέρα τα νέα μηχανήματα αναγνωρίζουν το fax και "γυρνάνε" μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω και γω βαζεις τον τηλεφωνητη να ανοιξει την γραμμη στον 1ο χτυπο.

αν ειναι τηλ τι γινεται απλα αφηνει φωνητικο μηνυμα ο αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα fax (συνήθως) στέλνουν ένα guard tone μόλις απαντηθεί ή γραμμή.

Έτσι "αναγνωρίζει" το πολυμηχάνημα αν η κλήση είναι fax ή απλό τηλέφωνο κ ανάλογα "στέλνει" την κληση εκεί που πρέπει.

Σε περιπτώση που το fax που καλεί έχει το guard-tone κλειστό (συνήθως παλιά μηχανήματα ή κακό ρυθμισμένα) τότε θα χτυπάει το τηλέφωνο σου κ στο fax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε οπως και να χει θα πρεπει να απαντηθει η κληση.

εγω θα ηθελα κατι σε στυλ να αναγνωριζε το φαξ πριν ανοιξει η γραμμη και απλα να τυπωνει το φαξ αλλιως να χτυπαγε το τηλ για ομιλια.

πλεον νομιζω οτι τα vo-ip fax/μαιλ ειναι καλυτερη λυση αν δεν θες 2ο νουμερο σε σπιτι/γραφειο.Υπαρχει flat rate voip fax με gr νουμερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...