Προς το περιεχόμενο

emesene: Ανταλλαγή αρχείων δεν δουλεύει


sdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Όλα ΟΚ με την εγκατάσταση του latest emesene από τα repos, αλλά πάλι δεν δουλεύει η ανταλλαγή αρχείων

με χρήστες Windows (οι περισσότεροι φίλοι, γαρ).

Το αρχείο εμφανίζεται κάτω έτοιμο προς λήψη αλλά όταν πατάω για αποδοχή, δεν γίνεται τίποτα.

Αυτό είναι αναρτημένο στο site του emesene:

 

 

direct-connect aka fast file transfers are now implemented in msn, emesene will listen on 6891 (and subsequent, if needed) when receiving and will try to fallback gracefully to slow file transfers in case the bridge fails. Please remember this feature is tied to your network configuration, so if it works or not it doesn't depend entirely on emesene

 

Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσπάθησα, αλλά δεν είδα διαφορά.

Μάλιστα, μετά δεν ενφάνιζε καθόλου το προς μεταφόρτωση αρχείο.

Έχω το Thomson TG585v7. Θα το προσπαθήσω πάλι, μήπως έκανα καμιά πατάτα.

 

Edit:Ακολούθησα αυτό εδώ αλλά

φαίνεται ότι είμαι άσχετος με το άθλημα. Κάνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάτσει να κάνει port forward για μια απλή ανταλλαγή αρχείων στο msn όταν κανεις windows χρηστης δε χρειάστηκε ποτε να κάνει κάτι τέτοιο για την αντίστοιχη δουλειά;;;

Αν απαιτεί κάτι τέτοιο το emesene, μεγάλο fail.

 

Δοκίμασε το KMess.

 

Θα κατεβάσεις βεβαια και το μισό KDE (που λέει ο λόγος) μαζί του και θα έχεις μια ετερογένεια στην διεπαφή, αλλα κάνει τα πάντα.

 

Edit:

 

Sorry αλλα το ξανασκέφτομαι και μοιάζει εξωφρενικό!

Να κάτσει να κανει port foreward προς μια συγκεκριμένη ip του εσωτερικά-του-σπιτιού δικτύου (την ώρα που μοιράζονται οι ips με DHCP οποτε κάθε φορα θα πρέπει τι; Να αλλάζει το port foreward;;; ) για να έχει μια υπηρεσία που την έχουν όλοι οι χρηστες windows χωρίς να κουνάνε το ένα τους δάχτυλο!!!

 

Ρε παιδιά sorry αλλα λειτουργούμε υπέρ ή ενάντια στο linux έτσι;;;

 

---

 

Διαφορετικά δοκίμασε το web-messenger imo.im

ή το web-messenger της ίδιας της microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε moukoublen, σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες και ρώτησα αν για κάθε τέτοιο app πρέπει να κάτσει ο μέσος χρήστης

να κάνει port forwarding, τη στιγμή που υποτίθεται ότι άλλες apps το κάνουν μόνες τους.

Ενώ είναι υπέροχο κατά τα άλλα, και γενικά οι messengers στο Linux, υπάρχει ένα θεματάκι με τα file transfers.

Δεν βρήκα κανένα που να μπορεί να συνεννοηθεί με Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εδώ που τα λέμε φταίει μόνο η κοινότητα σε αυτό αλλα τέλος πάντων.

 

Δοκίμασε πάντως τις εναλλακτικές που σου πρότεινα.

 

 

Kmess (app)

imo.im (web)

 

και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες πριν το kmess, που θα φέρει το k-mess μαζί του, υπάρχει και το pidgin.

 

διοθρώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω είναι η Microsoft που αλλάζει τα πρωτόκολλα κάθε λίγο και λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ είμαι σε αναζήτηση καλού client εδώ και πολλούς πολλούς μήνες!

 

Δεν μου άρεσε κανένα από τα emesene, kmess, pidgin αρκετά και όλα είχαν τα θεματά τους.

Άλλες προτάσεις έχουμε? Ειδικά το file-transfer είναι λιιιγο σημαντικό

 

Eγώ είμαι σε αναζήτηση καλού client εδώ και πολλούς πολλούς μήνες!

 

Δεν μου άρεσε κανένα από τα emesene, kmess, pidgin αρκετά και όλα είχαν τα θεματά τους.

Άλλες προτάσεις έχουμε? Ειδικά το file-transfer είναι λιιιγο σημαντικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το amsn το χαός. Ολά τα άλλα msn client είναι τλείως πρόχειρα και όλο και κάτι τους λείπει το amsn όμως λόγο ότι η ομάδα του είναι αρκετά inactive το έχουν πετάξει από τα repositories του debian και του ubuntu. Υπάρχουν κάποιες οδηγίες για εγκατάσταση του αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σταθερές.

Μια ελπίδα πλέον υπάρχει από το telepathy αλλά και αυτό στο kde έχει αρκετά προβλήματα και είναι φοβερά ασταθές. Ούτε να συνδεθεί μπορεί τουλάχιστον στην δικιά μου εγκατάσταση αλλά ουτε καν να κανεις edit λογαριασμούς.. Σε κανα χρόνο το βλέπω να δουλεύει και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με το KMess δεν είχα ποτε πρόβλημα στο file transfer. Αλλα όντως το τελευταίο του update ήταν τον 3/2012 οποτε δε ξέρω με τι ρυθμούς αναπτύσσεται.

 

Από κει και πέρα και το pidgin είναι παρα πολύ καλο. Το δοκιμάζω αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω pidgin χρησιμοποιω αλλα εχει κατι μηνες τωρα που file transfer δεν λεει να γινει με τιποτα.

 

επισης, αλλο προβλημα, υπαρχουν επαφες που ενω ειναι online δεν μου τις δειχνει ποτε (για συγκεκριμενα ατομα),ενω αμα μπω απο το web messenger μεσω hotmail, τις βλεπω online κανονικα.

 

Το καλυτερο γενικα που εχω δοκιμασει ηταν pidgin με βιβλιοθηκη το msn-pecan αντι για το libpurple. Αυτο σε καποια αναβαθμιση του πρωτοκολλου του msn επαψε να λειτουργει. Μετα απο καιρο βγηκε update και ισως τωρα να ειναι οκ παλι, αλλα δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν παιζει για την διανομη μου και δεν μπηκα σε διαδικασιες compile https://launchpad.net/msn-pecan/+packages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νομίζω πως οι ανταλλαγές αρχείων μέσω msn δεν είναι και ότι πιο χρήσιμο. Υπάρχουν απλοί άλλοι τρόποι όπως πχ το dropbox που καλύπτουν αυτές τις ανάγκες καλλίτερα.

Όσο για το kde-telepathy, πλέον στην έκδοση 0.4 έχει γίνει αρκετά σταθερό, με διάφορα ενδιαφέροντα features, όπως ένα plasmoid που μοιάζει με το chat του facebook για την επιφάνεια εργασίας, και πλέον έχει γίνει το βασικό μου im. Χρειάζεται ακόμα fine-tuning αλλά είναι σε καλό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...