Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα με Ubuntu και win 7 boot


fsbmaniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια ,παροτι εψαξα εδω δεν βρηκα καποια λυση ...Εχω ενα pc καινουριο με i5 8gb ram κτλ τα 7αρια ειναι σε εναν ssd samsung 64 gb και το pc εχει πανω και αλλον ενα δισκο wd 640g οποιος ειναι σε 2 partition...ε επελεξα απο το installation μενου του linux η εγκατασταση να γινει και να εχω επιλογη και για τα 2 os...ελα ντε ομως που μετα εβλεπα μονο 7aria....δεν μου εδωσε την επιλογη να πω που να εγκατασταθει αλλα ειδα οτι αυτοματοποιημενα επελεξε αυτο το partition που το ειχα unformated και υπεθεσα οτι ολα καλα....μετα απο αυτο...αρχισα τα πειραματα με το eASY BCD και μετα απο μια λαλακια (που εκανα-διαβασα σε ενα φορα ...) δεν εβλεπε τιποτααα ...ξεκινησε ενας γολγοθας ολονυκτιος να καταφερω να επαναφερω τα 7 ...τελικα αποσυνδεσα τον wd...και αφου δοκιμασα ολες τις εντολες και τα προγραματα του boot hirens για mbr καταφερα και επανεφερα τα 7. Θα ηθελα καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω τωρα με το Easy bcd ωστε να μπορεσω να τα βαλω σε μαι ταξη ολα και να μπορω να μπουταρω οποιο θελω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.να αποσυνδέσεις τον samsung και να δεις αν κάνει boot ο wd.

αν όχι κάνε πάλι εγκατάσταση το Ubuntu.

 

2. να συνδέσεις τον samsung έτσι ώστε ο wd να κάνει boot πρώτος.

 

3. μέσα απ'το ubuntu ανοίγεις terminal και εκτελείς:

>sudo update-grub

για να προσθέσει τα windows στο αρχικό μενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να ξαναεγκαταστήσεις το ubuntu και να φροντίσεις να φτιαξεις ένα partition (τουλάχιστον 512mb) για το /boot και μετα εκεί που λέει device for boot loader instalation να επιλέξεις αυτό το partition.Μετα στο easybcd δημιουργείς τη νέα επιλογή και φροντίζεις να λέει grub2 στο αντίστοιχο πεδίο.

 

EDIT:και ένα Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν bootαρουν δυστηχως...εσβησα το partition ωστε να το ξαναδει να τα εγκαταστησει εκει ...ξανακανω install τωρα...αντε να δουμε

 

Τωρα επελεξα ενα partition για τα linux και ενα για swap...κανει εγκατασταση τωρα ...100χρονια αυτο το βλακωδες boot managment ολο προβληματα ...

 

update:Μολις τελειωσε η εγκατασταση...παει na ξεκινησει με μονο τον ενα δισκο (Linux)πανω και λεει Read Error...

 

Κατι εχει πειραχτει απο το easy bcd φενεται στον δευτερο σκληρο....θα μεταφερω τα δεδομενα και θα δοκιμασω το link που δινει ο chaoss χαοςς τα Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο επιτυχια...και ενω ολα δουλευαν ρολοι (κομπλε οι επιλογες στον boot loader δουλευαν αψογα) ...και ενω τα ειχα χιλιοδοκιμαδει...γυρναω απο καφε παω να ανοιξω το pc...και...δεν βλεπει τιποτα....αποσυνδεω τον δισκο των linux και μπαινει μονο sta w7 τωρα...τι να πω χαρα στην σταθεροτητα τους δηλαδη ...δεν πειραξα τιποτα ολα δουλευαν ρολοι γαμωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...