Προς το περιεχόμενο

Opera 12 under Linux: προβληματακιά


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιάχνω θέμα γιατί η Opera 12 θα είναι στο προσκύνιο για 12 ακόμα μήνες, οπότε καλό είναι να τα συγκεντρώσουμε όλα εδώ πέρα.

 

Κάνω την αρχή με το μόνο ενοχλητικό πρόβλημα μέχρι τώρα:

Όταν έχω πολλές καρτέλες και τραβίξω μία στο desktop για να γίνει νέο παράθυρο μόνη της ναι μεν μεταφέρεται αλλά η Opera μετά δεν καταλαβαίνει τα clicks και το enter πουθενά (σε κανένα tab). Μόλις κλείσω το tab που τράβηξα (δλδ το νέο παράθυρο πλέον) όλα επανέρχονται. Εκνευριστικό αν μη τι άλλο γιατί δεν μπορώ να χωρίσω ένα tab από τα υπόλοιπα πλέον.

 

Επίσης, λιγότερο ενοχλητικό, είναι ότι δεν γίνεται πλέον render από τον window manager μου. Με αποτέλεσμα να μην έχω τον τίτλο για να κάνω διπλο-κλικ->fullscreen. Αυτό ίσως και να λύνεται από καμία επιλογή.

 

Έχετε βρει λύσεις σε τίποτα από τα παραπάνω? Έχετε συναντήσει οι ίδιοι κάποιο άλλο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα που αναφερεις με το detach οντως συμβαινει και διαρκει μεχρι να κλεισεις την καρτελα που εγινε detach. Αν την ξανανοιξεις σαν καρτελα (πχ ctrl+shift+t = undo close tab) και την ξανακανεις detach, ολα δουλευουν κανονικα.

 

Το αλλο προβλημα δεν το εχω. Εχω κανονικα window manager (openbox) και με διπλο κλικ κανει fullscreen. Εχω ανανεργο το show border (δεξι κλικ στην tab bar > [ ] show border) και αν εχεις close σε καθε καρτελα (ctrl+f12 > advanced > tabs > additional tab options > [v] show close button on each tab).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με το fullscreen δεν εχω πρόβλημα είτε με ενεργοποιημένο το Show Border (ειναι πιο εύκολο τότε γιατι υπαρχει η επιπλέον μπαρα με το system menu, που με διπλο κλικ κανει maximize/restore), είτε με απενεργοποιημενο.

To Show Border το ρυθμίζεις αφού κανεις δεξί κλικ στο tab bar. Είναι η τελευταια επιλογή στο context menu που εμφανίζεται.

 

Ένα πρόβλημα που έχω σε 64bit Linux (Ubuntu 12.04, με όλα τα πρόσφατα updates) είναι με τον τονισμό. Δεν μπαίνουν τόνοι στα ελληνικά. Δεν το έχω σε Chromium ή Firefox, αλλά στον Opera είναι αδύνατο να βάλω τόνους (ομοίως και στο νέο Skype 4.00.something). Το είχα λύσει παλιότερα, αλλά πλέον δεν δουλεύουν οι λύσεις εκείνες.

Ωστόσο σε Linux 32bit 10.10 δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p παρατήρησα ότι αν κάνω δεξι κλικ -> detach στο tab που θέλω όλα είναι οκ. Δεν είναι ίδιο με το drag-n-drop αλλά θα με καλύψει. Έτσι και αλλιώς κατά κανόνα θέλω μια νέα καρτέλα (και απο εκείνη βγάζω τις υπόλοιπες νέες στο δεύτερο παράθυρο κατά το search).

 

praetorian τι distro τρέχεις?

δες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/190183-opera-και-προβλημα-στους-τονους-στα-ελληνικα/page__st__10 και για το skype και τον opera

είναι θέμα του Qt, και ευτυχώς για την ώρα έχουμε λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

praetorian τι distro τρέχεις?

δες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/190183-opera-και-προβλημα-στους-τονους-στα-ελληνικα/page__st__10 και για το skype και τον opera

είναι θέμα του Qt, και ευτυχώς για την ώρα έχουμε λύση

Στο Pc δουλειάς έχω Ubuntu 11.10 32bit (σε κάποια φάση θα αλλάξει, γιατί σέρνει όλο το overhead από απανωτά upgrades από το 10.04 ή κάπου εκεί). Αυτός δεν έχει πρόβλημα με τους τόνους. Με English για display language και `none` για keyboard input method system (από το Language Support menu).

LSB Version: core-2.0-ia32:core-2.0-noarch:core-3.0-ia32:core-3.0-noarch:core-3.1-ia32:core-3.1-noarch:core-3.2-ia32:core-3.2-noarch:core-4.0-ia32:core-4.0-noarch

Distributor ID: Ubuntu

Description: Ubuntu 11.10

Release: 11.10

Codename: oneiric

 

Στο home PC έχω Ubuntu 12.04 64bit, που γενικά πάει καλά, αλλά έχει το πρόβλημα με τους τόνους. Με English για display language (δεν θέλω τα ελληνικά menus και τις ελληνικές ονομασίες για τους folders), και ibus για keyboard input method system (από το Language Support menu).

 

Το είχα δει το θέμα που αναφέρεις. Δεν φαίνεται να λύνεται το πρόβλημα αν τρέξω τον Opera ως:

LANG=el_GR.UTF-8 opera &

(δεν δοκίμασα με LANG=en_US.UTF-8 ακόμα, ίσως το απόγευμα που θα είμαι σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο στα 64bit, όπως και στα δικά σου μηχανάκια.

 

Το LANG=el_GR.UTF-8 (ή και en_US.UTF-8) είναι για το Arch. Δεν ξέρω πως το ορίζεις στο Ubuntu.

Εγώ πλέον το έβαλα στο rc.conf και δεν χρειάζεται να το γράφω κάθε φορά. Πλέον όλες οι Qt εφαρμογές έχουν τόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελικά λύθηκε το θέμα στα 64bit (Ubuntu 12.04), ως εξής (δεν είμαι 100% σίγουρος ποιο ακριβώς από τα παρακάτω βήματα έλυσε το θέμα :P)

1. Απο terminal έδωσα (όπως αναφέρει εδώ):

>
sudo locale-gen --purge
sudo dpkg-reconfigure locales
sudo update-locale LANG=en_US.UTF-8 LANGUAGE=en_US:en LC_ALL=en_US.UTF-8

2. Από το menu του Gnome 3 (Applications -> System Tools -> System Settings -> Language Support

έθεσα το Keyboard Input method System σε none (από ibus).

3. Logout και ξανα login.

 

extra πληροφορίες: ως keyboard layouts έχω δύο εγκατεστημένα, το English (US) και το Greek (Extended).

Τα μενού του Language Support δείχνουν τα εξής:

 

langsupp001.png

langsupp002.png

 

Και τα environment και default/locale έχουν τα εξής περιεχόμενα:

>
somebody@somehost:~$ cat /etc/default/locale 
LANG=en_US.UTF-8
LANGUAGE=en_US:en
LC_NUMERIC="el_GR.UTF-8"
LC_TIME="el_GR.UTF-8"
LC_MONETARY="el_GR.UTF-8"
LC_PAPER="el_GR.UTF-8"
LC_NAME="el_GR.UTF-8"
LC_ADDRESS="el_GR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="el_GR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="el_GR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="el_GR.UTF-8"
LC_ALL=en_US.UTF-8

somebody@somehost:~$ cat /etc/environment 
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
LANGUAGE="en"
LANG="el_GR.UTF-8"
LC_NUMERIC="el_GR.UTF-8"
LC_TIME="el_GR.UTF-8"
LC_MONETARY="el_GR.UTF-8"
LC_PAPER="el_GR.UTF-8"
LC_NAME="el_GR.UTF-8"
LC_ADDRESS="el_GR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="el_GR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="el_GR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="el_GR.UTF-8"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω καθόλου τα του Ubuntu, μου φαίνονται λίγο κινέζικα τα περισσότερα από αυτά, αν θες όμως κάντα copy/paste και στο αντίστοιχο θέμα, μπας και το βρει κανένας και σωθεί (εγώ έψαχνα 5-6 εβδομάδες, και έψαχνα με firefox.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα του windows manager το έλυσα διαλέγοντας το unix-native theme αντί για κάποιο από τα καινούρια χαρούμενα themes :)

(επόμενο βήμα: σκουπιδοτενέκες the comeback)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ubuntu 12.04 64bit ελληνικά: δεν συνάντησα κανένα από τα προβλήματα που αναφέρετε.

 

Όλα φαίνονται να δουλεύουν. Μ'αρέσει το theme με τα χορταράκια.

 

+ ότι δουλεύει το copy + paste με τη ροδέλα, μεταξύ opera + gtk εφαρμογών που σε παλιότερες εκδόσεις νομίζω δεν έπιανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δουλεύει κανονικότατα το GPU acceleration σε linux.

Όλα τα benchmarks που έχω δοκιμάσει έχουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με chrome και firefox και κατά τη διάρκεια που δουλεύει ο opera ανεβάζει θερμοκρασία η κάρτα γραφικών

 

Chalkboard

Σε αυτό συγκεκριμένα ο chrome το παλεύει με το ζόρι και έχει προβλήματα, ενώ στον firefox πέφτει βόμβα :P

Με opera 19,52 secs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.76 με το acceleration ανοιχτό, 34.84 κλειστό σε μια 27αρα dell σε full screen... μάλλον παίζει και αυτό το ρόλο του

 

ο fox κόλησε (και το X λίγουλάκι μαζί του). το ίδιο και ο chromium :)

 

13.76 με το acceleration ανοιχτο, 34.84 κλειστό σε μια 27αρα dell σε full screen... μάλλον παίζει και αυτό το ρόλο του

ο fox κόλησε (και το X λίγουλάκι μαζί του). το ίδιο και ο chromium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...