Προς το περιεχόμενο

Θελω να καλλιεργω τα δικα μου λαχανικα


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εφτιαξα ενα παρτερακι με 1 κιβυκο χωμα.αλλα μου εφεραν κοκκινοχωμα και ψιλολασπωνει αμα βρεχεται.τι πρεπει να κανω προκειμενου να το κανω πιο καταλληλο για λαχανικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόψεις διίστανται και ο καθένας κάνει ότι έχει μάθει να κάνει.

 

Αν το ρίξεις χύμα στο σύνολο του χώματος, θα πάει προφανώς παντου κι έτσι θα έχεις κάτι ζιζάνια πιο δυνατά από τι τομάτες σου. 

 

Αν το βάλεις κατευθείαν στην τρύπα που θα βάλεις το φυτό, πριν ακόμα το φυτέψεις, αν είναι πολύ φρέσκια η κοπριά θα στο κάψει καθώς είναι φουλ στο άζωτο.

 

Εγώ έχω περσινή, καλά χωνεμένη, κι έβαλα κατευθείαν στην τρύπα των φυτών. Δεν τα έκαψε. 2 κουβαδάκια ανά φυτό. Μετά από 15 μέρες ρίχνουμε άλλα 2 από πάνω κι είσαι εντάξει από κοπριά.

 

Για σιγουριά, κάνε 10 τρύπες, ρίξε ένα κουβαδάκι, φύτεψε. Περίμενε μια βδομάδα και δες πώς πάνε τα φυτά. Αν είναι εντάξει, στις άλλες 10 ρίξε 2 κι αν πάλι αντέχουν, στις άλλες 10 ρίξε 3. Μην πας παραπάνω όμως. Καλή η κοπριά αλλά χρειάζεται και χώμα το φυτό :).

 

Κάθε 2-3 μέρες, αναλόγως τι χώμα έχεις, πόσο βαθιές έχεις κάνει τις τρύπες, κτλ θέλει πότισμα αυτή την περίοδο. Το καλοκαίρι κάθε μέρα -τα αγγούρια 2 φορές.

 

Υ.Γ. Μην αγχώνεσαι. Αν το χώμα δεν είναι καλό δε θα πάρεις μεγάλη παραγωγή αλλά όσο ρίχνεις κοπριά θα εμπλουτίζεται και σταδιακά θα είσαι εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κανα 2 φωτογραφίες από τον κήπο, μία από ανατολή προς δύση και η άλλη από την αντίθετη πλευρά.

 

003smaller

004smaller

 
Κολοκύθια, ντομάτες και αγγούρια φυτεύτηκαν 15 Απριλίου και πάνε πολύ καλά, κυρίως αγγούρια και κολοκύθια.
 
Πιπέρια και μελιτζάνες στις 15 Μαίου και μεγαλώνουν ικανοποιητικά.
 
Δοκίμασα συγκαλλιέργεια και έριξα δίπλα σχεδόν σε κάθε πιπεριά κι ένα σπόρο καλαμπόκι. Όλα έχουν βγει, να δούμε αν το χώμα θα αντέξει 2 είδη κι αν θα έχω παραγωγή.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πηγα στον κηπο ενος φιλου και ζηλεψα τις μυρωδια της ντοματας,του βρεγμενου χωματος κτλ κτλ.

Τι εκταση χρειαζεται για να μπορω να καλλιεργω τα βασικα λαχανικα εποχης (δεν με ενδιαφερει να καλυψω το 100% των αναγκων μου) και ποσο ευκολο ειναι?Εχω μια μικρη εμπειρια απο μικροτερη ηλικια...

Εσυ τι εκταση διαθετεις τελικα και τι χωμα εχεις?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε μελιτζάνες πιπεριές και ντομάτες φύτεψε και κανα βασιλικό.

Διώχνη δορυφόρο αλευρώδη και δεν κοστίζει.

 

Έχω βάλει κατιφέδες γι αυτό το λόγο. Θα βάλω και κανένα βασιλικό αφού το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

χαιρεται και παλι.το ξερω οτι αυτο που ζηταω ειναι ασχετο με το θρεντ αλλα μηπως το αναγνωριζετε?ηταν δωρο και θελω να παρω αλλο ενα αλλα δεν ξερω πως το λενε.θενκς!

post-73526-0-82891000-1373632146_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρεται και παλι.το ξερω οτι αυτο που ζηταω ειναι ασχετο με το θρεντ αλλα μηπως το αναγνωριζετε?ηταν δωρο και θελω να παρω αλλο ενα αλλα δεν ξερω πως το λενε.θενκς!

στεφανωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στεφανωτη

ευχαριστω.αυτο το κιτρινο ανθακι αριστερα ειναι το περιφημο αγγουρι σαντορινης και αρχιζουν και βγαινουν δειλα-δειλα.οταν μεγαλωσουν αρκετα και ειναι ετοιμα για σαλατα θα τα βγαλω φωτο να τα δειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Πιστευετε υπαρχει θεμα αν φυτεψω σε μπλε σακουλες σκουπιδιων?Μπορει να μολυνθει το χωμα απο το πλαστικο?Εχω κανει πατεντα με τα κιβωτια της Δελτα.Εχω ντυσει εσωτερικα ενα κιβωτιο με την σακουλα και εχω κανει τρυπες για να φευγει το νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...