Προς το περιεχόμενο

Θελω να καλλιεργω τα δικα μου λαχανικα


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες πηγα στον κηπο ενος φιλου και ζηλεψα τις μυρωδια της ντοματας,του βρεγμενου χωματος κτλ κτλ.

Τι εκταση χρειαζεται για να μπορω να καλλιεργω τα βασικα λαχανικα εποχης (δεν με ενδιαφερει να καλυψω το 100% των αναγκων μου) και ποσο ευκολο ειναι?Εχω μια μικρη εμπειρια απο μικροτερη ηλικια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι και πολύ εύκολο εάν δεν έχεις εμπειρία. Αλλά δεν είναι και πυρηνική φυσική.

 

Ένα χώρο 20 τετραγωνικών των χρειάζεσαι σίγουρα για τα "βασικά", εξαρτάται φυσικά κι απ' το τι θέλεις να καλλιεργήσεις. Αγκουριές (κυρίως) και κολοκυθιές τρώνε πολύ χώρο γιατί απλώνουν, εκτός κι αν είσαι θεούλης και τις "σηκώσεις" με καλάμια. Πιπεριές, μελιτζάνες, κρεμμυδάκι, τομάτες δεν θέλουν μεγάλη έκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πρεπει να εχεις ενα χωρο να το σκαψεις και ορεξη..

 

Βαλε ντοματιες, αγγουριες, πιπεριες καυτερες και μελιτζανιες...Αλλα νομιζω ειναι λιγο αργα τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ντομάτες όψιμες και ανάλογα με την περιοχή σου, όσο πιο νότια και πεδινά τόσο πιο καλά, έχεις περιθώριο να φυτέψεις έτοιμα φυτά μέχρι τέλη Ιούνη. Πολύ καλή εποχή επίσης τώρα να βάλεις τα χειμωνιάτικα, δλδ λάχανα,πράσα,μπρόκολα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα, έπεσες σε περίπτωση. Έχω δικό μου λαχανόκηπο κι ασχολούμαι εντατικά με το "σπορ".

 

Κατ' αρχάς, είναι πράγματι αργά να βάλεις τα καλοκαιρινά λαχανικά, κι αυτό γιατί θα πάρεις παραγωγή κάπου τον Αύγουστο. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

1ον πρέπει να κάνεις το χώμα αφράτο. Έχεις τρόπο να το οργώσεις; Εγώ μέχρι να πάρω φρεζάκι το έκανα πατόφτυαρο κι είναι μεγάλο παλούκι. Το χώμα σου είναι καλό ή πετρώδες; Αν είναι το 2ο, πρέπει να το πετάξεις και να το αντικαταστήσεις με καινούργιο.

 

Έπειτα πρέπει να προετοιμάσεις ποτιστικό σύστημα. Ναι, μπορείς να το ποτίσεις με λάστιχο αλλά δεν είναι σωστό γιατί το νερό τρέχει γρήγορα και η λακούβα γεμίζει μεμιάς' ενώ με το σταγονίδιο τρέχει αργά και απορροφά μεγάλη ποσότητα νερού προτού γεμίσει ο λάκος.

 

Τέλος, ο χώρος είναι ηλιόλουστος; Οι ντομάτες θέλουν άφθονο ήλιο, τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα.

 

Δες και σ' αυτό το σαιτ, έχει πολλές πληροφορίες!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

ρε γκαϊς θελω και εγω να βαλω δικα μου λαχανικα αλλα εχω εναν χωρο με μετριας ποιοτητας χωμα και με σχεδον καθολου ηλιο γιατι υπαρχει μια φουντωμενη μπουκαμβιλια και μια μανταρινια διπλα(ποτε βγαζει καρπο αυτη?)που σκιαζει τον χωρο.τι λαχανικα μπορω να βαλω εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.avaaz.org/en/monsanto_vs_mother_earth_rb/?fJWgddb&pv=64

 

Ατυχισατε! οποιος ακομα προλαβει να καλλιεργησει τη δικη του γη. την αγορασαν και αυτην και τα πνευματικα δικαιωματα να τη καλλιεργεις. σειρα εχει ο αερας που αναπνεεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...