Προς το περιεχόμενο

ubuntu- kubuntu η καποια αλλη εκδοση?????


dexter 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά έχω windows 7 και θέλω να κάνω dual boot και να βάλω κάποια έκδοση linux πια έκδοση μου προτείνετε?

ακόμα θα ήθελα να μου πείτε αν προτείνετε καθαρή εγκατάσταση η όχι?

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ'όσον έρχεσαι από windows και θες μια διανομή για dual boot το linux mint είναι κατάλληλο. Το θέμα είναι τι κάρτα γραφικών έχεις για να επιλέξεις το κατάλληλο περιβάλλον (ΜΑΤΕ ή Cinnamon)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ'όσον έρχεσαι από windows και θες μια διανομή για dual boot το linux mint είναι κατάλληλο. Το θέμα είναι τι κάρτα γραφικών έχεις για να επιλέξεις το κατάλληλο περιβάλλον (ΜΑΤΕ ή Cinnamon)

εχω μια geforce gt520m cuda 1gb

 

Pinguy OS αν εισαι ασχετος με linux http://www.pinguyos.com/

για ποιο λογο φιλε μου??? ποιες οι διαφορες με το ubuntu??

ειχα περασει το ubuntu 11.10 πριν κανω format και δεν ειχα ιδιαιτέρα προβληματα.

 

Kubuntu γιατι δεν παω το unity :P

 

Και φυσικα κανονικη εγκατασταση, με partitions κλπ, οχι μεσω wubi.

 

και εγω προς τα εκει κλείνω! μου φάνηκε καλύτερο απο ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια geforce gt520m cuda 1gb

 

για ποιο λογο φιλε μου??? ποιες οι διαφορες με το ubuntu??

ειχα περασει το ubuntu 11.10 πριν κανω format και δεν ειχα ιδιαιτέρα προβληματα.

 

και εγω προς τα εκει κλείνω! μου φάνηκε καλύτερο απο ubuntu

 

 

Αφού έχεις nvidia μπορείς να βάλεις linux mint 13 (διανομή βασισμένη στο ubuntu), την έκδοση με Cinnamon, θα είναι και ελαφρύτερο από το Kubuntu. Δοκίμασε βέβαια, όποιες διανομές σκέφτεσαι με ένα live USB για να δεις ποια σου κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προτείνω ubuntu πρώτο και linux mint δεύτερο.

 

το ubuntu είναι πιο προσεγμένο, έχει την canonical από πίσω και την πλειοψηφία των χρηστών.

Το linux mint, προσωπικά μου φαίνεται λίγο χύμα, αλλά είναι εξαιρετικά δημοφιλές.

 

το Kubuntu είναι καταπληκτικά υποσχόμενο αλλά ακόμη έχει τα κρασάκια του.

το Xubuntu επίσης, σε καμμιά περίπτωση τέλειο, αλλά αρκετά καλή επιλογή για έναν σχετικά παλιό υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Twiner. Εφόσον είσαι αρχάριος (δεν είπες αλλά λογικά θα είσαι) καλύτερα είναι να βασιστείς στην evil linux empire και να βάλεις Ubuntu. Να θυμίσω απλά οτι desktop enviroment, βάζεις μετά όποιο θέλεις (ή και όλα αν θέλεις) τα τσεκάρεις, καταλήγεις σε όποιο σε βολέψει, και τα υπόλοιπα πίσω στο κουβά.

Το Linux είναι καθαρά θέμα του πόσο θα αντέξεις στην "πρώτη κρυάδα" και πόσο θέλεις/έχεις χρόνο να ασχοληθείς μετά. Αν και εφόσον περάσεις την πρώτη κρυάδα και ασχοληθείς, δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία μετά το DE. Το δρόμο σου θα τον έχεις βρει πλέον.

 

Για το "καθαρά εγκατάσταση", ούτε καν το συζητάμε. Καθαρή, με πρόβλεψη για αρκετό χώρο (αν φυσικά υπάρχει). Απλή πρόταση για αρχή.

1 Μια partition (εγώ την λέω Files) σε NTFS, όπου θα βάζεις όλα τα αρχεία που πρέπει να είναι προσβάσιμα και από τα δυο OS (πχ ταινίες, Mp3, κτλ) και κανονίζεις σε όλα τα προγράμματα το download location να είναι εκεί. Άρα από όποια πλευρά και να είσαι δεν πολυσκοτίζεσαι. Καλό είναι η partition να είναι και βαρβάτη σε μέγεθος.

 

2 Μια Partition /home που σε περίπτωση που αλλάξεις διανομή θα μείνει και δεν θα έχεις πολλά προβλήματα με το ξαναβάλε (θα έχεις αλλά Minor). Μέγεθος όσο αντέχεις (Έχω δει και 200Gb).

 

3 Partition root (/) σε μέγεθος από 15Gb και πάνω (εφόσον τελικά βάλεις όλα τα DE θα πέσει στριμωξίδι εκεί αν είναι μικρή).

 

4 για swap δεν μιλάω μιας και θα βάλεις έτσι και αλλιώς.

 

Τελευταίο : αν έχεις Firefox και δεν έχεις βάλει FEBE, ήρθε η ώρα να βάλεις. Περνάνε τα πάντα "απέναντι" με λίγα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

twinner και τα δυο ubuntu είναι, ότι ισχύει για το ένα ισχύει και για το άλλο, το μόνο που αλλάζει είναι το περιβάλλον και το ότι στο μιντ είναι όλα τα codecs συν κάποια γνωστά προγράμματα ακόμα προεγκατεστημένα. Προσωπικά επειδή έχω χρησιμοποιήσει και το ubuntu και το mint θεωρώ το ubuntu λιγότερο έτοιμο για νέο χρήστη λόγω του unity που δεν θυμίζει και τόσο ένα κλασσικό desktop (με τον καιρό συνηθίζεται βεβαια...), αλλά είναι και βαρύ από άποψη πόρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ.

 

οι ενστάσεις μου στο mint είναι μικρές:

το software center, κάτι αμετάφραστα τμήματα, και εφαρμογές που κάνουν παρόμοια δουλειά: 3 media players.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το desktop περιβάλλον της διανομής ubuntu είναι το unity. Έκανε την εμφάνιση του στις τελευταίες εκδόσεις και πολλοί το θεωρούν όχι και τόσο εύχρηστο και παραγωγικό, λογω του ότι έχουν αλλάξει θέση πολλά πράγματα και υπήρξαν γενικά πολλές αλλαγές στην εμφάνιση. Η αλήθεια όμως είναι ότι συνηθίζεται μετά από καιρό χρήσης, είναι όμως λίγο βαρύ σε σχέση με άλλα desktops.

 

Η διανομή linux mint προέρχεται από το ubuntu, είναι ένα ubuntu με διαφορετικά desktop περιβάλλοντα (το cinnamon και το ΜΑΤΕ) τα οποία είναι οικεία σε εμφάνιση σε κάποιον χρήστη που προέρχεται από windows, ενώ έχει και όλα τα plug in, codecs και κάποια ακόμα προγράμματα προεγκατεστημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε τα :Ubuntu,Kubuntu,Mint Cinnamon και Mint Mate και δοκίμασε απο live cd και δες ποιο σου αρέσει καλύτερα , ουσιαστικά ειναι το ιδιο λειτουργικό σύστημα με διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας:Unity,KDE,Cinnamon(βασίζεται στο Gnome3) και Μate(βασίζεται στο Gnome2) αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...