Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ssh στα Debian


rounsmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

 

Έχω κάνει μια εγκατάσταση των Debian Lenny , στο παλιό μου μηχάνημα , ώστε να εξευπηρετεί σαν Home file server και κατεβαστήρι μέσω webinterfaces.

 

Έχω το εξής πρόβλημα όμως, ενώ μπορώ να μπω μέσω ssh τοπικά δεν μπορώ απομακρυσμένα. Τι έχω κάνει μέχρι τώρα:

 

Έχω εγκαταστήσει Openssl server , noip2 linux client, και έχω ανοίξει την πόρτα 22 στο router μου.

 

Από τον canyouseeme.org η πόρτα φαίνεται να είναι ανοιχτή, μπορώ να κάνω Ping to Ηοstname μου τοπικά και απομακρυσμένα, αλλά όταν προσπαθώ να μπώ απομακρυσμένα μέσω ssh (έχω Putty στα windows στην δουλειά) μου πετάει ένα ωραιότατο connection refused(ακόμα και όταν πληκτρολογώ την ip στο Putty και όχι το hostname).

 

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει firewall στα linux προς το παρόν.

 

Άραγε τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την έκανα forward όπως πρέπει γιατί έχω ανοίξει και στα windows με τον ίδιο τρόπο. Στο sshd_config δεν είχα πειράξει κάτι και δεν βλέπω κάπου να αποκλείει απομακρυσμένες Ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως τρεχει sshd και το router και προσπαθεις να συνδεθεις στο ιδιο το router, και καθως επιτρεπετε μονο τοπικα και οχι απομακρυσμενα τρως το connection refused? Βαλε ενα αλλο port στο sshd_config μεγαλυτερο του 1024 και δοκιμασε με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήτανε πολύ πιο περίεργο από ότι νόμιζα, με μια απενεργοποίηση του firewall στο router δούλεψε κανονικά. Το tshark μου έδειχνε ότι τα linux δεν μπορούσαν να απαντήσουν ενώ άκουγαν. Σπαζοκεφαλιά ήτανε λοιπόν. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους όμως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...