Προς το περιεχόμενο

αποριες περι linux


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια από τις δυνάμεις του linux που και εγώ αρχίζω σιγά σιγά να εκτιμάω. Μπορείς να τροποποιήσεις το συστημά σου όπως θες και αν κάτι δεν δουλεύει μπορείς να το φτιάξεις. Αρκεί να ξέρεις την κατάλληλη εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις δυνάμεις του linux που και εγώ αρχίζω σιγά σιγά να εκτιμάω. Μπορείς να τροποποιήσεις το συστημά σου όπως θες και αν κάτι δεν δουλεύει μπορείς να το φτιάξεις. Αρκεί να ξέρεις την κατάλληλη εντολή.

ακριβως αυτο! πολυ σωστη η κουβεντα που ειπες, αργησα να καταλαβω τη δυναμη του linux! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις δυνάμεις του linux που και εγώ αρχίζω σιγά σιγά να εκτιμάω. Μπορείς να τροποποιήσεις το συστημά σου όπως θες και αν κάτι δεν δουλεύει μπορείς να το φτιάξεις. Αρκεί να ξέρεις την κατάλληλη εντολή.

 

1-2 πραγματάκια σε terminal(bash) για να σε βοηθήσω...

Για να μάθεις τα ορίσματα μιας εντολής(π.χ. conky) κάνεις

>man conky

ή κάνεις

>conky --help

 

Για να τρεξεις 2 εντολες σε μια γραμμη ; π.χ.

>
sleep 1 ; conky

 

Για να περάσεις τα αποτελέσματα μιάς εντολής σε μιά άλλη | π.χ.

 

>
lsmod | grep intel
ή
cat /var/log/dmesg.log | grep pci | less

 

Δες και για τα io streams input, output, error

http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-lpic1-v3-103-4/

 

Δες για alias..

 

Γενικά το terminal θέλει ψάξιμο... Μπορείς να κάνεις θάυματα όταν το μάθεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-2 πραγματάκια σε terminal(bash) για να σε βοηθήσω...

Για να μάθεις τα ορίσματα μιας εντολής(π.χ. conky) κάνεις

>man conky

ή κάνεις

>conky --help

 

Για να τρεξεις 2 εντολες σε μια γραμμη ; π.χ.

>
sleep 1 ; conky

 

Για να περάσεις τα αποτελέσματα μιάς εντολής σε μιά άλλη | π.χ.

 

>
lsmod | grep intel
ή
cat /var/log/dmesg.log | grep pci | less

 

Δες και για τα io streams input, output, error

http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-lpic1-v3-103-4/

 

Δες για alias..

 

Γενικά το terminal θέλει ψάξιμο... Μπορείς να κάνεις θάυματα όταν το μάθεις...

ευχαριστω πολυ ! θα αρχισω λιαν συντομος το διαβασμα πανω στην κονσολα γιατι βλεπω οτι ολοι λενε οτι ειναι ισχυρο εργαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα η λυση του παραπανω προβληματος με το update ειναι η εξης:

δωστε στο τερματικο αυτες τις 2 εντολες και ειναι ολα οκ μετα

>sudo rm /var/lib/apt/lists/* -vf
sudo apt-get update

btw η πρωτη εντολη τι ακριβως κανει για να μαθαινω κιολας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σβήνει ό,τι υπάρχει στο φάκελο /var/lib/apt/lists, αυτό σημαίνει το *

το -v είναι για να σου δείχνει τι σβήνει και το -f είναι force

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

επαναφερω και παλι το θεμα! επειδη βαριεμαι και ψαχνομαι να ασχοληθω με κατι, μπορω να αλλαξω το γραφικο περιβαλλον? εχω εγκαταστησει xubuntu 12.04, μπορω να αντικαταστησω το xfce με καποιο αλλο παλι ελαφρυ gui? (το cinammon ειναι ελαφρυ? μου αρεσε αρκετα ετσι οπως το ειδα)

τι πρεπει να προσεξω και πως να αλλαξω το Ui? υπαρχουν ασυμβατοτητες με τα υπαρχων προγραμματα που εχω εγκαταστησει και τα αρχεια μου? πρεπει να κανω φορματ(reinstall) της διανομης για να κανω κατι τετοιο,ρωταω μηπως επειρεαστει ολο το συστημα και γινει ασταθες..

 

α και κατι τελευταιο,στην αρχη που εψαχνα διανομη μου ειχε προτεινει ο τριτονας να βαλω debian και να τα στησω ενα-ενα απο την αρχη(κερνελ-γραφικο περιβαλλον κλπ) επειδη ομως τοτε δεν ειχα χρονο για να ασχοληθω τοσο,αμα κανω την μεταβαση τωρα οι εντολες στο τερμιναλ που ηδη εχω μαθει καποιες βασικες θα ισχυουν και στη debian? πχ sudo apt-get κλπ ισχυουν εκει?(η εχει διαφορετικα bash ?)

 

 

ναι το ξερω τα εχω κανει σαλατα στο μυαλο μου αλλα κανω βηματα και μαθαινω σιγα-σιγα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dedoimedo.com/computers/ubuntu-cinnamon.html

 

στο μαυρο πλαισιο θα βρεις τις εντολες για να περασεις στο ubuntu το cinnamon.

 

το sudo apt-get ειναι 2 εντολες. το sudo υπαρχει σε ολες τις διανομες. το apt-get μονο σε ubuntu/debian/linuxmint παραγωγα δηλ του debian.

σε αλλες διανομες υπαρχει αντιστοιχη εντολη για να κανεις την δουλεια που κανει το apt-get (installer του ubuntu/debian)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dedoimedo...u-cinnamon.html

 

στο μαυρο πλαισιο θα βρεις τις εντολες για να περασεις στο ubuntu το cinnamon.

 

το sudo apt-get ειναι 2 εντολες. το sudo υπαρχει σε ολες τις διανομες. το apt-get μονο σε ubuntu/debian/linuxmint παραγωγα δηλ του debian.

σε αλλες διανομες υπαρχει αντιστοιχη εντολη για να κανεις την δουλεια που κανει το apt-get (installer του ubuntu/debian)

ευχαριστω πολυ!

το ξερω οτι ειναι 2 εντολες,απλα δεν ηξερα αμα ισχυουν και στο debian αλλα αφου ειναι παραγωγα ολα οκ

 

τωρα για το cinnamon απλα το κανω εγκατασταση απο το unofficial repo που δινει ο τυπος στο λινκ και ολα οκ?

με το xfce υι κανω? δεν πρεπει να το απεγκαταστησω? υπαρχει κινδυνος να γινει τιποτα corrupt και να γινει ασταθες το συστημα?

με το conky τι παιζει? θα εχει προβλημα αμα αλλαξω το γραφικο περιβαλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ!

το ξερω οτι ειναι 2 εντολες,απλα δεν ηξερα αμα ισχυουν και στο debian αλλα αφου ειναι παραγωγα ολα οκ

 

τωρα για το cinnamon απλα το κανω εγκατασταση απο το unofficial repo που δινει ο τυπος στο λινκ και ολα οκ?

με το xfce υι κανω? δεν πρεπει να το απεγκαταστησω? υπαρχει κινδυνος να γινει τιποτα corrupt και να γινει ασταθες το συστημα?

με το conky τι παιζει? θα εχει προβλημα αμα αλλαξω το γραφικο περιβαλλον?

 

λογικα το κανεις install κανεις logout και τσεκαρεις εκει που βαζεις pass κλπ αν εχει να επιλεγεις τυπο session. λογικα θα σου βγαλει και το cinnamon μεσα στις επιλογες.Το επιλεγεις και κανεις login.

Το xfce δεν το απεγκαθιστας , δεν βλεπω τον λογο.Αστο να υπαρχει.Δεν παθαινει κατι το συστημα.Εχω γνωστο που σε αλλη διανομη , εχει σχεδον ολα τα τα gui εγκατεστημενα και αναλογα τα κεφια τα εναλλασει ! :)

Με το conky δεν ξερω τι θα παιξει.Ισως χρειαστει να το δηλωσεις διαφορετικα να ξεκιναει..εννοω να εχει αλλες ρυθμισεις το cinnamon και να πρεπει να ξεκιναει με διαφορετικο τροπο...τι να σου πω...Δεν γνωριζω πως το ξεκινας επι του παροντος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...