Προς το περιεχόμενο

Ubuntu upgrade απο 10.10 σε 12.04LTS 64-Bit.Πως;


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτι λεει ο τιτλος.

εχω το 10.10 και θελω να το αν αναβαθμισω στην τελευταια εκδοση.

στις οδηγιες του ubuntu site,λεει οτι πρεπει να το κανω διαδοχικα δηλαδη απο 10 να παω στο 11 και απο κει στο 12.

αλλα δεν εξηγει ομως τον τροπο.

 

καμια βοηθεια; ειμαι τελειως αρχαριος btw.

 

επισης πρεπει να βαλω την LTS εκδοση οπωσδηποτε;

δεν υπαρχει κανονικη 12,που να γινεται update συχνα;

στο ubuntu site την LTS της 12 εχει για κατεβασμα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η LTS γίνεται update συχνά, αν θες να σου βγάλει ειδοποίηση για upgrade στην 12.10 το ρυθμίζεις απ'τον διαχειριστή ενημερώσεων.

 

λάβε υπόψην ότι η 10.10 έχει το περιβάλλον gnome 2, ενώ η 12.04 το unity: κάτι αρκετά διαφορετικό.

Παρόμοιο γραφικό περιβάλλον με το gnome 2 έχουν το Linux Mint και το Xubuntu.

 

για την αναβάθμιση:

αν μπορείς να κάνεις καθαρή εγκατάσταση: δηλαδή backup και αντικατάσταση με το 12.04 είναι η προτιμότερη επιλογή: πολύ πιο γρήγορη, πιο καθαρή και νομίζω η πιο απλή λύση.

 

Το να ανεβείς διαδοχικά τις εκδόσεις 10.10->11.04->11.10->12.04 γίνεται, αλλά δεν συμφέρει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνεις 3 αναβαθμίσεις ,απο τη 10.10 σε 11.04,οταν τελειώσει και θα εχεις την 11.04 κάνεις αναβάθμιση στην 11.10 και μετα αναβάθμιση στην 12.04 αν και πιστεύω οτι ετσι θα γίνει μπάχαλο και καλύτερα ειναι να κανείς μια κανονική εγκατάσταση.

Το οτι η 12.04 ειναι LTS δεν σημαίνει οτι δεν αναβαθμίζετε , όταν βγει η 12.10 θα αναβαθμίσεις την 12.04 σε 12.10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρο install πως μπορω να κανω; το προβλημα ειναι οτι εχω το Ubuntu μαζι με τα win7 σε 2 διαφορετικα partitions σε εναν σκληρο συν ενα ακομη σκληρο με τα win7 παλι ως βασικο λειτουργικο συν 2 ακομη storage partitions με data.

 

φοβαμαι αν μπλεξω με καθαρο install,format,επιλεξω κατι λαθος,Κτλ,μηπως καταστρεψω τα αλλα δυο win7 λειτουργικα και χασω και τα storage partitions...

 

επισης το 10.10 ειναι τελειως καθαρο install,δεν το εχω πειραξει καθολου,δεν του εχω βαλει τιποτα,απλως το εβαλα δοκιμαστικα περυσι και το παρατησα στο partition του.

 

αλλα θελω τωρα να ασχοληθω λιγο πιο σοβαρα με το λινουξ οποτε ειπα να το αναβαθμισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο απλό νομίζω είναι:

--συγγνώμη που γράφω και τα αυτονόητα αλλά μπορεί να διαβάζουν και χρήστες που τα κάνουν αυτά για πρώτη φορά --

 

1. (με κλειστό pc) να αποσυνδέσεις όλους τους σκληρούς αφήνοντας μόνον τον ένα που θέλεις να χει Ubuntu.

 

2. να διαγράψεις το partition του Ubuntu 10.10,

γίνεται και με το μέσο εγκατάστασης του ubuntu (live cd, usb),

μέσω του προγράμματος gparted στο 10.10

ή πατώντας στο εικονίδιο με το σήμα ubuntu και πληκτρολογώντας "disk" στο 12.04

 

(φυσικά: προσοχή στις διαγραφές partition!!)

 

3. να κάνεις κανονικά εγκατάσταση του 12.04, πληροφορίες θα βρεις κι εδώ

 

4. αφού εγκατασταθεί και δεις ότι μπορείς να μπεις είτε ubuntu είτε windows, με κλειστό pc συνδέεις τους υπόλοιπους δίσκους.

 

5. Πρώτος σε σειρά εκκίνησης πρέπει να είναι ο δίσκος που έχει το Ubuntu.

Απ'το Ubuntu, με την εντολή:

>gksu update-grub

σε τερματικό, όλα τα λειτουργικά απ'όλους τους συνδεδεμένους δίσκους θα προστεθούν στο μενού του grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...