Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά dual boot σκληρού από PC λαπτοπ σε MacBook!


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θέλω να το μοιραστώ μαζί σας γιατι μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση!

Η ιστορία έχει ως εξής...

Στο λάπτοπ που είχα μέχρι πριν μια εβδομάδα http://www.dell.com/in/p/inspiron-1121/pd είχα εγκατεστημένα σε dual boot Ubuntu 12.04 64bit και Windows 7 Home ed. 64bit σε έναν 128GB SSD. Πριν λίγες μέρες το πούλησα και αγόρασα έαν MacBook white, με nvidia κάρτα, intel cpu, και γενικά εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά απο το προηγούμενο (ΑΤΙ κάρτα, AMD cpu κλπ). Βάζοντας τον SSD στο MacBook είπα πριν τον φορμάρω να δοκιμάσω να κάνω ένα boot όπως ήταν. Λοιπόν, πατάω το power button και μετά το μηλαράκι εμφανίζεται ο grub...καλά λέω μέχρι εδώ ΟΚ...επιλέγω Ubuntu και φορτώνει κανονικά ταχύτατα...ανγνωρίζει τα πάντα, κάρτα γραφικών, τη wifi κάρτα του Mac, μέχρι και τα multimedia keys...σαν να μην άλλαξα ποτέ υπολογιστή!!!

 

Κάνω restart, ξανά grub επιλέγω τα W7...Starting Windows...και ένα ωραιότατο BSOD και restart!!!!

 

To όλο εγχείρημα το έχω κρατήσει σε video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο στην ολη υποθεση που ειναι? Εννοειται πως καθε εγκατασταση windows ειναι targeted για το hardware που τρεχει και πως καθε εγκατασταση λινουξ ειναι πιο generic, αν και μπορεις να την εχεις και αυτη targetted. Αν πχ ειχες κανει τον πυρηνα μονος σου και του ελεγες να μην εχει τον ταδε driver, λογικο ειναι σε αλλο μηχανημα που θα εχει το ταδε hardware να μην δουλεψει επειδη ακριβως θα του λειπει ο ταδε driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεργο στην ολη υποθεση που ειναι? Εννοειται πως καθε εγκατασταση windows ειναι targeted για το hardware που τρεχει και πως καθε εγκατασταση λινουξ ειναι πιο generic, αν και μπορεις να την εχεις και αυτη targetted. Αν πχ ειχες κανει τον πυρηνα μονος σου και του ελεγες να μην εχει τον ταδε driver, λογικο ειναι σε αλλο μηχανημα που θα εχει το ταδε hardware να μην δουλεψει επειδη ακριβως θα του λειπει ο ταδε driver.

 

Καλά ντε μη βαράς, απλά φανταζόμουν οτι με τα restrictions και μόνο που έχει η apple στο bios της δεν θα ξεκίναγε καν ο grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα windows παντως μπορεις να κάνεις εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία(αν μπαίνει) και να απεγκαταστήσεις ότι drivers εχει και να αφήσεις να εγκαταστήσει μόνο του τους νέους. Είχα ένα παλιό pc με win 7 + ubuntu και άλλαξα τα πάντα εκτός τον δίσκο. Όταν σύνδεσα τον δίσκο στο καινουριο μηχάμηνο το ubuntu ανοιξε κανονικα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Στα win 7 εφαγα ενα bsod αλλα μετά έκανα επαννεκίνηση σε safe mode και από κει κ ύστερα έχω και τα win 7 όπως ήταν. Κομπλέ. Σε λίγα λεπτά είχα καινουριο pc με τα ίδια settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...