Προς το περιεχόμενο

Conky Autorun


VidShark7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Σήμερα έβαλα το Reloj Conky του Votritis, το οποίο μ' άρεσε πάρα πολύ. Το θέμα μου είναι όμως να το κάνω να τρέχει με την εκκίνηση του υπολογιστή. Γίνεται αυτό, κι αν ναι, πώς;;

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με gnome εισαι?

Αν ναι, alt+f2 > gnome-session-properties > add >

 

name: οτι θες

command: conky

comment: οτι θες

Είμαι με Ubuntu 12.04, οπότε έχω Unity. Τώρα αν το Unity βασίζεται στο gnome ίσως δουλέψει, θα δοκιμάσω και θα σας πω. Ευχαριστώ..!

 

-----Edit-----

Μόλις έκανα επανεκκίνηση και δεν εμφανίστηκε... Να πω επίσης ότι δοκίμασα και κάτι άλλο. Αφού έκανα την επανεκκίνηση και δεν εμφανίστηκε τίποτε, στο πεδίο εντολή έγραψα : conky -c [εκεί που βρίσκεται το conkyrc] και εμφανίστηκε, αλλά γύρω γύρω δεν ήταν διαφανές (κάλυπτε οτιδήποτε παράθυρο έβαζα από πάνω του). Όταν το έκλεισα από το τερματικό (killall conky) και ξαναέγραψα την εντολή εμφανίστηκε κανονικά...

 

Καμιά ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν βρήκα λύση, τελικά έκανα μια συντόμευση με αυτόν τον οδηγό, και την έβαλα στο dock. Έτσι κάθε φορά που μπαίνω απλά πατώ ένα κλικ στην συντόμευση και κατευθείαν ξεκινά.. Να πω ότι δοκίμασα και να βάλω την συντόμευση για να ξεκινά με την έναρξη του συστήματος (προγράμματα εκκίνησης) αλλά τίποτε... Anyway. Πάντως, αν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι, ας πει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και γίνεται σε ubuntu 12.04.

Στην πάνω μπαρα πατάς στο εικονίδιο τέρμα δεξιά και επιλέγεις το "Εφαρμογές κατά την εκκίνηση.."

Πατάς στο κουμπί προσθήκη και συμπληρώνεις αυτά που ανέφερε ο jim_p παραπάνω.

Τέλος πατάς πάλι στο κουμπί προσθήκη και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dancer_69 Το έκανα αυτό που λέτε.. Δυστυχώς δεν δουλεύει, δεν ξέρω γιατί... :S Anyway, όπως είπα και πιο πάνω έκανα μια συντόμευση και με ένα κλικ ξεκινάει αμέσως... :)

 

@Votritis Βεβαίως και θα έχεις screenshot! :P Και πάλι συγχαρητήρια! Πολύ καλή δουλειά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο, σε μένα με Ubuntu 12.04 64bit, λειτουργεί κανονικά.

Δοκίμασε να ψάξεις για το εκτελέσιμο του conky, πατώντας το κουμπί Περιήγηση.

Λογικά θα πρέπει να βρίσκεται στο /usr/bin/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...