Προς το περιεχόμενο

Σε κάθε εκκίνηση, τα Win βρίσκουν/εγκαθιστούν κάποια συσκευή.


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε όχι και 500 CX... 520HX είπαμε... :P

Δεν το έλεγα για σένα :)

Το ΗΧ είναι σε άλλη κλάση από το CX. Αυτό νομίζω είναι ξεκάθαρο. Κάνε μια βόλτα όμως στις αναβαθμίσεις να δεις πόσα CX430-600 προτείνονται για νέα gaming συστήματα, με OC probabilities, και με πιθανό μελλοντικό CF/SLI :confused:

 

Και όταν τους λες δεν κάνει, δεν προβλέπονται για αυτά τα CX το λέει και η ίδια η Corsair, σου λένε να εμένα ο μπατζανάκης μου έβαλε 2 ΧΧΧ κάρτες και πετάει... Μετά αρχίζουν τα BSODs και τα κολήματα και λέμε φταίνε οι drivers (που φταίνε δηλαδή...). Ένα PSU φαίνεται στον χρόνο και όχι στον πρώτο μήνα λειτουργίας. Τρελή είναι η Corsair που δίνει 3 στα CX και 7 στα ΗΧ ως εγγύηση?... Εγώ έχω σταματήσει να ασχολούμαι εκεί, αφού όλοι θέλουν να δώσουν 1000 ευρώ για PC, αλλά κόβουνε από το PSU όταν δεν φθάνουν. Ας πάρουν SSD 3 μήνες αργότερα...

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, την λατρεύω την Corsair. Τα PSU της τα φτιάχνει η Seasonic :wub: και η CWT κατά βαση. Και οι 2 άριστες. Αλλά όχι CX ρε παιδιά με VGAs των +300 ευρώ...

 

EDIT:

Να ξέρεις πάντως, έκανα μια βόλτα στο ΝΕΤ στα forums της corsair και είδα ότι η παλιότερη σειρά ΗΧ και ειδικά το 520 σαν το δικό σου βγάλανε αρκετά προβληματάκια (και τότε έδιναν 5 χρόνια εγγύηση). Το καινούριο έχει 7. Οπότε μακάρι να είναι αυτό, να ξεκινήσεις το κλάμα στην μαμά Corsair μπας και σου το αλλάξουν με κανα νεώτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα απόφαση, κλαφτηκα στη μαμά Corsair και περιμένω απάντηση.

 

Ίσως επικοινωνήσω και με το e-shop, μπας και τους πείσω για το δίκιο μου (αν και δύσκολο, είναι πολύ μπερδεμένη η ιστορία)΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The plot, thickens...

 

Σήμερα είπαμε με ένα φίλο να δούμε οριστικά τί συμβαίνει, εν αναμονή των απαντήσεων από Corsair και e-shop.

 

Αρχικά, βάλαμε το τροφοδοτικό του (το γνωστό 750ρι) στο σύστημά μου και... τα ίδια. Κόλλησε και μάλιστα αρκετά γρήγορα.

 

Στη συνέχεια, το τροφοδοτικό και τις 2 6850 του στο σύστημά μου. Τα ίδια.

 

Αυτά, με τους ίδιους οδηγούς 12.6 beta + 16.6cap1 και πάντα με απεγκατάσταση/καθάρισμα με DriverSweeper μεταξύ των αλλαγών.

 

Tο πήραμε απόφαση, λύσαμε όλο το σύστημα (έπεσε φύσημα, ρούφηγμα, πλύσιμο) και βάλαμε τα πάντα (εκτός από ένα usb bracket, 3 ανεμιστήρες και το front panel -audio, 2xusb, 1xe-sata) στο παλιό καλό, σιδερένιο Antec μου (το τωρινό είναι το CM690II Advanced).

 

Από εκείνη την ώρα δεν έχει κολλήσει (το θέμα με τις σπίθες παραμένει, ενώ έφυγαν πολύμπριζα, κόφτες αιχμών κλπ από τη μέση και αντικαταστάθηκαν με ένα απλό πολύμπριζο), αλλά ούτε 2 ωρίτσες δεν το ζορίσαμε (ΒF3, πάντα) επειδή μετά από 30+ώρες δουλειάς δεν αντέχω άλλο.

 

Νεώτερα, από αύριο.

 

Εν τω μεταξύ, η Corsair μου απάντησε.

Το 1ο μνμ ήταν σα να μην είχαν διαβάσει τπτ από ότι τους έγραψα αφού με ρώτησαν ακριβώς ότι είχα ήδη περιγράψει.

 

Απάντησα και 5' μετά μου έστειλαν ticket για RMA.

 

Διστάζω, γιατί προβλέπεται να μείνω χωρίς η/υ για 10-15 ημέρες και αφού και με το 750ρι πάλι είχα πρόβλημα, λογικά απομακρύνονται οι υποψίες απο το δικό μου (όπως και από τις κάρτες μου).

 

Επιπλέον, για να στείλω Ολλανδία το τροφοδοτικό, με τις τιμές των μεταφορικών θα μου πάει κανένα 50ρι, τουλάχιστον (μη πω παραπάνω) και αν τελικά το ελέγξουν παραπάνω και δε βρουν κάτι, φοβάμαι πως θα μου το στείλουν πακέτο πίσω και θα μου μείνει η χασούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα, όλα καλά με τους 12.6, χωρίς CAP.

 

Κοντά στις 8 ώρες δοκιμή, με επανεκκινήσεις (προγραμματισμένες) κι όλα καλά.

 

Σιγά σιγά προσθέτω h/w να δούμε τί αλλάζει.

 

Στο χτεσινό λύσιμο, το μόνο ύποπτο που βρέθηκε, ήταν ένα μισοσπασμένο (στο βύσμα) SATA data καλώδιο. Αν αυτό δημιουργούσε όλο αυτό το θέμα, άξιο!

 

Από Τρίτη θα ρωτήσω τις μεταφορικές για κόστος προς Ολλανδία και αν αξίζει το ρίσκο, θα το στείλω το τροφοδοτικό να δω τι θα καταφέρω με τη "μαμά" Corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ημέρες εντατικών δοκιμών, 2 φορές κόλλησε και πήγαινα γυρεύοντας.

 

Και οι 2 αφού έβαλα ένα από τα ανεμιστήρια που είχα αφήσει έξω στην αρχή (το καλώδιο του οποίου και ιδίως το βύσμα είναι πολύ ύποπτα).

 

Αύριο θα φύγει αυτό και για 2-3 ημέρες θα δούμε, θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα (ανεμιστήρες, web camera, front panel) και κάπου θα καταλήξω.

 

Μέχρι να έρθει ο SSD και να στηθεί από την αρχή το σύστημα, έχω μέρες.

 

Ήρθε και η (αναμενόμενη) απάντηση από το e-shop (φέρτε το να το κοιτάξουμε), θα δούμε.

 

Εν τω μεταξύ, το κόστος για αποστολή στην Ολλανδία του τροφοδοτικού είναι από 60-80€ (με απλή αποστολή)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποψιαστω, ότι όλο το μπάχαλο το κάνει το Speedfan, θα λαλήσω.

 

Ήρθε ο SSD, καθαρή εγκατάσταση, latest Catalyst (unofficial beta), βουρ για BF.

 

Πολλές ώρες, συνεχόμενα, με αλλαγές server (για να κλείνει/ανοίγει), με επανεκκινήσεις, κι όλα καλά.

 

Η διαφορά (την οποία παρατήρησα) είναι πως δεν εγκατέστησα το Speedfan (όλα τα ανεμιστήρια πάνω, στο τέρμα).

 

Τις προηγούμενες φορές, με μέχρι 2 ανεμιστήρες πήγαινε σωστά. Στον 3ο άρχιζε τα κόλπα, στον 4ο γινόταν όλο το μπάχαλο στο σύστημα ("συμπτωματικά", 2 ανεμιστήρες αναγνωρίζει και ελέγχει σωστά, τον 3ο τον έβλεπε αλλού για αλλού, τον 4ο απλά τον έβλεπε χωρίς να τον αγγίζει).

 

Άντε να δούμε κι εδώ τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ότι, μα ότι να'ναι.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.

 

Επέστρεψα πλέον Αθήνα. Τους τελευταίους 2 μήνες είχα παρατήσει κάθε προσπάθεια και είχα μείνει με τη 1 από τις 2 κάρτες.

 

Για το καλό, είπα να δοκιμάσω και με τις 2.

 

Στην αρχή, τα ίδια και τα ίδια.

 

Αποφάσισα και τα γύρισα όλα stock (κάτι το οποίο δεν είχε αποδώσει παλιότερα) κα εδώ και 4 μέρες, από 3-5 ώρες, όλα καλά.

 

Κανένα πρόβλημα. Πετάει!

 

Πραγματικά, δε μπορώ να καταλήξω. Homesick? Του αρέσει το ρεύμα της Αθήνας? Το feng zhu?

 

Ας είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1η, γρήγορη ματιά όχι.

 

Λογική δεν υπάρχει. Δοκίμασα και πριν 1 εβδομάδα και με τις 2, πάλι πρόβλημα είχε.

 

Σπίθες τότε είτε έβγαζε είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...