Προς το περιεχόμενο

Linuxoserver !


rounsmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ,

 

 

έχω ένα παλιό μηχάνημα που το έφερα σε λειτουργική κατάσταση και σκέφτομαι να το κάνω server στο σπίτι μου. Θέλω να κάνει τα ακόλουθα : File server , ftp server και ίσως web server όταν βρεθεί χρόνος για προγραμματισμό.

 

Δοκίμασα arch linux(κυριολεκτικά μου έχει σπάσει τα νεύρα στις ρυθμίσεις τις εγκατάστασης παρόλου που διάβασα guides απο το arch linux wiki) , δοκίμασα debian μου φένονται ωραία αλλά δεν έχω μπλέξει με ρυθμίσεις ακόμα. Με τα μόνα που έχω πολύ καλή εμπειρία είναι τα fedora 16 που δούλεψα πάνω στο XEN για την πτυχιακή μου.

 

 

Έχετε κάποια γνώμη με τι θα μπορούσα να στήσω το Linuxoserver μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P4 2.80Ghz

 

1.5 GB ram ddr1

 

80GB δίσκο(Θα ανεβεί η χωρητικότητα αν πέσουνε και λίγο η τιμή των δίσκων).

 

Gigabyte μητρική.

 

Αυτά ελπίζω είναι αρκετά. Έχω και έναν δίσκο εξωτερικό 160gb (δυομισάρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Πριν καιρο ειχα και εγω την ιδια σκεψη και ποσταροντας εδω μου προτεινανε το Freenas .

Το μηχανημα που ηθελα να φτιαχω ηταν ενα Dell απο τραπεζες που πουλανε καποια καταστηματα με μεταχειρισμενα .

Δεν ειχε και παρα πολλες δυνατοτητες (επεξεργαστης 1,7 -Δισκο 20αρι και 256 μνημη).τι περιμενει κανεις απο ενα μηχανακι κοστος 60 ευροπουλα .

Εκανα μια μικρη αλλαγη και στην θεση που μπαινει η δισκετα εβαλα ενα compact Flash 4 gb (Freenas )και τον 20 αρι αποθηκη .

Το μηχανημα ως ωρας λειτουργει τελεια ..

 

Freenas Δαγκωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμ , μην με ψήνεις. Βασικά εγώ σκεφτόμουνα είτε compact flash για Boot ή flashaki κατευθείαν. Θα το δοκιμάσω απόψε το freenas και θα δω τι θα γίνει , ευχαριστώ !:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραγγείλω ένα Compact flash to ide Adaptor και μια compact flash γιατί ή gigabyte η μητρική μου δεν λέει να Bootarei to usb flash drive -.-(και να έχω ρυθμίσει τα πάντα σωστά , αλλά έψαξα στο internet και λέει είναι common bug).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...