Προς το περιεχόμενο

Laser έγχρωμος Α3 εκτυπωτής για ημιεπαγγελματική χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

είμαι στην διαδικασία αναζήτησης έγχρωμου Α3 laser εκτυπωτή για ημιεπαγγελματική χρήση σε μαγαζί. Ο εκτυπωτής θα τυπώνει συχνά πυκνά αφίσες (max 50-60 κομμάτια την φορά), θα κάνει καμιά φωτοτυπία (και ασπρόμαυρη και έγχρωμη) και φυσικά ότι νορμάλ αριθμό εκτυπώσεων για κατάστημα. Καλό θα ήταν επίσης να τυπώνει και χαρτονάκι (80 γραμμάρια ίσως και λίγο πάνω).

 

Δεν θέλω να επαγγελματικό μηχάνημα φυσικά, για τις μεγάλες δουλειές θα πηγαίνω σε τυπογράφο (που έχει και μαχαίρια/διπλωτήρια και τον αγγαρεύω συχνά-πυκνά), δεν καίγομαι να είναι διπλής όψεως (θα μου άρεσε βέβαια) και με ενδιαφέρουν τα φθηνά αναλώσιμα ακόμα καλύτερα να μπορώ με κάποιο kit να τα γεμίζω μόνος μου.

 

Κάτι σε OKI, konica minolta και xerox κοιτούσα αλλά οι τιμές είναι απαγορευτικές για την δουλειά που θέλω τον εκτυπωτή.

 

Αυτόν που είδα και μου άρεσαν τα χαρακτηριστικά του είναι ο HP Color LaserJet Professional CP5225dn που η διαφορά του από τους "απλούς" CP5225 είναι ότι είναι δικτυακός και είναι διπλής όψεως.

 

Η τιμή του κυμαίνεται στα ~1350€, τιμή όχι απαγορευτική. Η πλήρης σειρά των tonner του είναι ~813€ (black ~129€, cmy στα 228€) για ~7.500 εκτυπώσεις ήτοι 0,11€ ανά εκτύπωση με την γνωστή μονάδα μέτρησης. Με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο βρήκα και ένα kit γεμίσματος στις 37 λίρες και μπορώ να πω ότι δελεάστηκα αρκετά με το όλο πακέτο.

 

Έχει κανείς άλλος κάτι καλύτερο ή διαφορετικό να προτείνει; Μέχρι σήμερα δούλευα πιο πολύ επαγγελματικά μηχανήματα (xerox και konica minolta) και δεν ξέρω τι μπορεί να συναντήσω σε κάτι πιο "μικρό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν θα κινηθεις για ενα τοσο ακριβο μηχανημα,η συμβουλη μου ειναι να πληρωσεις κατι παραπανω να παρεις care pack τριετη εγγυση.

Η ποιοτητα εχει πεσει εκ των πραγματων και μπορει να σου βγαλει ακριβη βλαβη μετα τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν θα κινηθεις για ενα τοσο ακριβο μηχανημα,η συμβουλη μου ειναι να πληρωσεις κατι παραπανω να παρεις care pack τριετη εγγυση.

Η ποιοτητα εχει πεσει εκ των πραγματων και μπορει να σου βγαλει ακριβη βλαβη μετα τον χρονο.

 

Ναι, δεν το αποκλείω για την εγγύηση.

 

 

Παίζουν πάρα πολλά επαγγελματικά μηχανήματα refurbished με εγγύηση. Ψάξου λίγο..

 

Έχει κάνα link ή κατάστημα να ψάξω γιατί ομολογώ ότι δεν ξέρω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...