Προς το περιεχόμενο

προβλημα με λειτουργικο mee go


maggle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδια,αγορασα ενα μικρο φορητο και εχει λειτουργικο συστημα meego,το οποιο ειναι σχετικα ευκολο αλλα εχω τα εξης προβληματα.

α.δεν μπορω να προσθεσω ελληνικο πληκτρολογιο,δεν ξερω τον τροπο.

β.ο media player που εχει δεν παιζει avi,γνωριζετε καποιο τροπο να προσθεσω καποιο codec η να εγκαταστησω ενα νεο player(δοκιμασα vlc και real player αλλα μου βγαζει λαθος στην εγκατασταση).επισης εναν τροπο για να μπορει να παιζει ξεχωριστους υποτιτλους.

γ.ψαχνω ενα torrent client για το εν λογω λειτουργικο.

ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meego τέλος δεν υπάρχει ενδιαφέρον να συνεχιστεί και προτείνουν αντ'αυτού το tizen (το οποίο δεν είμαι σίγουρος σε τι φάση ανάπτυξης είναι).

Το ubuntu 12.04 απ'την άλλη θα υποστηρίζεται μέχρι τον Απρίλιο του 2017, έχει torrent client το transmission

και το ubuntu-software-center απ'όπου μπορείς να εγκαταστήσεις 1000άδες εφαρμογές όπως τον vlc.

H ρύθμιση γλώσσας και η προσθήκη codecs γίνεται εύκολα και κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.

 

Γι'αυτό σου προτείνω ubuntu και τον οδηγό: Πριν την εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε μου link για το laptop και το τι λειτουργικό τρέχεις. Το meego δεν είναι τόσο πεθαμένο που λένε κάποιοι. Στο N9 που έχω έχει μια χαρά υποστήριξη με patches με πάρα πολλά προγράμματα συν την υποστήριξη από την κοινότητα ιδίως από τους ρώσους που έχει πουλήσει τρελά το κινητό εκεί και με μηδενική διαφήμιση.

τώρα δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί αυτό το λειτουργικό να σταθεί σε περιβάλλον εργασίας για υπολογιστή. Πάντως μια λύση είναι και αυτή που σου προτείνουν να περάσεις δλδ ubuntu η καλύτερα xubuntu που είναι αρκετά ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε μου link για το laptop και το τι λειτουργικό τρέχεις. Το meego δεν είναι τόσο πεθαμένο που λένε κάποιοι. Στο N9 που έχω έχει μια χαρά υποστήριξη με patches με πάρα πολλά προγράμματα συν την υποστήριξη από την κοινότητα ιδίως από τους ρώσους που έχει πουλήσει τρελά το κινητό εκεί και με μηδενική διαφήμιση.

τώρα δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί αυτό το λειτουργικό να σταθεί σε περιβάλλον εργασίας για υπολογιστή. Πάντως μια λύση είναι και αυτή που σου προτείνουν να περάσεις δλδ ubuntu η καλύτερα xubuntu που είναι αρκετά ελαφρύ.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902595

επειδη το meego ειναι απλο και ο εν λογω υπολογιστης ειναι για τη συζυγο που δεν το κατεχει και πολυ το αθλημα θα ηθελα να το κρατησω.απλα ψαχνω ενα media player να παιζει τα περισσοτερα και θα ειμαι ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν μας λες τι λάθος βγάζει η εγκατάσταση για δοκίμασε να περάσεις το vlc από εδώ, περνώντας τα με την σειρά που τα έχει,και λογικά και με της εντολές που λέει.

http://wiki.meego.com/Vlc_Media_Player_Installation_in_MeeGo_Netbook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά με τα χαρακτηριστικά του μπορείς να βάλεις όποια διανομή θες. Εγώ λέω Xubuntu.

 

Είναι απλή στην χρήση της και μόλις την σετάρεις στα μέτρα σου μπορείς απλά εσύ να φροντίζεις για τις αναβαθμίσεις της. Έτσι και αλλιώς είναι τωρινή έκδοση είναι LTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν μας λες τι λάθος βγάζει η εγκατάσταση για δοκίμασε να περάσεις το vlc από εδώ, περνώντας τα με την σειρά που τα έχει,και λογικά και με της εντολές που λέει.

http://wiki.meego.com/Vlc_Media_Player_Installation_in_MeeGo_Netbook

φιλε,το μονο που μου λεει ειναι...an unexpected error has occured,information can de found in detailed report

αλλα δεν ξερω που βρισκεται η αναφορα για να δω λεπτομερειες.κατι πηγα να κανω με το λινκ που μου εδωσες αλλα στο terminal αφου εδωσα εντολη,μου εβγαλε mee go is going to change vendor και καπου κολωσα,καθ'οτι ασχετος.μηπως ξερεις να με κατατοπισεις?επισης να σας ρωτησω και κατι αλλο.πως μπορω να προσθεσω ελληνικα στο πληκτρολογιο?ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linpus με interface του Meego δεν είναι αυτό; Ένα φεγγράρι (τότε που βγήκαν τα πρώτα aspire one) βασιζόταν σε fedora. Αν βασίζεται ακόμα, μπορεί ένα απλό:

>yum install vlc

να αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα στο terminal αφου εδωσα εντολη,μου εβγαλε mee go is going to change vendor

 

μάλλον πρέπει να πατήσεις enter για να κάνει εγκατάσταση.

 

Η Ερμιόνη προτείνει Xubuntu πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linpus με interface του Meego δεν είναι αυτό; Ένα φεγγράρι (τότε που βγήκαν τα πρώτα aspire one) βασιζόταν σε fedora. Αν βασίζεται ακόμα, μπορεί ένα απλό:

>yum install vlc

να αρκεί.

φιλε πρεπει να εχω κατεβασει το αντιστοιχο rpm ετσι δεν ειναι?

twiner,το εχω υπ'οψη μου.αμα δω τα σκουρα θα το κατεβασω σε ενα στικακι και τελος.εχει προεγκατεστημενα τετοια προγραματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...