Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνιες 2012


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΪΟΥ 2012

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ειδικά Σχόλια:

Θέμα Α:

Θεωρία

Θέμα Β:

Καλύπτει ένα μέρος της ύλης των μιγαδικών αριθμών. Η επιτυχής αντιμετώπιση των ερωτημάτων προϋποθέτει και γνώσεις της Β΄ Λυκείου.

Θέμα Γ:

Εξετάζεται ένα μεγάλο μέρος των βασικών γνώσεων της Ανάλυσης με ερωτήματα κλιμακούμενης δυσκολίας.

Θέμα Δ:

Το θέμα είναι συνδυαστικό και αναφέρεται σε ένα μεγάλο μέρος της ύλης του Διαφορικού και Ολοκληρωτικού Λογισμού. Τα ερωτήματα Δ1 και Δ4 είναι αυξημένης δυσκολίας και ειδικής τεχνικής και απευθύνονται σε πολύ καλά προετοιμασμένους υποψηφίους. Επισημαίνεται ότι η απάντηση που δίνεται στο Δ1 βοηθά τον υποψήφιο να επεξεργαστεί τα Δ2 και Δ3.

Γενικά Σχόλια

 Καλύπτεται το μεγαλύτερο μέρος της ύλης.

 Υπάρχει κλιμάκωση των θεμάτων ως προς τη δυσκολία.

 Η καλή γνώση της ύλης προηγουμένων τάξεων ήταν απαραίτητη

Τα θέματα είναι δυσκολότερα από τα αντίστοιχα περσινά.

Η σωστή διαχείριση του χρόνου από τους υποψηφίους ήταν σημαντικός παράγοντας για την επιτυχία.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο

της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

 

Ο Πρόεδρος

 

 

Γρηγόριος Καλογερόπουλος

Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών Ο Γενικός Γραμματέας

 

 

Εμμανουήλ Κρητικός

Λέκτορας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aυτο ειναι ο warlock9_0 , εξοχο μελος του GNU/Linux section του insomnia.

 

Ειναι πασιφανες. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να λυσεις κατι που ειναι λαθος. Οταν σου ζητησω να μου βρεις ποσες πληρεις περιστροφες κανει η γη γυρω απο τον ηλιο καθε ημερα τοτε δεν υπαρχει απαντηση και δεν γινεται να απαντησεις σωστα.....

 

Χωρίς να έχω διαβάσει ποστ κάτω απ αυτό..

Σε αυτό που ρωτάς μηδέν(0) δεν είναι η απάντηση..??

 

Ακυροοο..! Τώρα ναι τα διάβασα και τα παρακάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπερδεμενε αν αφηνες το Δ1 εγκαιρα θα μπορουσες να αφιερωσεις την υπολοιπη ωρα για τα Δ2/Δ3/Δ4. Στα υπολοιπα θεματα πως τα πηγες?

 

Εγω δεν ελυσα το Β2,το Γ3 και το Δ4.τα αλλα οκ.παντως σημερα ειχα προβλημα συγκεντρωσης..ολοι πηγαιναν τουαλετα,ο αλλος πηγε στο κυλικειο να φαει και γυρισε με τυροπιτα,ο αλλος επινε red bull,ε τι διαολο γαμω το μου,πανελληνιες ειναι,ποτε θα σκασουν ολοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτηκα οτι θα το απαντησει καποιος αυτο. :-D Οκ ακυρο το αντιπαραδειγμα αλλά καταλαβαινεις τι θελω να πω. Ελπιζω.

 

Αυτο που ρωτησαν στα παιδια ειναι αν ενα σαλιγκαρι βρισκεται στο σημειο Α και αρχισει να κινειται στο απειρο συμπαν με σταθερη ταχυτητα σε ευθεια γραμμη απομακρυνομενο απο το Α, τοτε να βρεθει σε πόσο χρονο η αποσταση του απο το Α, θα ειναι μεγιστη. :eek:

 

θα ειναι το πρωτο σαλιγκαρι στο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ελυσα το Β2,το Γ3 και το Δ4.τα αλλα οκ.παντως σημερα ειχα προβλημα συγκεντρωσης..ολοι πηγαιναν τουαλετα,ο αλλος πηγε στο κυλικειο να φαει και γυρισε με τυροπιτα,ο αλλος επινε red bull,ε τι διαολο γαμω το μου,πανελληνιες ειναι,ποτε θα σκασουν ολοι?

Καλύτερα είσαι από μένα. Ας ελπίζουμε να πέσουν οι βάσεις αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα είσαι από μένα. Ας ελπίζουμε να πέσουν οι βάσεις αρκετά.

 

Οι βασεις σιγουρα θα πεσουν αρκετα!

Παω να διαβασω διοικηση..να με λυπασαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει τη μαλακία να μην το βγάλω, ακόμη... Θα κόψω καμιά σελίδα για τη τσέπη.

Συμπάσχω λοιπόν, εμπράκτως....

 

 

εδιτ: Αν σου έχουν δώσει καθηγητές κτλ τίποτα πιο sos(που έχουν καιρό να πέσουν κτλ) ρίξτα μία και από εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι, ειδικα μαθηματα και συγκεκριμενα τα Αγγλικα που δινονται; Εχω ακουσει οτι τα αγγλικα και μονα αυτα δινονται στο σχολειο που εξεταζεσαι στις πανελληνιες... Ξερει κανεις αν θα βγει ανακοινωση πχ στο site του υπουργειου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...