Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα αφαίρεσης παλιών Kernel


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και γιατί το κουράζεις τόσο και δεν το διαγράφεις από το /boot ?

 

>delk@Darwin:~$ ls /boot

abi-3.0.0-13-generic memtest86+.bin

abi-3.0.0-16-generic memtest86+_multiboot.bin

abi-3.2.0-24-generic System.map-3.0.0-13-generic

config-3.0.0-13-generic System.map-3.0.0-16-generic

config-3.0.0-16-generic System.map-3.2.0-24-generic

config-3.2.0-24-generic vmcoreinfo-3.0.0-13-generic

grub vmcoreinfo-3.0.0-16-generic

initrd.img-3.0.0-13-generic vmlinuz-3.0.0-13-generic

initrd.img-3.0.0-16-generic vmlinuz-3.0.0-16-generic

initrd.img-3.2.0-24-generic vmlinuz-3.2.0-24-generic

 

Να τα σφάξω;

 

Σεναριο επιστημονικης φαντασιας, αλλα ποτε δεν ξερεις...

 

Μηπως εχεις dual boot (ή multi boot γενικα) με αλλη διανομη και εχεις κανει κοινο /boot partition?

 

Όχι και τόσο! Έχω dual boot με W7. Στο μεν desktop έκανα upgrade απο 11.10, ενώ στο laptop clean install το 12.04 αλλά χωρίς format partition προκειμένου να κρατήσω /home, /usr, κλπ απο το 11.10. Οπότε εκεί κάτι παίζει! Στο grub menu εμφανίζεται επιλογή other linux versions και όταν το διαλέξεις έχει επιλογή για τα 3.0.0-Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και τόσο! Έχω dual boot με W7. Στο μεν desktop έκανα upgrade απο 11.10, ενώ στο laptop clean install το 12.04 αλλά χωρίς format partition προκειμένου να κρατήσω /home, /usr, κλπ απο το 11.10. Οπότε εκεί κάτι παίζει! Στο grub menu εμφανίζεται επιλογή other linux versions και όταν το διαλέξεις έχει επιλογή για τα 3.0.0-Χ.

 

Δεν επεσα και πολυ εξω, μιας και πρακτικα εχεις τα αρχεια μιας αλλης εκαταστασης. Αλλα για ποιο λογο να κρατησεις το /usr πχ? To /home μπορουσες να το στειλεις σε δικο του partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επεσα και πολυ εξω, μιας και πρακτικα εχεις τα αρχεια μιας αλλης εκαταστασης. Αλλα για ποιο λογο να κρατησεις το /usr πχ? To /home μπορουσες να το στειλεις σε δικο του partition.

 

Αντιθέτως έπεσες ακριβώς μέσα. Ο πραγματικός λόγος είναι θέμα βαρεμάρας θα έλεγα! Βασικά έχω εγκατεστημένα κάποια προγράμματα (π.χ., MATLAB, Modelsim, κλπ) τα οποία βρίσκονται στο /usr/local (+ κάποιες ματσακονιές που έχω κάνει στο /usr/lib, /lib, /lib64 με aliases για να παίζουν σωστά) οπότε με αυτό τον τρόπο μπορώ κάνω upgrade (π.χ., σε 12.04) ή και downgrade και να συνεχίζουν να λειτουργούν χωρίς να τα κάνω install ξανά. Θα μου πεις μπορείς να κάνεις backup το /home και /usr/local και ένα log με τα aliases και να τα κάνεις copy μετά σε ένα καθαρό installation. Αλλά όπως είπα είναι θέμα ευκολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...