Προς το περιεχόμενο

linux για netbook


bebis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω το netbook Acer Aspire 1410 με τα εξης χαρακτηρηστικα? :

CPU : Intel Celeron 1,3Ghz

Lcd 11,6 Led (1024×600)

2 GB Ram

160GB HDD

τωρα φοραει τα win 7 home premium x64.

 

δεν ειμαι σχετικος με το Linux και θελω να πειραματιστω.

θα ηθελα να προτεινετε μια διανομη με ευκολη εγκατασταση που να κανει πιο γρηγορο το netbook και να μπορω να εχω και WIN 7 ταυτοχρονα. να εχει apps για serfing, office, player music movies και download manager.

αν ειναι δυνατον να μην υπαρχουν ασυμβατοτητες με το hardware και μετα ψαχνομαι.

να σημειωσω οτι δεν εχει drive το netbook οποτε πως θα κανω την εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εγκατάσταση θα χρησιμοποιήσεις ένα usb flash και θα γράψεις σε αυτό το iso της διανομής που θα διαλέξεις με το unetbootin από τα win. Αν θυμάμαι καλά μπορεί να σου την κατεβάσει και από μόνο του το unetbootin.

 

Όσο για την διανομή νομίζω ότι το xubuntu θα σε βολέψει μία χαρά. Αλλά περίμενε να σου πουν και οι άλλοι την γνώμη τους. To xubuntu ουσιαστικά είναι ubuntu που έχει σαν desktop environment(DE) το xfce.

 

Επίσης διάβασε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το ειχα δοκιμάσει δεν μου λειτουργησε σωστά. Τώρα αν βολέψει τον TS, παω πάσο. Δεν θα τα χαλάσουμε στο πρόγραμμα... :-D :-D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι!

 

απλά με το yumi μπορείς να έχεις το flashάκι φορμαρισμένο και σε ntfs (αν είναι 16άρι είναι πολύ χρήσιμο με τα τεράστια mkv που κυκλοφορούν στο net)

 

multipurpose / multiboot usb drive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2GB ram και celeron μπορεις να βαλεις πραγματικα οποια διανομη θες, ασχετως αν εχει kde ή gnome ή οτιδηποτε με μικροτερες απαιτησεις. Οποτε μην σε απασχολει το θεμα "ελαφρυ" ή "για νετμπουκ", αν και με τα specs που εχει πιο πολυ σαν λαπτοπ με μικρη οθοη μου κανει.

 

Τι να σε απασχολει? Το αν εχει καποιο περιεργο ασυρματο (αν και βλεπω εδω οτι θα ειναι της intel ή της atheros) ή αν εχει καρτα γραφικων με το διαβολεμενο το poulsbo, που τοτε θα ηταν καλυτερα να μεινεις με windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ του πρότεινα xubuntu λόγω του ότι ζήτησε να κάνει το νετμπουκ πιο γρήγορο από τα win. Δεν νομίζω ότι με αυτόν τον επεξεργαστή το KDE θα τα πηγαίνει καλύτερα από τα 7αρια.

 

Τώρα για το gnome δεν ξέρω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Αν έχει τον χρόνο μπορεί να τα δοκιμάσει και τα τρία και να δει. Βέβαια υπάρχει πάντα και η επιλογή του Lubuntu αλλά ούτε το lxde το έχω χρησιμοποιήσει πολύ οπότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι πραγματικά πολύ γρήγορο αλλά θέλει να το ψάξεις παραπάνω και ίσως σε ξενίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο καιρό (μαλλον κατά τα τέλη Μαΐου) θα βγει το linux mint 13 LTS και συγκεκριμένα η έκδοση με το περιβάλλον cinnamon. Εφ'όσον δεν είσαι σχετικός με Linux, το mint είναι κατάλληλο. Βέβαια, με ένα φλασάκι και το unetbootin μπορείς να δοκιμάσεις όποια διανομή θες πριν την εγκαταστήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mint χρησιμοποιώ και εγω, η εκδοση lxde είναι πολυ καλή για netbook συμφωνα με τις απαιτησεις μου και γενικά μπορώ να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από το λίγο που το διάβασα από ότι κατάλαβα είναι κάτι σαν το wubi του ubuntu αυτό που προτείνει. Δεν θα σου συνιστούσα να εγκαταστήσεις το mint με αυτόν τον τρόπο. Αν διάβασες τον οδηγό που έβαλα στο πρώτο μου ποστ θα κατάλαβες ότι το linux έχει έναν τελείως διαφορετικό τρόπο λειτουργίας.

 

Έτσι είναι σχεδόν αδύνατο να μην έχεις προβλήματα χρησιμοποιώντας το εν λόγω πρόγραμμα. Τα win χρησιμοποιούν το ntfs(filesystem που είναι φορμαρισμένος ο δίσκος). Το linux χρησιμοποιεί ext2, ext3, ext4, btrfs κλπ.(μην σε τρομάζουν εσύ μάλλον μόνο το ext4 θα χρησιμοποιήσεις.)

 

Έχω την εντύπωση πως ο installer του mint έχει επιλογή να εγκατασταθεί το mint σε δικό του partition και να μην πειραχτούν καθόλου τα win. Ας μας πει κάποιος με περισσότερη σιγουριά.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη βαζοντας απλα το cd με το Mint γινεται αυτοματα η διαδικασια σε δικο του partition? με το usb ειναι ο οδηγος που μου εδωσες? υπαρχει καποιος οδηγος στα ελληνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία slacko του puppy linux είναι πολύ όμορφη και πολύ λειτουργική...

Πλήρης συμβατότητα με τα πακέτα slackware (τουλάχιστον σε αυτά που πέρασα εγώ). Αξίζει να την δεις! 130 mb είναι το iso. Γενικά είχε πολύ καιρό να με εντυπωσιάσει τόσο πολύ μια διανομή από το κουτάβι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να διάβασες τον οδηγό που σου παρέθεσε ο twiner.

 

Λοιπόν το έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάποιον ελληνικό οδηγό(φαίνεται πως στο site του Mint ο ελληνικός εδηγός έχει μείνει στην έκδοση 5). Όμως αν θες να έχεις έναν οδηγό και τα καταφέρνεις με τα αγγλικά, αυτός είναι από το site του Mint.

 

Αναφέρει ότι ο installer έχει την επιλογή για να εγκαταστήσει το Mint παράλληλα με τα win. Όλα καλώς μέχρι εδώ. Τώρα όσον αφορά το usb. Αν θες μπορείς να γράψεις το iso σε cd. Αλλά γιατί να χαλάς cd; Αν έχεις usb stick βάλε το mint εκεί, απλά φρόντισε να κάνεις backup τα αρχεία που έχεις μέσα στο stickaκι. Κατεβάζεις το unetbootin ή το YUMI στα win και περνάς το iso του mint στο stickακι. Προσοχή μόνο μην διαγράψεις κανένα εξωτερικό σκληρό.

 

Όπως λέει και ο twiner(αν θυμάμαι καλά) κάνεις backup των αρχείων που έχεις στα win, μην γίνει κάτι λάθος και τα χάσεις. Όλα λοιπόν σε εξωτερικό σκληρό. Βάζεις το usb στον υπολογιστή κάνεις restart και επιλέγεις από το BIOS να ξεκινήσεις από το usb. Καλό θα ήταν να αφαιρέσεις τυχόν εξωτερικούς σκληρούς που πιθανόν να έχεις συνδεμένους στο netbook. Παίζεις αν θες λίγο με το Mint να το δεις κιόλας και μετά ξεκινάς εγκατάσταση.

 

P.S. Και εγώ αρχάριος είμαι και καταλαβαίνω ότι σου φαίνονται πολλά.

P.S.2 Αν έχω κάνει κάποιο λάθος σε αυτά που είπα πείτε μου να το διορθώσω μην τον κάψουμε τον άνθρωπο.

P.S.3 Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...