Προς το περιεχόμενο

Συνδεση OpenWrt router με δευτερο Modem Router. Πως?


corrupted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και το OpenWRT ειναι linux distribution, ειπα να το αφησω εδω το μηνυμα... ελπιζω να μην παει απατο... :-D

 

Μολις περασα λοιπον OpenWrt στο ενα απο τα δυο modem router μου. Ολα καλα, εβαλα και το web interface γιατι δεν ειχε, αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω και τι ρυθμισεις να κανω για να μπορεσω να το συνδεσω με το δευτερο modem router μου. Να σημειωσω πως δεν υποστηριζει DSL οποτε δεν μπορω να συνδεθω απευθειας στο internet απο το OpenWrt.

 

Εχει τις επιλογες: Static address, DHCP client, Unmamaged, PPP, PPPtP και PPPoE... Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω εδω, αλλα και στο δευτερο μου modem router? Μια βοηθεια οποιος μπορει για να εχουμε ενα δικτυο της προκοπης ρε παιδια...! :-D

 

openwrt01.png

 

PS: Παντως ειναι πορωση, και μονο που βλεπεις οτι τρεχει linux kernel 3.3.6!!! :wub: :D

 

openwrt02.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα καταφερα. Για οποιον αλλο θελει να δοκιμασει το OpenWrt, ειναι ευκολο. Συνδεεις τις συσκευες με καλωδιο ethernet, δινεις στο OpenWrt μια IP π.χ 192.168.1.1, στο modem μια αλλη IP π.χ 192.168.1.254, και στις ρυθμισεις του OpenWrt δηλωνεις Gateway και DNS την IP του modem. Και εχεις ετσι Internet στο OpenWrt...

 

openwrt03.png

 

PS: Δεν χρειαστηκε να κλεισω το DHCP σε καμια απο τις δυο συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...