Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ubuntu 11-10


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κατεβασει δωρεαν απο το site της linux το παραπανω λειτουργικο και σαν live cd δουλευει μια χαρα οταν παω να τα εγκαταστησω ολα ειναι μια χαρα αλλα με το που τελειωσει και παω να τα τρεξώ περναει το bios το μονο που κανει ειναι να ανοιβοσβηνει πανω μια γραμμή με κατι χρώματα.Να και μια φωτο.Αν μπορειτε βοηθηστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρτα γραφικων εχεις?

 

Υποθετω πως το iso κατεβηκε ολοκληρο και οτι περασε το md5sum check και οτι το δισκακι ειναι γραμμενο σωστα, αρα δεν εχει προβλημα το iso ή το δισκακι εξαρχης.

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/πριν-την-εγκατάσταση-r177#content3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα είναι αυτή.Όσο έκανε την εγκατασταση δεν μου εβγαλε καποιο σφαλμα και μετα μου ειπε οτι εγκατασταθηκε με επιτυχι.α αν εννοεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμένα για κάρτα γραφικών μου κάνει

 

δοκίμασε να πατήσεις e στον grub και να σβήσεις ότι λέει quiet και splash, φτάνει στο login?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενα...

 

Ο ελεγχος που λεω παραπανω εχει να κανει με το αν το iso κατεβηκε ολοκληρο και με το αν το δισκακι ειναι αξιοπιστο για εγκατασταση. Το πως γινεται αυτο το λεω αναλυτικα στο spoiler που λεει απο πανω "Παράδειγμα ελέγχου με md5sum από τον jim_p", γιατι οσα ok και να σου πει ο installer, αν κατι εχει γραφτει στο δισκακι προβληματικο, θα εγκατασταθει και προβληματικο στο σκληρο σου.

 

Δευτερον.

Για την προβληματικη εκκινηση που σου κανει υπαρχουν 2 εκδοχες. Για να κανεις troubleshooting και στις 2, πρεπει να προσθεσεις ή να αφαιρεσεις 1-2 παραμετρους απο τον grub, ωστε να δεις τι γινεται πισω απο αυτη τη μαυρη οθονη με την χρωματιστη γραμμη.

Την παραμετρο θα την βαλεις με τον τροπο που περιγραφεται εδω, πατωντας e δηλαδη και βαζοντας ή βγαζοντας την παραμετρο απο τη γραμμη που ξεκιναει με "linux blablabla" (παει ετσι "linux blablabla parametros1 parametros2 parametros3... parametrosN").

https://help.ubuntu.com/community/Grub2#Editing_the_GRUB_2_Menu_During_Boot

 

- Αν φταιει το kms, θα προσθεσεις στο τελος την παραμετρο "nomodeset" (χωρις αυτακια) και το kms απλα θα κλεισει. Μαζι του θα κλεισει και η loading screen του ubuntu, με τα ωραια χρωματα κλπ, και απλα θα δεις ενα κατεβατο με γραμματα μεχρι τη στιγμη που θα σε βγαλει στην οθονη του login.

- Αν δεν φταιει το kms, αφαιροντας την παραμετρο "splash" απο εκει θα κλεισει απλα η loading screen, θα περασει το κατεβατο με τα γραμματα και θα σε βγαλει στην οθονη του login.

 

Αν καποιος απο τους παραπανω τροπους σταματησει καπου, πχ στην αναμονη για ip αν παιρνεις ip απο το ρουτερ, θα ξερεις οτι σταματαει εκει και θα ποσταρεις τι ακριβως λεει για να σου πουμε τι φταιει.

 

Αυτα. Δεν ειμαι 24/7 πανω απο το pc και για τα παραπανω ελπιζω να ΜΗΝ εκανες εγκατασταση του ubuntu μεσα απο τα windows, δηλαδη με wubi, γιατι τοτε δεν εχεις grub, οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω για troubleshooting.

 

(και ειχα μια υποψια οτι τζαμπα τα εγραφα ολα αυτα... ungrateful users!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενα...

 

Ο ελεγχος που λεω παραπανω εχει να κανει με το αν το iso κατεβηκε ολοκληρο και με το αν το δισκακι ειναι αξιοπιστο για εγκατασταση. Το πως γινεται αυτο το λεω αναλυτικα στο spoiler που λεει απο πανω "Παράδειγμα ελέγχου με md5sum από τον jim_p", γιατι οσα ok και να σου πει ο installer, αν κατι εχει γραφτει στο δισκακι προβληματικο, θα εγκατασταθει και προβληματικο στο σκληρο σου.

 

Δευτερον.

Για την προβληματικη εκκινηση που σου κανει υπαρχουν 2 εκδοχες. Για να κανεις troubleshooting και στις 2, πρεπει να προσθεσεις ή να αφαιρεσεις 1-2 παραμετρους απο τον grub, ωστε να δεις τι γινεται πισω απο αυτη τη μαυρη οθονη με την χρωματιστη γραμμη.

Την παραμετρο θα την βαλεις με τον τροπο που περιγραφεται εδω, πατωντας e δηλαδη και βαζοντας ή βγαζοντας την παραμετρο απο τη γραμμη που ξεκιναει με "linux blablabla" (παει ετσι "linux blablabla parametros1 parametros2 parametros3... parametrosN").

https://help.ubuntu....enu_During_Boot

 

- Αν φταιει το kms, θα προσθεσεις στο τελος την παραμετρο "nomodeset" (χωρις αυτακια) και το kms απλα θα κλεισει. Μαζι του θα κλεισει και η loading screen του ubuntu, με τα ωραια χρωματα κλπ, και απλα θα δεις ενα κατεβατο με γραμματα μεχρι τη στιγμη που θα σε βγαλει στην οθονη του login.

- Αν δεν φταιει το kms, αφαιροντας την παραμετρο "splash" απο εκει θα κλεισει απλα η loading screen, θα περασει το κατεβατο με τα γραμματα και θα σε βγαλει στην οθονη του login.

 

Αν καποιος απο τους παραπανω τροπους σταματησει καπου, πχ στην αναμονη για ip αν παιρνεις ip απο το ρουτερ, θα ξερεις οτι σταματαει εκει και θα ποσταρεις τι ακριβως λεει για να σου πουμε τι φταιει.

 

Αυτα. Δεν ειμαι 24/7 πανω απο το pc και για τα παραπανω ελπιζω να ΜΗΝ εκανες εγκατασταση του ubuntu μεσα απο τα windows, δηλαδη με wubi, γιατι τοτε δεν εχεις grub, οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω για troubleshooting.

 

(και ειχα μια υποψια οτι τζαμπα τα εγραφα ολα αυτα... ungrateful users!)

 

 

όχι.Όταν τελειώσουν οι πανελλήνιες θα ξανασχοληθώ οπότε δεν τα έγραψες τσάμπα.Επίσης έχω δύο σκληρούς.Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...