Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με scanning σε πολυμηχάνημα Samsung


dr lag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα έγχρωμο laser πολυμηχάνημα της Samsung (CLX 3175-FN), το οποίο για 2 περίπου χρόνια δούλευε άψογα.

 

Εδώ και λίγες μέρες, όταν σκανάρω, ολοκληρώνει κανονικά τη διαδικασία, χωρίς κανένα μήνυμα λάθους, μόνο που το αποτέλεσμα είναι μια σελίδα γεμάτη με αχνές γραμμές, ανεξάρτητα από το αν το βλέπω στην οθόνη ή τυπωμένο.

Η λάμπα βγάζει κόκκινο φως και υποθέτω πως μάλλον έχει καεί.

 

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει; (απ' το e-shop που το αγόρασα δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη πλέον...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοκκινο φως η λαμπα?Περιεργο.

Τις περισσοτερες φορες οταν βλεπεις αχναδες απο το scanner εχουν πιασει σκονη οι καθρεφτες και θελουν καθαρισμα.

Να υποθεσω οτι εχεις στειλει εκτυπωση και εχεις αποκλεισει προβλημα στο drum toner?

 

Aφου ομως λες οτι το βλεπεις και τυπωμενο αλλα και στην οθονη .αρα εχεις θεμα με το scanner.

Καθαρισμος και συντηρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση,

αλλά δεν νομίζω πως είναι θέμα σκόνης γιατί έγινε απότομα (δηλαδή από το τέλειο σκανάρισμα στο καθόλου σκανάρισμα), ούτε θέμα toner γιατί εκτυπώνει κανονικότατα.

Ότι και να σκανάρω, γεμίζει το χαρτί (ή την οθόνη) με πολλές μικρές και παράλληλες αχνές γραμμές. Μου φαίνεται πιο πολύ για βλάβη του μηχανισμού σάρωσης, απλά επειδή το service σε τέτοια μηχανήματα δεν συμφέρει (ούτε σε κόστος ούτε σε χρόνο), έλεγα μήπως κάποιος το έχει συναντήσει και μπορούσε να μου προτείνει κάποια λύση DIY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να σκαναρεις με το καπάκι ανοιχτό να δεις αν η λαμπάδες προχωράει.

Αυτό γραμμές ίσης απόστασης να υποθεσω το κάνει όταν η λαμπάδες δεν κουνιέται .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμπάδες ;) να υποθέσω αυτόματη συμπλήρωση κειμένου του iphone;

 

ναι, το έχω δοκιμάσει και σαρώνει κανονικά η λάμπα, μόνο που βγάζει κόκκινο φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...