Προς το περιεχόμενο

Η λέξη ''γκόμενα''


Andreas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γω συμφωνώ με τη μαφάλντα, είναι γκομενάρα. Φαίνεται άλλωστε από το επίπεδο των επιχειρημάτων της και που να δείτε την πίσοψη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν είναι να χυδαιολογήσεις τουλάχιστον εξέπληξε με.

>Αν είναι να χυδαιολογήσεις τουλάχιστον εξέπληξε με.

>να χυδαιολογήσεις τουλάχιστον εξέπληξε με.

>τουλάχιστον εξέπληξε με.

>εξέπληξε με.

... εκπλήξε με.

 

Z21mg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μονοσυλλαβη λεξη (με) η οποια μεταβιβαζει τον τονο της στη ληγουσα της προηγουμενης λεξης (έκπληξε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοσυλλαβη λεξη (με) η οποια μεταβιβαζει τον τονο της στη ληγουσα της προηγουμενης λεξης (έκπληξε).

Μα κανονικά η προστακτική είναι "εκπλήξε" και όχι "έκπληξε". Πώς θα γίνει αυτό που λες; "εκπλήξέ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα κανονικά η προστακτική είναι "εκπλήξε" και όχι "έκπληξε". Πώς θα γίνει αυτό που λες; "εκπλήξέ";

Ωπα ακυρο, ειχα λαθος τον τονο, mea culpa :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσαμε για την χρήση της λέξης γκόμενα που όπως είπα την θεωρώ αντιαισθητική,υποτιμητική και δεν νομίζω να είναι ευγενική.

 

 

Οπως σου πα εγω την χρησιμοποιω σπανια επειδη μαρεσει περισσοτερο το 'τυπισσα' ,και ποτε δεν θα πω "απο δω η γκομενα μου" θα πω απλα 'απο δω η [ταδε]' αλλα επιμενω οτι η υποτιμιτικη χρηση της εξαρταται απο το γενικοτερο πλαισιο.

Οπως σου πα μια μια λεξη εχει πολλες αποχρωσεις και δεν ειναι απομωνεμενη απο ολα τα υπολοιπα. Αλλα να πεις "Απο δω η γκομενα μου η μαιρη" (το οποιο μου βγαζει ηλιθιοτητα επειδη θελει να δωσει εμφαση στην ερωτικη σχεση μεταξυ των 2 ατομων) και αλλο να πεις "μ'αρεσουν οι γκομενες(τυπισσες/θυληκιες/κλπ) που ... [statement] ' (εδω ειναι με τη χρηση της 'τυπισσας')

 

 

Περι ευγενειας... οχι μονο γιαυτο το θεμα αλλα και γενικοτερα

 

"Not good but well-behaved ...."

 

Not strong only aggresive

Not free

We only licensed

Not compassionate,only polite

Now who's the nicest?

Not good but well-behaved

 

http://www.youtube.com/watch?v=GjxtRehIz2Y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σορι, αλλα οταν εισαι με μια κοπελα την οποια σεβεσαι και αγαπας δεν μπορεις να αναφερεσαι σε αυτην λεγοντας την γκομενα.. γκομενα λες αυτη που θα δεις στο δρομο και θα σε εξιταρει, την τύπισσα που τα πεταει ολα στην παραλια (και οχι μονο). Θελω να πω δηλαδη οτι αν σωνει και ντε πρεπει να την χρησιμοποιησεις την λεξη,θα αποκαλεσεις κατ αυτον τον τροπο κοπελες που ουτε προκειται να ξαναδεις ουτε να σε ξαναδουν, ουτε να νοιαστεις ουτε να νοιαστουν. Εγω παντως ουτε τις φιλεναδες των κολλητων μου δεν λεω ετσι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...