Προς το περιεχόμενο

Η λέξη ''γκόμενα''


Andreas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι διαφορα κανει ?

Κοινότυπος χάρτης με ελάχιστες επισημάνσεις.

Αν κάποιος έχει φτωχό λεξιλόγιο αναγκαστικά θα ανατρέξεις στο ύφος,στο στυλ,στο πλαίσιο.Πάντως κι ένα επιφώνημα είναι προτιμότερο, αν κάποιος δεν έχει πρόχειρο ένα κομπλιμέντο.

Με βάση τους νόμους της αγοράς υποθέτω.Μου λείπει η ευγένεια. :-(

 

Σε εχασα λιγο ειναι η αληθεια

 

Το οτι η γλωσσα δεν ειναι μονο λεξεις αλλα υφος,στυλ,πλαισιο δεν εχει να κανει με φτωχο ή πλουσιο λεξιλογιο. Ειναι κατι που ισχυει οσες δυσκολες λεξουλες και να χρησιμοποιησει καποιος. Ισα ισα που , καμμια φορα, το να γινεσαι γλαφυρος και υπερβολικα περιγραφικος μπορει να ειναι γελοιο (παλι θεμα πλαισιου).

 

Το ποιος τροπος εκφρασης ειναι προτιμοτερος ειναι υποκειμενικο στο επακρο.

 

Ας μην βαζουμε και την επικοινωνια σε καλουπια.ας μην την περιοριζουμε με κανονες και με ηθικολογιες περι ευπρεπειας,σεβασμου κλπ.

 

Το να μου πει η κολλητη μου 'καλο γκομενακι ο φιλος σου,θελω να τον πηδηξω' δεν συνεπαγεται ελλειψη σεβασμου προς το προσωπο του

 

Το να πω εγω 'η τυπισσα ειναι ΚΑΒΛΟΜΟΥΝΟ' παλι δεν συνεπαγεται ελλειψη σεβασμου.

 

Χασαμε τη μπαλα με την 'ηθικη' και τις 'αξιες' απο τοτε που τη συνδεσαμε με τα σκελια και το στομα μας

 

 

Το σχολιο για νομους αγορας και ευγενεια δεν το καταλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς αντικειμενικά όχι δεν πιστεύω πως την υποβιβάζει την γυναίκα η λέξη γκόμενα. Πάντως ασχέτως με το τι σημαίνει εννοιολογικά για μια κοπέλα αυτή η λέξη και αν αυτό είναι κακό ή όχι, υπάρχει σε εμένα και το θέμα της ακουστικής και δεν μου ακούγεται πολύ ωραία σαν λέξη, προτιμώ να λέει κάποιος αντί για γκόμενα, κοπέλα ή γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς αντικειμενικά όχι δεν πιστεύω πως την υποβιβάζει την γυναίκα η λέξη γκόμενα. Πάντως ασχέτως με το τι σημαίνει εννοιολογικά για μια κοπέλα αυτή η λέξη και αν αυτό είναι κακό ή όχι' date=' υπάρχει σε εμένα και το θέμα της ακουστικής και δεν μου ακούγεται πολύ ωραία σαν λέξη, προτιμώ να λέει κάποιος αντί για γκόμενα, κοπέλα ή γυναίκα.[/quote']

 

Απλα οταν λες γυναίκα ΜΟΥ, στο μου ειναι που πρεπει να πεφτει το κωλοσκάμπιλο για να πέφτει το νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νick,δεν ηθικολογώ.Ο τρόπος που εκφράζεται κάποιος είναι αντιπροσωπευτικός.Δεν μιλάμε για ένα ανέκδοτο,μια ιστορία που θα διηγηθεί,μιλάμε για την καθημερινότητα.

Δεν βάζω κανένα καλούπι,ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφραστεί όπως θέλει-ανεξάρτητα από τι εντύπωση θα προκαλέσει-θετική ή αρνητική.Η ηθικολογία δεν έχει να κάνει με την χρήση του λεξιλογίου-μπορείς να βρεις νταλικιέρηδες πχ πιο πουριτανούς κι από παπάδες.

Με τους νόμους της αγοράς εννοούσα τον συρμό,το οι περισσότεροι,το προσφορά και ζήτηση.Δεν πρωτοτυπείς λέγοντας γκόμενα ή αυτή θέλω να την πηδήξω-όλοι τα ίδια λένε.Εκεί πάει και το μου λείπει η ευγένεια,μου λείπει η ποιότητα,η όμορφη έκφραση.Βαρέθηκα το χύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λεξιπλασια πρωτοτυπει λοιπον καποιος - ακομα και αν εινια χυδαια? Αν πω κατι πολυ χυδαιο που δεν το λενε ολοι χανω σε ευγενεια αλλα κερδιζω σε πρωτοτυπια?

 

Καταλαβαινεις το ποιντ μου? Μ'αρεσει η πρωτοτυπια αλλα οχι να γινεται αυτοσκοπος 'για να ξεχωριζουμε απο το συρμο'.

 

Αλλο η ευγενεια,αλλο η ποιοτητα,αλλο η ομορφη εκφραση.

 

For the record εγω συνηθως δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε τη λεξη γκομενα. Σχεδον παντα χρησιμοποιω τη λεξη 'τυπισσα'. Ειναι ευγενικο,πρωτοτυπο,ομορφο? Δεν ξερω ,για μενα θεμα αισθητικης (ευηχιας) ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαφάντλα

 

 

Λίγο άσχετο το αρχικό..

 

Το "χύμα" που αναφέρεις...

 

Υπάρχουν δυο κατηγορίες. Η μία είναι αυτό που έχεις βαρεθεί. Όχι χύμα όμως αλλά άνευ ορίων. Σαν τα παιδιά που επιμελώς ντύνονται ατημέλητα.

 

Το άλλο είναι το χύμα. Σεβαστικό αλλά άμεσο. Χύμα. Σαν τον τύπο που φοράει πουκάμισα αλλά για να φορέσει ένα, θα φορέσει όποιο πιάσει πρώτο και όχι όποιο πάει με το μαλλί, το παπούτσι και ό,τι άλλο.

 

(και εδώ γίνεται σχετικό)

 

Σε αυτή τη βάση, ακόμα και η λέξη "γκόμενα" αποκτάει άλλο περιβάλλον. Ναι, υπάρχουν γκόμενες. Υπάρχουν όμως όμως στις συζητήσεις των αντρών όταν αναφέρονται στην κοπέλα που έχει σχέση με κάποιον που δεν καλογνωρίζουν και την ίδια την κοπέλα δεν την έχουν και σε εκτίμηση με την πρώτη ματιά.

 

"Ποια είναι αυτή ρε;"

"Ποια; Αυτή; Η γκόμενα του ****"

 

Σχετικά με το πώς συστήνεις μία κοπέλα/γυναίκα, πάντα έχει να κάνει σχέση με την σχέση σου με αυτή.

 

Εάν κάποιος είναι με μία απελευθερωμένη 30, μπορεί να πει και "η γυναίκα μου".

 

Ή, εάν κάνει και χαβαλέ, μπορεί να αναφερθεί στην σχέση του ως "το αφεντικό".

 

"Ρε συ, πρέπει να πάρω τηλέφωνο το αφεντικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''γκομενα'' ειναι ασχημο ηχητικα θυμιζει εργαλειο.Σαν να λεμε ''πιασε μια πενσα'' και συνηθως το χρησιμοποιουν οι λαικουρες.:devil:

 

Απλα λες: Γεια σας παιδια,απο δω

η Λενα,Μαρια,Ελπιδα, κ.τ.λ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

-Ποιος είσαι εσύ και τι έκανες στον Γ.

 

...στον Γκόμενό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ''γκομενα'' ειναι ασχημο ηχητικα θυμιζει εργαλειο.Σαν να λεμε ''πιασε μια πενσα'' και συνηθως το χρησιμοποιουν οι λαικουρες.:devil:

 

Απλα λες: Γεια σας παιδια,απο δω

η Λενα,Μαρια,Ελπιδα, κ.τ.λ.

 

Το αυτό. Λέγοντας "και από 'δω η γκόμενά μου" είναι σαν να υπονοείς "να, αυτό τον καιρό σε τούτο το χωνί βάζω τη μαλαπέρδα μου". Λες και την έχεις γραμμένη στα παπάρια σου ρε παιδί μου και δε τη σέβεσαι, απλά την "κυκλοφορείς". Δείχνει και εγωκεντρικό, γιατί την ορίζεις ως δικό σου χαρακτηριστικό και όχι σαν μια ανεξάρτητη ύπαρξη. (Και τελικά, το πρόβλημα μου φαίνεται πως είναι περισσότερο στο "μου", παρά στο γκόμενα.)

 

Άρα ναι,

Την υποβιβάζει. My 2 words.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ αυτο, οταν υπαρχει συναίσθημα δεν μπορεις να την πεις ετσι τη κοπελα σου και αν την πεις ετσι μη περιμενεις να υπαρξει συναίσθημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

^ αυτο, οταν υπαρχει συναίσθημα δεν μπορεις να την πεις ετσι τη κοπελα σου και αν την πεις ετσι μη περιμενεις να υπαρξει συναίσθημα

 

Αντιθέτως, αν η σχέση σας χαλάει με μια λέξη, υπό όποιες συνθήκες και αν ειπωθεί, δεν υπάρχει σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθέτως, αν η σχέση σας χαλάει με μια λέξη, υπό όποιες συνθήκες και αν ειπωθεί, δεν υπάρχει σχέση.

true αλλα μπορει να ειναι μια αιτια παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λεξιπλασια πρωτοτυπει λοιπον καποιος - ακομα και αν εινια χυδαια? Αν πω κατι πολυ χυδαιο που δεν το λενε ολοι χανω σε ευγενεια αλλα κερδιζω σε πρωτοτυπια?

 

Καταλαβαινεις το ποιντ μου? Μ'αρεσει η πρωτοτυπια αλλα οχι να γινεται αυτοσκοπος 'για να ξεχωριζουμε απο το συρμο'.

 

Αλλο η ευγενεια,αλλο η ποιοτητα,αλλο η ομορφη εκφραση.

 

For the record εγω συνηθως δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε τη λεξη γκομενα. Σχεδον παντα χρησιμοποιω τη λεξη 'τυπισσα'. Ειναι ευγενικο,πρωτοτυπο,ομορφο? Δεν ξερω ,για μενα θεμα αισθητικης (ευηχιας) ειναι.

Δεν υπάρχει λόγος να είναι κάποιος λεξιπλάστης,υπάρχει πληθώρα εκφράσεων.Αν είναι να χυδαιολογήσεις τουλάχιστον εξέπληξε με.

Αυτοσκοπός;Δεν τα βάζω εγώ τα καλούπια μάλλον εσύ το κάνεις.Εχει να κάνει με το πως βλέπουμε τον εαυτό μας σε σχέση με τους γύρω.

Μιλούσαμε για την χρήση της λέξης γκόμενα που όπως είπα την θεωρώ αντιαισθητική,υποτιμητική και δεν νομίζω να είναι ευγενική.

Μερικές φορές δεν είναι άλλο,αλλά όλες μαζί δηλώνουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...