Προς το περιεχόμενο

απο evolution σε gmail


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα account μεσω cpanel σε εναν σερβερ αλλα επειδη τωρα αγορασα ενα android xperia mini θελω τα mails μου τα εχω κατεβασει μεσω pop3 να τα "μεταφέρω" στο gmail μου επειδη απο εκει θα διαχειριζομαι το mail εκεινο ... καμια ιδεα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το gmail υποστηρίζει IMAP θα μπορούσες να κάνεις έναν λογαριασμό στον υπολογιστή σου (τον ίδιο που έχεις το evolution) και να κάνεις import εκεί τα κατεβασμένα email που έχεις στο evolution ώστε να συγχρωνιστούν και να μπορείς να τα "δεις" και από το κινητό σου.

 

Συμβουλή: Εάν για οποιοδήποτε λόγο προτιμάς το POP3 από το IMAP τότε καλό θα ήταν να επιλέγεις τα email να μην σβήνονται από τον server όταν κατεβαίνουν στον υπολογιστή σου. Έτσι θα μπορείς να βλέπεις τα ίδια email και στο κινητό και στον υπολογιστή. Αλλιώς θα είναι όπου προλάβει να κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε imap τα έχω και συχρονίζονται μια χαρά από thunderbird και από το Ν9 μου σε gmail λογαριασμό. Αν διαβασω κάποιο μήνυμα σε μια από τις δύο συσκευές αυτόματα στην άλλη το εμφανίζει αναγνωσμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε έτσι . Έχω ενα mail στο yahoo με pop και είναι κατεβασμένα στο evolution και θέλω να τα μεταφέρω στο gmail τα ήδη κατεβασμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχνα το pop και imap όλα. Δεν είναι ανάγκη να αποθηκεύεις τα email τοπικά αφού μπορεις και να τα δεις αλλά και να συγχρονίζεσαι με πολλούς διαφορετικούς λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...