Προς το περιεχόμενο

memtest x 86 σε Cent OS


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να το εγκαταστήσεις και να ρυθμίσεις τον bootloader σου να ξεκινάει το memtest αντί για το λειτουργικό σου. Πιθανότατα δε, να το κάνει αυτόματα και το rpm που θα εγκαταστήσεις.

Αλλιώς μόνο από Live CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ήδη εγκαταστημένο το Cent os, απλα θέλω να κάνω ενα memtest γιατι βλέπω οτι μου λεει κάτι κουλα.

 

Απο live cd, απλα κατεβάζω το memetest το καίω σε ενα cd, το βάζω στο pc, κάνω restart και γράφω

 

yum install memtest86+ . Σωστά??

 

Επίσης να πω οτι το pc δεν εχει internet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, αμα το pc δέν έχει internet καλύτερα να κατεβάσεις το live cd, το γράφεις και ξεκινάς το σύστημα με το cd. Αυτό θα κάνει το memtest μόνο του μετά.

Το 2ο που είπες είναι για την περίπτωση που θέλεις να εγκαταστήσεις το memtest στο pc αυτό αλλά μπορεί να σου ζητήσει και τίποτα άλλα dependancies (που δεν νομίζω οτι έχει αλλά δέν θυμάμαι και απ' έξω) οπότε θα μπλέξεις.

Κατέβασε το cd, bootαρε το σύστημα με αυτό, άστο κανα 2 μέρες να κάνει test και κάνε exit. Θα κάνει reboot όλο το σύστημα και μετά άστο να ξεκινήσει από το σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστώ για την βοήθεια. Απο εδώθα το κατεβάσω?

 

Θα κατεβάσω την έκδοση που λέει : Ver 4.0a - Linux (gzip) ISO image for creating bootable CD ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ώρα; Δε λές καμιά μέρα καλύτερα; :)

Εντάξει μέσα στις πρώτες 2-3 ώρες θα έχεις μιά ιδέα άν έχεις κατεστραμμένη RAM αλλά αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος το αφήνεις τουλάχιστον 24 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...