Προς το περιεχόμενο

Πλαισιο Computers, απλά απαράδεκτοι. Χαλασμένος δίσκος. Ντροπή τους


jim116

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

είχα αγοράσει πέρυσι τον Ιούλιο ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο SEAGATE, 1 TB USB 2.0 δυομισάρι από το ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ με τιμή 89 ευρώ. (Πριν τις καταστροφές στα εργοστάσια δίσκων από τα άσχημα καιρικά φαινόμενα). Ο δίσκος αυτός χάλασε και τον πήγα στο κατάστημα από όπου τον αγόρασα χθες, Δευτέρα. Αφού επιβεβαιώθηκε η βλάβη, με καλέσαν σήμερα ώστε να πάω από εκεί και αν ήθελα το μοντέλο που αντικατέστησε το δικό μου, μου ζήτησαν το ποσό των 56 περίπου ευρώ ώστε να αγοράσω με τη διαφορά χρημάτων το μοντέλο Seagate Expansion Black 1ΤΒ External HDD USB3.0 , που πωλείται στα καταστήματά τους 144,89 ευρώ. Το κατάστημα της Πάτρας με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει σε κανένα κατάστημα/απόθηκή τους ίδιος ακριβώς τύπος με το προϊόν που παρουσίασε βλάβη. ΕΧΑΣΑ ΠΑΣΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΕΙΧΗΡΙΣΗ, ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΕΙ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΥΦΜΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΑΝ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΗΤΑΝ ΣΟΒΑΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΔΙΣΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ. Καλώντας ενδεικτικά αρκετά καταστήματα της ΠΛΑΙΣΙΟ, άκουγα διάφορες εκδοχές για την περίπτωση του χαλασμένο προϊόντος μου. Αν πήγαινα σε άλλο κατάστημα της ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS, είχα γνωστό σε κατάστημα της συγκεκριμένης αλυσίδας, πήγαινα με άγριο ύφος ή τους έφερνα την κάμερα ενός τηλεοπτικού σταθμού είμαι βέβαιος ότι θα με εξυπηρετούσαν και δη άμεσα από τη στιγμή που στο κατάστημά της Πάτρας είχαν και μάλιστα σε μεγάλη ποσότητα το μοντέλο του δίσκου, που αντικατέστησε το δικό μου. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS. Αφού πήρα πίσω το χαλασμένο δίσκο, τελικά ταχυδρομήθηκε μαζί με ένα δεύτερο "χτυπημένο" στη SEAGATE, στην Ιταλία, αμφότεροι εντός εγγύησης με κόστος και για τους δύο 9.4 ευρώ με συστημένο δεματάκι με τα ΕΛΤΑ και όταν επιστρέψουν νέοι/επισκευασμένοι από τη SEAGATE αυτό θα γίνει με έξοδα της. Το ευτυχές σε αυτή την υπόθεση ήταν ότι σχεδόν όλα τα δεδομένα των χαλασμένων δίσκων υπάρχουν σε backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μωρε καλα κανουν και τους τα καινε εκει στη Στουρναρη.Ειναι δυνατον να εχουν δισκο και για να σου αντικαταστησουν τον χαλασμενο θελουν και φραγκα????Πρωτη φορα το ακουω αυτο.Κακως τον εστειλες.Επρεπε να ζητησεις υπευθυνο και να τον αρχισεις μπροστα σε ολο τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραβλέπω το γελοίο γεγονός ότι επειδή το μοναδικό προιόν αντικατάστασης κόστιζε 56€ παραπάνω ζήτησαν τη διαφορά τιμής και μένω στο γιατί δεν έστειλαν οι ίδιοι τον δίσκο έξω. Για τι σκ@τά εγγύηση μιλάμε όταν δεν την αναλαμβάνουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουνε γίνει τόσο με το συγκεκριμένο μαγαζί ποια και μυαλό δεν βάζουμε εγώ αυτό λεώ.

εδώ μέσα περιφέρονται προσφορές αυτού του ψηλικατζιδικου....κάθε μέρα ποστάρει και άλλο άτομο για την ανευθινότητα τους

αλλά και πάλι ούτε αυτό δεν φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε καλα κανουν και τους τα καινε εκει στη Στουρναρη.Ειναι δυνατον να εχουν δισκο και για να σου αντικαταστησουν τον χαλασμενο θελουν και φραγκα????Πρωτη φορα το ακουω αυτο.Κακως τον εστειλες.Επρεπε να ζητησεις υπευθυνο και να τον αρχισεις μπροστα σε ολο τον κοσμο.

Kαθολου καλα δεν κανουν.

Πλεον οσοι διαμαρτυρονται για πλαισιο, eshop κλπ απο το ενα μου μπαινουν και απο το αλλο μου βγαινουν. Εχουν γινει 100δες τοπικ σε ολο το ιντερνετ, οχι μονο εδω, εχουν χυθει τονοι "μελανι" οπου επισημαινεται προσοχη, πραγματικα περνουν και δεν αγγιζουν τα νιοστα τοπικς απο χρηστες που εν γνωσει τους πηγαν και ψωνισαν απο εκει με τη λογικη "ελα μωρε δε θα συμβει σε εμενα" και τελικως την πατησαν.

 

Ναι μαλακια του πλαισιου, ναι απαραδεκτοι, ναι τα εχουμε 1000πει, να ξαναλεμε τα ιδια για ποιο λογο αφου παντα θα υπαρχουν αυτοι που δεν θα βαζουν μυαλο? Ολοι γνωριζουν πως εχει η κατασταση (ιδιαιτερα οσοι εχουν προσβαση στο διαδικτυο). Ανταγωνισμος υπαρχει, αρα κανενας δεν αναγκαζεται να ψωνισει απο αυτους, ενημερωση υπαρχει αρα δεν ισχυει το "δεν ηξερα", αν θελετε να τιμωρησετε το πλαισιο και το καθε πλαισιο απλα δεν ξαναπατατε το ποδι σας ουτε στο καταστημα τους ουτε στο σαιτ τους. Τα "καλα καναν και το καψαν" ειναι πατριωτισμοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] ΕΧΑΣΑ ΠΑΣΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΕΙΧΗΡΙΣΗ [...]

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Ένας δίσκος ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και για μένα. Μου δώσαν έναν πιο αργό απ τον αρχικό ελαττωματικό, μου κόψαν απόδειξη πως κόστιζε 33€ αντί για 80€ που χα δώσει για τον πρώτο, τους σιχτίρισα κι έφυγα. Και ήταν η τελευταία φορά που τους επισκέφθηκα πριν ~3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε φίλε (μου κόψαν απόδειξη πως κόστιζε 33€ αντί για 80€ )

δεν παίζονται οι κλέφτες.

 

Πάντως άμα δούλευε το σύστημα με τις καταγγελίες σωστά σιγά μην κάνανε τέτοια αλλά άμα στέλνεις στο ΕΚΠΙΖΟ κείμενο που έχεις φάει 2 μέρες να γράψεις και τους πέρνεις τηλ. και σου λένε το πήραμε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γιατί πρέπει να κάνετε εγγραφή που κοστίζει 60ευρώ τι να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε φίλε (μου κόψαν απόδειξη πως κόστιζε 33€ αντί για 80€ )

δεν παίζονται οι κλέφτες.

[...]

Yeap, τους το πα και σιωπηλά παραδέχτηκαν ότι τόσο στοίχιζε προφανώς κάποιο εκθεσιακό κομμάτι που ίσως είχαν κάποτε. Τέσπα, δεν άξιζε τον κόπο η (ψυχολογική) ταλαιπωρία, οπότε τους χαιρέτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησα το διευθυντή και δεν έβγαλα καμία άκρη. Και το δεύτερο δίσκο από συνοικίακό μαγαζί τον πήρα και ήθελε και αυτός να πληρώσω μεταφορικά πήγαινε -έλα για αντικατάσταση. Τους έστειλα και τους 2 Ιταλία και ο Θεός βοηθός.

Μωρε καλα κανουν και τους τα καινε εκει στη Στουρναρη.Ειναι δυνατον να εχουν δισκο και για να σου αντικαταστησουν τον χαλασμενο θελουν και φραγκα????Πρωτη φορα το ακουω αυτο.Κακως τον εστειλες.Επρεπε να ζητησεις υπευθυνο και να τον αρχισεις μπροστα σε ολο τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη στείλε την χρυσή αυγή να καθαρίσει με πρόφαση ότι προσλαμβάνουν λαθρομετανάστες αντί για Έλληνες (μετά το θα δεις το hotplaisio ) :)

 

πέραν της πλάκας άμα σου ξανα χαλάσει θα σου δώσουν για αντικατάσταση 1 φλασάκι ε?

δράμα η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι ραδιο-αρβυλα χρησιμοποιουν:

 

 

Ευτηχως ετσι σιγα σιγα να αραιωνομαι απο plaisio και λοιπα.

Ας σπασει και το μονοπωλειο!!!

post-156069-0-65284700-1336490054_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθολου καλα δεν κανουν.

Πλεον οσοι διαμαρτυρονται για πλαισιο, eshop κλπ απο το ενα μου μπαινουν και απο το αλλο μου βγαινουν. Εχουν γινει 100δες τοπικ σε ολο το ιντερνετ, οχι μονο εδω, εχουν χυθει τονοι "μελανι" οπου επισημαινεται προσοχη, πραγματικα περνουν και δεν αγγιζουν τα νιοστα τοπικς απο χρηστες που εν γνωσει τους πηγαν και ψωνισαν απο εκει με τη λογικη "ελα μωρε δε θα συμβει σε εμενα" και τελικως την πατησαν.

 

Ναι μαλακια του πλαισιου, ναι απαραδεκτοι, ναι τα εχουμε 1000πει, να ξαναλεμε τα ιδια για ποιο λογο αφου παντα θα υπαρχουν αυτοι που δεν θα βαζουν μυαλο? Ολοι γνωριζουν πως εχει η κατασταση (ιδιαιτερα οσοι εχουν προσβαση στο διαδικτυο). Ανταγωνισμος υπαρχει, αρα κανενας δεν αναγκαζεται να ψωνισει απο αυτους, ενημερωση υπαρχει αρα δεν ισχυει το "δεν ηξερα", αν θελετε να τιμωρησετε το πλαισιο και το καθε πλαισιο απλα δεν ξαναπατατε το ποδι σας ουτε στο καταστημα τους ουτε στο σαιτ τους. Τα "καλα καναν και το καψαν" ειναι πατριωτισμοι...

 

Απολυτο δικιο εχεις.Απλα υπαρχουν ατομα που δεν εχουν γραφτει στο φορουμ η που δεν εχουν διαβασει οσα γραφονται κατα καιρους.Γι'αυτους που το ξερουν, ναι τα θελουν και τα παθαινουν.

Οπως επισης θεωρω αδικο να πρεπει να γραφομαι σε δεκαδες φορουμ προκειμενου να διαβασω χιλιαδες κριτικες για ενα μαγαζι.Και αν ειναι να διαβασω,να το κανω για πραγματα του στυλ αν φερνει προβληματικα προιοντα κλπ.Οχι ομως για το αν θα μου παρεχει εγγυηση για κατι που πληρωσα.Ε αυτο ειναι τραγικο

Οσο για την πρωτη μου φραση νομιζω καταλαβες πως το ειπα.Οτι τα λεφτα που μας τρωνε να τα δινουν για να ξαναφτιαχνουν τα μαγαζια τους.Συγνωμη αν φανηκε πατριωτισμος,δεν ηθελα να φανει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην φωτο που ανεβασα διαβασε το τιτλο του θεματος και κοιτα πανω την διαφημιση (το δικο σου θεμα ειναι)

Χαχαχα. Αυτό νόμισα όταν είχα αγοράσει το συγκεκριμένο δίσκο από το ΠΛΑΙΣΙΟ, προτιμώντας να τον πληρώσω ακριβότερα από άλλα καταστήματα ώστε να έχω, υποτίθεται την εξυπηρέτηση. Φυσικά και δεν δέχτηκαν να το στείλουν αυτοί στη SEAGATE αφού το RMA δεν υποστηρίζει, όπως μου είπαν την εταιρία τους. Δεν θα το αφήσω έτσι. Θα επικοινωνήσω τώρα με τα τοπικά μέσα μαζικής ενημέρωσης και θα πάω με την κάμερα κάποιου τηλεοπτικού σταθμόυ στο ΠΛΑΙΣΙΟ να δούμε τί θα γίνει...

 

Αν υπήρχε ο δικός μου με τις τρέχουσες τιμές θα έκανε 150-170 ευρώ. Αυτό όμως δεν λέει κάτι. Το μόνο μοντέλο, που υποστηρίζει και 2.0 είναι το νεότερο της SEAGATE που λόγω της καταστροφής σε βασικό προμηθευτή της Άπω Ανατολής έχει την τιμή που έχει και ο διπλασιασμός τιμών ισχύει για όλους τουυς σκληρούς δίσκους γενικότερα, λίγο πολύ. Δεν ζήτησα κάποιον με εξωπραγματικά χαρακτηριστικά αλλά το ίδιο, πρακτικά, μοντέλο με το δικό μου, το οποίο παρέχει και υποστήριξη usb 3.0 (εντελώς άχρηστη για το δικό μου τερματικό εξοπλισμό). Και θυμάμαι πριν λίγο καιρό, πριν καταργηθεί το δικό μου μοντέλο, ότι ο νέος τύπος κόστιζε όσο και ο δικός μου ακριβώς ή ελάχιστα φτηνότερα, κάτι απόλυτα φυσιολογικό αφού τα κόστη για την τεχνολογία usb 3.0 έχουν πλέον αποσβεστεί. Πραγματικά έχασα πάσα ιδέα για την ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS. Τι να κάνεις τις μεγάλες, γυαλιστερές βιτρίνες και την ποικιλία των προϊόντων τους όταν το AFTER SALES SUPPORT είναι πρακτικά μηδαμινό? Μια τέτοια αντιμετώπιση, συγνώμη, που θα το πω, μόνο από ένα μικρό γυφτομάγαζο θα την περίμενα και όχι από το ΠΛΑΙΣΙΟ, που ξοδεύει τόνους χαρτιού και χρημάτων για τα διαφημιστικά του έντυπα και δεν μπορεί να ζημιωθεί 20-30 ευρώ για να εξυπηρετήσει έναν πελάτη με προϊόν, που καλύπτεται (υποτίθεται) από 2ετή εγγύηση ΠΛΑΙΣΙΟ. Αν ήταν σοβάρή εταιρία θα μου έδινε δωρεάν το δίσκο, που αντικατέστησε το δικό μου και όχι απλά να μου προτείνει πιστωτικό, ποσού ίσης αξίας κάτι, που μου πρωτάθηκε, προφανώς για να μου τα "πάρουν" για μια ακόμη φορά αγοράζοντας ξανά δίσκο και κερδίζοντας ΠΑΛΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΣΤΗΝ ΤΣΟΥΧΤΕΡΗ ΤΙΜΗ, ΠΟΥ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ. Μια βόλτα στο www.skroutz.gr σάς πείθει... Το ΠΛΑΙΣΙΟ απλά έχασε ένα πελάτη του και το μόνο που θα "κερδίσει" πλέον από μένα είναι να παίρνω κατά καιρούς τα διαφημιστικά, δωρεάν, φυλλάδιά του και να χαζεύω τα προς επείδιξη προϊόντα του, αγοράζοντας όσα με ενδιαφέρουν από τα multirama απέναντι ή οποιοδήποτε άλλο κατάστημα και νομίζω δεν μου στερείται αυτό το δικαίωμα εκτός και αν είαι παράνομη η συλλογή φυλλαδίων ή η είσοδος σε ένα κατάστημα χωρίς την αγορά καταναλωτικών αγαθών.

 

Δεν θα το αφήσω έτσι. Ήδη προσπαθώ να επικοινωνήσω με τα τοπικά μέσα ενημέρωσης και όποια τοπική τηλεόραση προσφερθεί θα μεταβώ στο κατάστημα ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ με την κάμερά της ώστε να μάθει περισσότερος κόσμος τι διαφημίζει η ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS και τι προσφέρει πραγματικά...

 

Φυσικά και το δίσκο τον πήγα με το κουτί και τις ζελατίνες όπως ακριβώς ήρθε από το εργοστάσιο. Μάλιστα όταν τον ζήτησα, τον πακετάραν πρόχειρα χωρίς να βάλουν μέσα τα σακουλάκια δίσκου και καλωδίου και ακόμη χειρότερα τα συνοδευτικά έγγραφα - οδηγίες του δίσκου. Το είδα αφού βγήκα από το κατάστημα και γύρισα πίσω και τα ζήτησα και στο κουτί προσθέσαν μόνο τα έγγραφα - οδηγίες χωρίς τα σακουλάκια. Θα δω τα μούτρα του διευθυντή και της υποδιευθύντριας του συγκεκριμένου καταστήματος όταν σύντομα θα πάω εκεί με την κάμερα τοπικού τηλεοπτικού σταθμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...