Προς το περιεχόμενο

Canon MP210 και Ubuntu 12.04 LTS


Tuxer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να με βοηθησετε σε ενα θεμα που εχω, το ubuntu εκανε αναβαθμιση στην νεα version ωραια?, απο κει κ περα το πολυμηχανημα μου Δεν μπορει να κανει print καθολου Προφανως υποθετω κατι εγινε με τους drivers γιατι με τα 7αρια εκτυπωνει κανονικα, οποτε θα ηθελα μεσω κονσολας να μου πειτε τι να κανω..

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικοτατα!!! νομιζω εσυ μου ειχες πει μεσω κονσολας κατι εντολες Χωρις να ειμαι απολυτως για σενα με μια μικρη επιφυλαξη!!! σε ενα αλλα φορουμ... αλλα δεν εχω πλεον προσβαση να δω το αρθρο.., και σκαναρισμα εκανα κ ολα καλα!!

 

http://www.sane-project.org/lists/sane-mfgs-cvs.html#Z-CANON

 

σου θυμιζει αυτο κατι???

post-104460-0-93665600-1336207409_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω πως να σε βοηθήσω να λύσεις το πρόβλημα σου αλλά ξέρω ότι αν δώσεις στην κονσόλα ένα

 

>tail -n 200 -f /var/log/cups/error_log

 

θα σου επιστρέψει τις τελευταίες 200 γραμμές του αρχείου που περιέχει τα σφάλματα του CUPS .( το cups είναι το πρόγραμμα που αναλαμβάνει τις εκτυπώσεις και το sane είναι το πρόγραμμα που αναλαμβάνει το σκανάρισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο μοντέλο εκτυπωτή αλλά δεν είμαι σε ubuntu. Θα σου προτείνω όμως κάτι. Δοκίμασε να κάνεις κατάργηση τελείως του εκτυπωτή και αποσύνδεσέ τον τελείως από τον υπολογιστή. Σύνδεσέ τον ξανά και να σου λέει οτι δεν βρήκε drivers κτλ κτλ. Πήγαινε να κάνεις προσθήκη εκτυπωτή και επέλεξε τον εκτυπωτή σου. Στην συνέχεια διάλεξε να επιλέξεις εσύ τον driver που θα χρησιμοποιηθεί από την λίστα. Βρες και κάνε εγκατάσταση τους drivers για Canon MP220 (δουλεύουν άψογα και απ' ότι βλέπω στην εικόνα και τώρα αυτούς χρησιμοποιείς).

 

ΥΓ: Έχω την εντύπωση οτι όταν ήμουν σε ubuntu είχα βρει ένα ppa που είχε μέσα drivers για το μοντέλο κανονικά. Θα κοιτάξω μήπως το βρω και θα ενημερώσω.

 

--------------------- EDIT ---------------------

 

Δοκίμασε το ppa και τις οδηγίες που αναφέρονται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Έχω την εντύπωση οτι όταν ήμουν σε ubuntu είχα βρει ένα ppa που είχε μέσα drivers για το μοντέλο κανονικά. Θα κοιτάξω μήπως το βρω και θα ενημερώσω.

 

Υπάρχει αλλά δεν έχει (ακόμα ?) αποθετήριο για precise. Έχει μείνει στο Oneiric.

Είναι το http://ppa.launchpad.net/michael-gruz/canon/ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα delete το πολυμηχανημα, τον αποσυνδεσα απο την usb και κατοπιν εκανα search και παλι απο την αρχη, βρηκε μονο του Drivers και τους περασε, εκανα και Print test Page και Θεωρω οτι παιδες ολα καλα με την βοηθεια ολων σας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως το print test page όλοι οι drivers το καταφέρνουν. Βάλε να τυπώσεις και κάτι άλλο.

 

αν παραμένει το πρόβλημα, δοκίμασε να ορίσεις μοντέλο: Generic αντί π.χ. canon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...