Προς το περιεχόμενο

Το ubuntu μου παρουσίασε πρόβλημα.


ioannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρέχω το ubuntu 10.04 και με εμφανίστηκαν τα παρακάτω λάθη. Σας παρακαλώ για βοήθεια μήπως και τα ξεπεράσω, ευχαριστώ.

Ubuntu is running in low-graphics mode.

The following error was encountered. You may need to update your configuration for solve this.

(EE) [drm] failed to open device.

(EE) Failed initialize GLX extension (compatible NVIDIA X driver not found).

(EE) Chicony USB wireless HID Receiver: failed to initialize for relative axes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις λίγες πληροφορίες για το μηχάνημα που το έχεις κάνει την εγκατάσταση; Επίσης άνοιξε ένα τερματικό και δώσε την εντολή lspci και πόσταρε το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας mask2011 και firewalker. Το μηχάνημα είναι desktop Intel Core 2 Duo 2800 MHz , η κάρτα γραφικών NVIDIA GeForce GT140. Λοιπόν δεν έχω εμπειρία από Linux. Το πρόβλημα προήλθε μετά από άστοχες ενέργειές μου. Πως μπορώ να περάσω τον κλειστό οδηγό της NVIDIA, εδώ πρέπει να σας εξηγήσω ότι το ubuntu προχωράει μέχρι σε ένα σημείο και μετά μου βγάζει : Ubuntu is running in low-graphics mode. Μετά προσπαθώ να βγω και να δώσω username και password, αλλά στο password το οποίο είναι με αριθμούς δεν τους παίρνει, μόνο γράμματα γράφει. Πριν από 1 χρόνο κράτησα αντίγραφο με το remastersys και με αυτό μπαίνω κανονικά, αλλά από εκεί και πέρα δεν έχω γνώσεις να μπω στο /dev/sda2 και να κάνω διορθώσεις. Αν έχετε την καλοσύνη μπορείτε να με βοηθήσετε μόνο με λεπτομερείς οδηγίες. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ctrl+alt+f1 μπορείς να δείς κονσόλα και να κάνεις login? Μετά δωσε την εντολή sudo apt-get install nvidia-current

και πες μας αν υπάρχει το πακέτο. Αν υπάρχει τρέξε την εντολή sudo apt-get install --reinstall nvidia-current

 

 

 

Τι ακριβώς αστοχίες έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μπαίνει κανονικά, έφταιγε ο δίσκος που ήταν γεμάτος, έκανα χώρο και προς το παρόν no problem. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...