Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή βίντεο με υπέρυθρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Είπα να ανοίξω ένα θέμα για βιντεοσκόπηση σε σκοτάδι και να πάρω γνώμες.

 

Ως μέρος του διδακτορικού μου, θέλω να κινηματογραφήσω κάποια ζώα σε πολύ χαμηλό φωτισμό. Έχω δύο κάμερες στην διάθεσή μου. Μία Sony Handycam και μία Sanyo Xacti High-speed και high definition. Και οι δύο έχουν σένσορες ευαίσθητους στο υπέρυθρο φως.

 

Η ερώτησή μου είναι: Έχει κανείς εμπειρία με κινηματογράφηση σε πολύ χαμηλό φως χρησιμοποιώντας έξτρα φωτισμό υπερύθρων; Προφανώς, ο μίνι-προβολέας υπερύθρων της Sony δεν είναι αρκετός, και θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω την Sanyo.

 

Οπότε, ψάχνω να βρω αν μπορώ να αγοράσω κάπου στην Θεσσαλονίκη φακό υπερύθρων χειρός/φορητό. Πρέπει να αγοραστεί από κατάστημα γιατί τα χρήματα θα δοθούν από την Επιτροπή Ερευνών του πανεπιστημίου μου. Και φυσικά αν κάποιος έχει γνώμη ή εμπειρία από το θέμα ας μου πει αν θα είναι αξιόπιστη καθόλου η κινηματογράφηση από θέμα ταχυτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις αξιοπιστη απο θενα ταχυτητων?ειναι θεμα ποιοτητας της εικονας,και αυτες οι καμερουλες που εχεις ,δεν εχουν και την καλυτερη ποιοτητα εικονας,και ειδικα σε nightshot mode.και σε τι αναλυση θα το ψηφιοποιησεις?για το προβολακι που λες,εψαχνα και εγω εδω στο σαλονικα αλλα δεν εβρισκα.αγορασα εντελη τα λεντακια και εκανα ενα φακο με 5-6 λεντακια και εκανα δουλεια............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Εννοώ αν θα έχει αρκετό φως για να γράψω σε high-speed. Η ποιότητα της εικόνας δεν είναι τόσο σημαντική όσο η ταχύτητα εγγραφής για την δουλειά που το θέλω. Βέβαια αν τελικά δεν μπορώ να διακρίνω καμιά λεπτομέρεια πάνω στα ζώα, θα είναι πρόβλημα...

 

Μια και έχεις εμπειρία, μπορείς να μου πεις τι fps παίρνεις σε διάφορα ISO με τον φακό που έφτιαξες; Επίσης, ήταν αρκετά τόσα λίγα led;

 

Μία τελευταία ερώτηση. Ποιο ήταν το κόστος, και που βρήκες τα led;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σιγα...μιλας για ιςο ,αρα για φωτογραφια...εδω δεν μπορω να σου πω τπτ.εγω μιλαω για το βιντεο που γραφαν οι παλιες καμερες ,ειδικα της σονυ,με την χαρακτιριστικη πρασινη αποχρωση.και ο φακος που εγραψα οτι κατασκευασα ειναι για εκεινους τους αισθητηρες..........οι οποιοι δεν μπορουν να μεταβαλουν την ευαισθησια τους,ακα να αλλαξουν  ιςο......... αυτες οι καμερες γραφουν με ταχυτητα 30 fps αν θυμαμαι καλα,αλλα ολα εξαρτωνται απο το προγραμα  που θα χρησημοποιησεις για την ψηφιοποιηση.....ειχα προγραμα με καλη καρτα pcmcia που εκανε εγγραφη στα 30  fps και  καρτα  usb  που δεν ανεβαινα πανω απο τα 20 fps  ακομα και σε πολυ καλυτερο λαπτοπ ..........τα λεντακια τα βρισκεις  στα ηλεκτρονικα καταστηματα στην αγγελακη οδο.......με 8 ή 10 λεντακια,φωτιζα απο τον 3 οροφο στην πυλωτη....και εγω ζωα εψαχνα,με την καμερα πανω στο αεροβολο,ψαχνοντας την γατα που γρατζουνουσε το καπο του αυτοκινητου...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sanyo που έχω απ'οτι πείραξα λίγο τις ρυθμίσεις είχε επιλογή ISO. Θα δεξει βέβαια στην εγγραφή. Η συγκεκριμένη ανεβαίνει έως τα 200 fps γιαυτό ρωτάω αν μπορεί να συμβαδίζει το κλείστρο με τέτοιους ρυθμούς. Τα led που τα έβαλες; Πώς τα τροφοδοτουσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...