Προς το περιεχόμενο

πια διανομή εγκαταστησω σε laptop που να προσφερει καλη αυτονομια


sam27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αυτονομία έχει να κάνει με τις εφαρμογές, και με λίγες ρυθμίσεις. Σε πολλές διανομές θα μπορούσες να καταφέρεις παραπλήσια αποτελέσματα.

 

Απέφυγε GNOME/KDE και γενικότερα βαριά πακέτα για αρχή.

Παλαιότερα υπήρχε το laptop-mode-tools, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Με αυτό έσβηνα και δίσκους οπότε κέρδιζα σε αυτονομία.

 

Το ότι είσαι πρωτάρης δεν είναι κακό, αρκεί να έχεις όρεξη. Υπάρχουν στο insomnia και αλλού αμέτρητα άρθρα, look around

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://distrowatch.c...ribution=wattos

 

"wattOS is a fast desktop Linux distribution based on Ubuntu. Using the lightweight Openbox window manager as its default user interface, the distribution strives to be as energy-efficient as possible so that it can be used on low-specification and recycled computers."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά χιλλια ευχαριστω για τις προτασεις σας ειμαι αναμεσα σε wattoς το δοκιμασα και τωρα δοκιμαζω την 2η επιλογη που μου αρεσε lubuntu να στε καλα. thanks :-) :mrgreen: παρακαλω να κλεισει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλύτερα απέφυγε ubuntu και τα παρεμφερη..και εγv εχω aspire 5742z και η μπαταρία δεν κρατάει ουτε δύο ώρες σε λειτουργεία περιήγησης στο internet..Αμα έχεις όρεξη δοκίμασε fedora..Τα είχα για λίγο καιρό και δεν μου φανηκαν αρκετά ενεργοβόρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...