Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το Microsoft Security Essentials 4.0


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει συμβαίνουν αυτά. Μερικές φορές ένα πρόγραμμα δε μας πάει, χωρίς να είναι εμφανής κάποια αιτία.

Εγώ το έχω βάλει σε 4 υπολογιστές (ο ένας με P4 παλιός με 1,5 gb μνήμη) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Οπότε εγώ απ' τη μεριά μου μόνο καλά θα μπορούσα να πω, χωρίς βέβαια να είμαι και υπέρμαχός του :)

Ναι βρε παιδί μου, σίγουρα κάτι πήγε ακόμα περισσότερο στραβά απ' ό,τι θα μπορούσε να πάει στην περιπτωσή μου, δεν λέω.... Αλλά ό,τι κι αν ήταν, πρόγραμμα που να μου κάνει ΤΕΤΟΙΟ χουνέρι, δε θυμάμαι άλλο. Όσο buggy και να ήταν. Κι όλο και κάτι σημαίνει αυτό...

 

 

 

Εγω εχω να χρησιμοποιησω πανω απο 4 χρονια antivirus. Απο τοτε δεν επαθε τπτ το pc.

Οι ιοι εχουν πεθανει εδω και χρονια, το spyware κυριαρχει πλεον.

 

+ πάμπολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω να χρησιμοποιησω πανω απο 4 χρονια antivirus. Απο τοτε δεν επαθε τπτ το pc.

Οι ιοι εχουν πεθανει εδω και χρονια, το spyware κυριαρχει πλεον.

 

Ναι όντως βαρέθηκαν τα PC, και είπαν να πάνε διακοπές στα Mac :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πλέον μπορώ να πω ότι το Security Essentials δεν ήρθε για να αντικαταστήσει κάποιο AV ή IS πρόγραμμα, αλλά να συμπληρώσει την ασφάλεια των PC's. Αυτό φαίνεται και από τα λεγόμενα του Kaspersky ο οποίος είπε

 

Microsoft has learned the hard way in this area, it is well-known. Security problems bugged Microsoft software for years, and the firm paid for it in consumer sentiment and mindshare. It was expensive, in many ways. But the company, with its Security Essentials product and more robust Windows 7 operating system, has turned the tide.

 

τα λεγόμενα του επιβεβαιώνουν ότι δεν βλέπουν το Security Essentials σαν ανταγωνιστή. Την όλη συνέντευξη που πιθανώς να συζητηθεί την βάζω παρακάτω.

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία έκδοση έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα: Δεν μπορείς πλέον να επιλέξεις σάρωση για τα incoming files μόνο, οπότε σκανάρει ότι φεύγει προς το υπόλοιπο δίκτυο. (δείτε εδώ)

 

Κατά τα άλλα από θέμα ταχύτητας είναι έτσι κι έτσι, σε μικρό P4 του έχω κόψει εντελώς το live σκανάρισμα και φυσικά πετάει στα on-demand. Στον τετραπύρηνο που δεν μασάει, το άφησα. Αλλά το πρόβλημα με το "κόλλημα" που λέει ο washcloud υπάρχει! πχ. μόλις κατεβάσεις αρχείο zip με πολλά περιεχόμενα ή μόλις ανοίξεις κανένα μεγαλούτσικο φάκελο. Τώρα δεν παραμετροποιείται κιολας; Γκρρρ... :-(

 

Γενικά όμως από λίστες virus definitions όλα τα antivirus είναι ίδια (ας μη παραμυθιαζόμαστε!), με μια διαφορά +/- 12 ώρες.

 

Μόλις είδα το μήνυμα σου φοβήθηκα διότι είχα ήδη εγκαταστήσει την τελευταία εκδοση και χωρίς την επιλογή αυτή το σύστημα σερνόταν όταν άνοιγες έναν φάκελο με αρκετά .exe αρχεία.

Μετά όμως το restart μπήκα σε φακέλους που είχαν αυτό το θέμα και δεν παρατήρησα καμμία καθυστέρηση.Άρα το βελτίωσαν σε αυτό τον τομέα οπότε μια χαρά η νέα έκδοση.

Μειονέκτημα παρόλα αυτά το ότι δεν σε ειδοποιεί όταν βρίσκει μολυσμένο αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά κανένα δωρεάν πρόγραμμα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα antivirus που αγοράζουμε. είμαι χρόνια τεχνικός και ασχολούμαι με antivirus πάρα πολύ. το 90% των ιών το κολλάνε οι γυναίκες γιατί πατάνε όπου να ' ναι, πλυν των αντρών που μπαίνουν σε τσόντες (μιας και εκεί είναι το χάος). γενικώς ένας χρήστης που δεν προσέχει όπως και να έχει θα κολλήσει ιό.

οι καλύτερες σουϊτες είναι kaspersky is , norton is και κυρίως σε εταιρείες που με καίνε έχουν τόσες παραμετροποιήσεις που όπου τις έχω βάλει είναι το μοναδικό πράγμα που πληρώνεται στην ώρα του.

μην αυταπατάστε ότι θα καληφθείτε από δωρεάν antivirus απλά από το να μην έχεται καθόλου κάτι είναι και αυτό.

το να δώσεις 30 ευρώ το χρόνο για ένα kaspersky is δεν είναι τίποτα, εδώ έχω εγώ που μπορώ να σβήνω χειροκίνητα τους ιούς αλλά είναι τόσο μεγάλος ο χρόνος που τα 30 ευρώ τα χαλαλίζω χωρίς να το σκεφτώ συν του ότι καθαρίζεις τα φλασάκια του καθενός στο λεπτό.

από δωρεάν antivirus είμαι ικανοποιημένος μόνο από το comodo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια , αυτο μπορει να τρεχει παραλληλα με το NOD32 ή γενικα μπορει να τρεχει παραλληλα με καποιο αλλο antivirus? Η' το ενα μπλοκαρει το αλλο?

Όχι δεν τρέχουν παράλληλα. Είναι κανονικά antivirus και τα 2. Άσε που θα πηγαίνει και πολύ αργά το pc, αν έχεις αγορασμένο nod32 κράτησέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 90% των ιών το κολλάνε οι γυναίκες γιατί πατάνε όπου να ' ναι, πλυν των αντρών που μπαίνουν σε τσόντες (μιας και εκεί είναι το χάος). γενικώς ένας χρήστης που δεν προσέχει όπως και να έχει θα κολλήσει ιό.

 

Δυστυχώς όταν τους στέλνουν αρχεία μολυσμένα με trojan (συνήθως zip/exe με φωτογραφίες, δίαιτες, ζώδια) , στέλνουν μαζί και τις οδηγίες για να παρακαμφθεί το antivirus. Και -περιέργως!- αυτές ξέρουν να τις εκτελούν κατά γράμμα. Ως γνωστόν το pebkac είναι πέρα και πάνω από κάθε σουίτα antivirus! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά κανένα δωρεάν πρόγραμμα δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα antivirus που αγοράζουμε. είμαι χρόνια τεχνικός και ασχολούμαι με antivirus πάρα πολύ. το 90% των ιών το κολλάνε οι γυναίκες γιατί πατάνε όπου να ' ναι, πλυν των αντρών που μπαίνουν σε τσόντες (μιας και εκεί είναι το χάος). γενικώς ένας χρήστης που δεν προσέχει όπως και να έχει θα κολλήσει ιό.

οι καλύτερες σουϊτες είναι kaspersky is , norton is και κυρίως σε εταιρείες που με καίνε έχουν τόσες παραμετροποιήσεις που όπου τις έχω βάλει είναι το μοναδικό πράγμα που πληρώνεται στην ώρα του.

μην αυταπατάστε ότι θα καληφθείτε από δωρεάν antivirus απλά από το να μην έχεται καθόλου κάτι είναι και αυτό.

το να δώσεις 30 ευρώ το χρόνο για ένα kaspersky is δεν είναι τίποτα, εδώ έχω εγώ που μπορώ να σβήνω χειροκίνητα τους ιούς αλλά είναι τόσο μεγάλος ο χρόνος που τα 30 ευρώ τα χαλαλίζω χωρίς να το σκεφτώ συν του ότι καθαρίζεις τα φλασάκια του καθενός στο λεπτό.

από δωρεάν antivirus είμαι ικανοποιημένος μόνο από το comodo.

 

Πολλή περίεργα μας τα λες φίλε μου ..

 

Σιγά τις πρόσθετες ρυθμίσεις που έχουν τα πληρωμένα antivirus , και τα καλύτερα ποσοστά επιτυχίας..

 

Επίσης, συγκρίνεις ένα απλό antivirus με τις σουίτες που έχουν 4 προγράμματα σε 1..

 

Δεν συγκρίνονται.

 

Και το comodo το καλύτερο free ; Το έχεις δουλέψει σε υπολογιστή πάνω από 2 μήνες ;

 

Και το norton από τα καλύτερα paid ; Εκεί θα ακουστούν κραυγές από όσους έχουν κάνει το λάθος να ενεργοποιήσουν τη 60days έκδοση που μπαίνει στα περισσότερα branded pc's :confused:

 

 

Είπαμε να προμοτάρουμε αυτά που δουλεύουμε αλλά όχι κι έτσι..

 

 

Σε αυτό που συμφωνώ, είναι ότι ο μαλάκας ο χρήστης δεν προστατεύεται παρά μόνο αν του τραβήξεις το καλώδιο του ρεύματος..

 

Και ειδικά όσοι έχουν p2p εφαρμογές , δεν τη γλυτώνουν ούτε με τις σουίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή περίεργα μας τα λες φίλε μου ..

 

Σιγά τις πρόσθετες ρυθμίσεις που έχουν τα πληρωμένα antivirus , και τα καλύτερα ποσοστά επιτυχίας..

 

Επίσης, συγκρίνεις ένα απλό antivirus με τις σουίτες που έχουν 4 προγράμματα σε 1..

 

Δεν συγκρίνονται.

 

Και το comodo το καλύτερο free ; Το έχεις δουλέψει σε υπολογιστή πάνω από 2 μήνες ;

 

Και το norton από τα καλύτερα paid ; Εκεί θα ακουστούν κραυγές από όσους έχουν κάνει το λάθος να ενεργοποιήσουν τη 60days έκδοση που μπαίνει στα περισσότερα branded pc's :confused:

 

 

Είπαμε να προμοτάρουμε αυτά που δουλεύουμε αλλά όχι κι έτσι..

 

 

Σε αυτό που συμφωνώ, είναι ότι ο μαλάκας ο χρήστης δεν προστατεύεται παρά μόνο αν του τραβήξεις το καλώδιο του ρεύματος..

 

Και ειδικά όσοι έχουν p2p εφαρμογές , δεν τη γλυτώνουν ούτε με τις σουίτες.

 

Κι όμως καλά τα είπε ο agrimi_pontios.

Διαφωνώ μόνο στο ότι ένα free δεν κάνει σχεδόν καμία δουλειά. Όχι φίλε, ένα avast-avira σώζει πολλές φορές απο μόλυνση. Αλλά όντως norton-kaspersky αλλά και fsecure είναι ένα επίπεδο επάνω, με περισσότερες μεθόδους πρόληψης. Δεν μιλάω για firewall κτλ.

Για comodo, όντως απο τα free προσφέρει το μεγαλύτερο επίπεδο ασφαλείας, αν ξέρεις όμως να το χρησιμοποιείς, και δεν το συστήνω σε αρχάριους, θα έχουν προβλήματα. Έχει και πάρα πολλά false warnings, και δεν είναι και ότι πιο ελαφρύ.

Εγώ συνήθως στα pc που πιάνω avast βάζω, ή avira.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου @flik αλλα ειναι ελεεινα ευαλωτο σε spyware... Πακετακι μαζι με Malwarebytes Anti-Malware, το essentials παει σφαιρα και φιλτραρεται το οτιδηποτε...Δοκιμασμενο παντου αλλα σε γκαζιαρικα μηχανηματακια με μπολικη μνημη... Τωρα προσοχη σε Pentium 4 και μικρους Athlon, μονο Avira Free + Windows XP και μονο με το ΛΙΓΟΤΕΡΟ 1GB RAM DDR1 ειδαλλως κρεμαει ο τοπος...Η βλακεια ειναι με τα μονοπυρηνα netbooks που πραγματικα,απο καποιο σημειο και μετα με αγορασμενα (ναι ρε γαμωτο!!!) Οriginal XP ή Windows 7 Starter, γινεται καρουλι,τα ζωα μου αργα ολοκληρο το μηχανακι!!! Επομενως βαζουμε κι εκει ενα Avira Free και σωνουμε την κατασταση... Σε μια εποχη βεβαια που σημερα το μικροτερο που παιζει στην πιατσα ειναι το διπλοπυρηνο μηχανακι, το essentials τα παει μια χαρα... Βεβαια αν το ψαχνανε λιγο και το προγραμματιζαν να κοβει και malware/spyware θα γινοταν κορυφαιο! Παντως παιξτε ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ και βαλτε αυτοματα καταργηση οποιασδηποτε απειλης ή απειλητικου αρχειου καθως και παντα τσεκαρισμενο την εξεταση αφαιρουμενων δισκων...Εχω καθαρισει ενα σωρο flashακια απο τον μαλακοπιτουρα Virus: Autorun.inf ... Να'στε καλα συναδελφοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...