Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το Microsoft Security Essentials 4.0


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το εν λόγω antivirus...Δε νομίζω ότι είναι το ισχυρότερο, αλλά είναι πολύ ελαφρύ και δε σε ενοχλεί σχεδόν καθόλου... Επίσης, σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις τι θες να κάνεις με το κάθε threat και έτσι γλυτώνεις τα "πολύτιμα" crack σου...:P Επίσης, μπορείς να κάνεις exclude συγκεκριμένα locations/folders... Εύγε στη Microsoft για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αναβάθμισα μέσα από το win update με win 7 και χρειάστηκε επανεκκίνηση, ομολογώ ότι μας καλύπτει απόλυτα και το έχω εγκαταστήσει σε 4 μηχανήματα χωρίς προβλήματα....φυσικά με έχει σώσει ορισμένες φορές παρότι είμαι συντηρητικός στο σερφάρισμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Για δωρεάν πρόγραμμα antivirus νομίζω είναι μια χαρά. Σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με Kaspersky ή Nod32.

 

Είναι αρκετά ελαφρύ, αλλά όχι το πιο ελαφρύ από όλα.

Σε ένα πολύ παλιό Intel Celeron (733Mhz) που επιχειρήσαμε να το βάλουμε καταλήξαμε τελικά στο avast σαν το πιο ελαφρύ. Η διαφορά στο CPU usage ανάμεσα στα 2 ήταν ευδιάκριτη. Αλλά σε ένα σχετικά σύγχρονο μηχάνημα δεν έχω δει να δημιουργεί πρόβλημα στο performance.

 

Υπάρχει το Microsoft Forefront, ένα antivirus προϊόν το οποίο απευθύνεται σαν λύση στα server προϊόντα της (π.χ.Exchange) και πάνω σε αυτό βασίστηκε το MSE.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα πολύ τίμιο πρόγραμμα. Έχει πολύ καλά definitions, δηλαδή "digital" και όχι generic, βέβαια αυτό μειώνει την επίδοση σε ανίχνευση αλλά αυξάνει την αξιοπιστία σε false positives.

Εκτός απο αυτό, δεν δημιουργεί προβλήματα, νομίζω τα ελάχιστα σε σχέση με όλα τα άλλα, αναβαθμίζεται μόνο του, δεν ενοχλεί τον χρήστη, δεν πετάει διαφημιστικά όπως το avira, δε θέλει ανανέωση κάθε χρόνο όπως το avast, κοινώς είναι πολύ καλό για τον μέσο χρήστη.

Εγώ όταν το βάζω αποεπιλέγω το σκανάρισμα συμπιεσμένων αρχείων.

 

Ένα τελευταίο θετικό είναι οτι έχει πολύ καλό repair μολυσμένων αρχείων, το καλύτερο απο τα free antivirus, και ισάξιο με πολλά εμπορικά.

 

Στα αρνητικά του η χαμηλή επίδοση στην ανίχνευση αρχείων, κυρίως στα 0day malware, εκεί δεν πάει καλά, ενώ avast και avira έχουν generic signatures και heuristics engine που το καλύπτουν.

Και έχει και υψηλή χρήση ram, και αργό σκανάρισμα, ευτυχώς cpu δεν έχει πολύ.

 

Αλλά το συμπαθώ μπορώ να πω, αλλά ξαναλέω σε προστασία avira/avast είναι καλύτερα. Σε πρόληψη πάντα, σε αντιμετώπιση ήδη μολυσμένου pc είναι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πολλά χρόνια και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά να που την έπαθα μετά από 11 χρόνια θαρρώ(γενικής χρήσης ε.. :-D) ,με ένα malware και έβαλα avast έτσι για αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας ευχαριστημένος (και... αναβαθμισμένος) χρήστης εδώ. Από τότε που ξεφορτώθηκα το avira από το κύριο PC μου, ησύχασα. Τέρμα τα διαφημιστικά popup παράθυρα κάθε φορά που γίνεται definitions update, τέρμα οι τυχαίες ελαχιστοποιήσεις παιχνιδιών (που οφείλονταν κατά 90φεύγα τοις εκατό στο avira), τέρμα τα εκνευριστικά false positives κλπ. Σιγά σιγά σκέφτομαι να αρχίσω να το περνάω και στα υπόλοιπα μηχανάκια μου.

 

Τώρα το αν είναι καλύτερο από τα εμπορικά αντιιικά* (ιδιαίτερα τα εταιρικά) είναι άλλη ιστορία. Προσωπικά δεν θα πλήρωνα ούτε ένα ευρώ για να βάλω antivirus σε home PC, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους οι free εκδόσεις.

 

* υπάρχει άραγε άλλη τέτοια θεϊκή ελληνική λέξη, με 3 γιώτα στη σειρά;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά ο χρήστης θα ψάχνει γιατί δε λειτουργούν τα μισά του (σπασμένα) προγράμματα :Ρ

Πες τα.

 

 

 

Το είχα δοκιμάσει σε 3 υπολογιστές με Win7 όταν είχε πρωτοβγεί (1 desktop, 1 laptop, 1 netbook). Ο λόγος που το αφαίρεσα ήταν το υψηλό (αναλογικά) cpu usage που παρουσίαζε σε όλους. ΟΚ μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά 3/3 ήταν αρκετό για μένα. Πιθανόν κάτι ν άλλαξε από τότε.

Σίγουρα δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, απλά ακόμη και στον πεντιουμ4 αυτό χρησιμοποιούσα γιατί μου είχε φανεί ελαφρύτερο από άλλα.:)

...μόλις χθες το κατέβασα, το έβαλα σε φρεσκοεγκατεστημένα (2 ημερών) ΧΡ Pro Sp3 σ΄ έναν Ρ4 @ 2.4 / 2GB DDR1 που απαυτώθηκα να τα σετάρω όπως ήθελα (2 μέρες στήσιμο), και μου απαύτωσε επιπλέον την ψυχή, καθώς α) μου μετέτρεψε το σύστημα σε αστραχάν (το πρώτο σύμπτωμα ήταν να κολλήσουν τα XP - καιρό είχα να το δω αυτό) β) τρόμαξα μέχρι να μπορέσω να το απεγκαταστήσω το ρημάδι : κόλλαγε το σύμπαν (αφού σερνόταν με το που έβλεπε desktop) πριν προλάβω να τρέξω το System Restore, σε Safe Mode περίπου τα ίδια - και δεν απεγκαθίστατο κι όλας. Τα κατάφερα μόνο με το ν' ανοίξω σφαίρα το Task Manager μετά το log-in στα Win και να σταματάω τη ρημάδα διεργασία του κάθε ~5-10 sec (που ξανάτρεχε από μόνη της) ενώ παράλληλα το έψαχνα στη λίστα του CCleaner για απεγκατάσταση... Μιλάμε για κατάρες άνευ προηγουμένου προς MS για το δημιούργημα αυτό. Μόνο spyware μου έχει κάνει τέτοια χουνέρια - oύτε καν conflicting apps. Δεν ξέρω τί και γιατί βιώσανε τόσο διαφορετικό όσοι γράψανε θετικά πράμματα.

 

 

 

Αν λέγοντας σάρωση εννοείτε το on-demand scanning, δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Απλά άνοιγα ένα folder με 20-30 αρχεία. Με άλλα antivirus δεν είχα κάποιο impact στο cpu usage αν και μου πετούσαν αμέσως warning σε περίπτωση που έβλεπαν κανένα ύποπτο αρχείο στον φάκελο που μόλις άνοιξα.

 

 

Τέλος πάντων, αυτά συνέβαιναν πριν 1+ χρόνο, από τότε πιθανόν να χουν αλλάξει κι εγώ έχω βολευτεί με Avira/Avast.

Ξαναπές τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία έκδοση έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα: Δεν μπορείς πλέον να επιλέξεις σάρωση για τα incoming files μόνο, οπότε σκανάρει ότι φεύγει προς το υπόλοιπο δίκτυο. (δείτε εδώ)

 

Κατά τα άλλα από θέμα ταχύτητας είναι έτσι κι έτσι, σε μικρό P4 του έχω κόψει εντελώς το live σκανάρισμα και φυσικά πετάει στα on-demand. Στον τετραπύρηνο που δεν μασάει, το άφησα. Αλλά το πρόβλημα με το "κόλλημα" που λέει ο washcloud υπάρχει! πχ. μόλις κατεβάσεις αρχείο zip με πολλά περιεχόμενα ή μόλις ανοίξεις κανένα μεγαλούτσικο φάκελο. Τώρα δεν παραμετροποιείται κιολας; Γκρρρ... :-(

 

Γενικά όμως από λίστες virus definitions όλα τα antivirus είναι ίδια (ας μη παραμυθιαζόμαστε!), με μια διαφορά +/- 12 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μόλις χθες το κατέβασα, το έβαλα σε φρεσκοεγκατεστημένα (2 ημερών) ΧΡ Pro Sp3 σ΄ έναν Ρ4 @ 2.4 / 2GB DDR1 που απαυτώθηκα να τα σετάρω όπως ήθελα (2 μέρες στήσιμο), και μου απαύτωσε επιπλέον την ψυχή, καθώς α) μου μετέτρεψε το σύστημα σε αστραχάν (το πρώτο σύμπτωμα ήταν να κολλήσουν τα XP - καιρό είχα να το δω αυτό) β) τρόμαξα μέχρι να μπορέσω να το απεγκαταστήσω το ρημάδι : κόλλαγε το σύμπαν (αφού σερνόταν με το που έβλεπε desktop) πριν προλάβω να τρέξω το System Restore, σε Safe Mode περίπου τα ίδια - και δεν απεγκαθίστατο κι όλας. Τα κατάφερα μόνο με το ν' ανοίξω σφαίρα το Task Manager μετά το log-in στα Win και να σταματάω τη ρημάδα διεργασία του κάθε ~5-10 sec (που ξανάτρεχε από μόνη της) ενώ παράλληλα το έψαχνα στη λίστα του CCleaner για απεγκατάσταση... Μιλάμε για κατάρες άνευ προηγουμένου προς MS για το δημιούργημα αυτό. Μόνο spyware μου έχει κάνει τέτοια χουνέρια - oύτε καν conflicting apps. Δεν ξέρω τί και γιατί βιώσανε τόσο διαφορετικό όσοι γράψανε θετικά πράμματα.

 

Εντάξει συμβαίνουν αυτά. Μερικές φορές ένα πρόγραμμα δε μας πάει, χωρίς να είναι εμφανής κάποια αιτία.

Εγώ το έχω βάλει σε 4 υπολογιστές (ο ένας με P4 παλιός με 1,5 gb μνήμη) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Οπότε εγώ απ' τη μεριά μου μόνο καλά θα μπορούσα να πω, χωρίς βέβαια να είμαι και υπέρμαχός του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θέλει βελτίσωση στη ταχύτητα σκαναρίσματος. Προτείνω σε όσους θέλοτν να το κρατήσουν να απενεργοποιήσουν το σκανάρισμα συμπιεσμένων αρχείων. Αλλιώς όπου δει zip,rar,cab ζορίζεται πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...