Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το Microsoft Security Essentials 4.0


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τελική, τέταρτη έκδοση του Security Essentials διατίθεται από σήμερα για κατέβασμα αφού παρέμεινε σε δοκιμαστικό στάδιο επί 6 μήνες.

 

Το Security Essentials αναλαμβάνει την προστασία του υπολογιστή σας από ιούς και spyware καθώς τρέχει αθόρυβα στο παρασκήνιο. Διατίθεται χωρίς καμία χρέωση για τους χρήστες των Windows XP SP3, Vista και φυσικά Windows 7.

 

Η νέα έκδοση προσφέρει καλύτερες επιδόσεις και μικρές αλλαγές στο περιβάλλον χρήσης. Επιπλέον το πρόγραμμα θα βάλει αυτόματα σε "καραντίνα" όποιο γνωστό ιό συναντήσει χωρίς να απασχολήσει καθόλου το χρήστη με κάποιο μήνυμα.

 

securityessentials.jpg

 

File.png Download: Microsoft Security Essentials 4.0 (Ελληνική έκδοση)

File.png Download: Microsoft Security Essentials 4.0 (Αγγλική έκδοση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[...] Επιπλέον το πρόγραμμα θα βάλει αυτόματα σε "καραντίνα" όποιο γνωστό ιό συναντήσει χωρίς να απασχολήσει καθόλου το χρήστη με κάποιο μήνυμα. [...]

Και μετά ο χρήστης θα ψάχνει γιατί δε λειτουργούν τα μισά του (σπασμένα) προγράμματα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι οι επιδόσεις του ήταν ποτέ πρόβλημα για να λέμε την αλήθεια. Πολύ πολύ δραστήρια Microsoft τελευταία, σε όλους τους τομείς. ilike...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι οι επιδόσεις του ήταν ποτέ πρόβλημα για να λέμε την αλήθεια.[...]

Το είχα δοκιμάσει σε 3 υπολογιστές με Win7 όταν είχε πρωτοβγεί (1 desktop, 1 laptop, 1 netbook). Ο λόγος που το αφαίρεσα ήταν το υψηλό (αναλογικά) cpu usage που παρουσίαζε σε όλους. ΟΚ μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά 3/3 ήταν αρκετό για μένα. Πιθανόν κάτι ν άλλαξε από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί να αντικαταστήσει επάξια τις εμπορικές σουίτες που κυκλοφορούν για τον ιδιο σκοπό; (π.χ. Kaspersky).

 

Και βέβαια μπορεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια μπορεί!

Στο παρελθόν πάντως, συγκριτικά με αρκετά εμπορικά antivirus και σουΐτες, πάτωνε. Ίσως άλλαξε κάτι τώρα, δεν ξέρω.

Επίσης δεν είναι ολοκληρωμένη σουΐτα, πχ δεν έχει firewall (μπορείς να χρησιμοποιείς το ενσωματωμένο των Win).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δοκιμάσει σε 3 υπολογιστές με Win7 όταν είχε πρωτοβγεί (1 desktop, 1 laptop, 1 netbook). Ο λόγος που το αφαίρεσα ήταν το υψηλό (αναλογικά) cpu usage που παρουσίαζε σε όλους. ΟΚ μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά 3/3 ήταν αρκετό για μένα. Πιθανόν κάτι ν άλλαξε από τότε.

 

Σίγουρα δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, απλά ακόμη και στον πεντιουμ4 αυτό χρησιμοποιούσα γιατί μου είχε φανεί ελαφρύτερο από άλλα. Ε, έκτοτε δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο κ φυσικά δεν με έχει προβληματίσει ούτε στα πιο καινούρια πισι...

 

Το (βαθύτερο ομολογώ) ζουμί στο ποστ μου, είναι πως έχουμε φτάσει να (χρονο-)μετράμε επιδόσεις σε τέτοιο σημείο που κανονικά (θα πρέπει να) αφήνουν αδιάφορο ακόμη και τον προχωρημένο χρήστη πόσο δε μάλλον τον μέσο. Μιλάμε συνήθως για κάποια δέκατα του δευτερολέπτου... Κ ξαναλέω, σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου, οπότε ίσως κ να βιάστηκα να γενικεύσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για κάποιον λόγο μου κατσε στραβά εμένα. Είχα ρωτήσει κι εδώ πέρα αν αντιμετωπίζει κανείς κάτι αντίστοιχο και δε νομίζω να χα πάρει απάντηση. Πάντως οι 3 υπολογιστές δεν είχαν πολλά κοινά πράγματα για να πεις ότι το τάδε πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είχε κάποιο conflict με το essentials. Και δε με πειράζουν τα δέκατα του δευτερολέπτου αλλά όποτε άνοιγα οποιονδήποτε φάκελο με >20 αρχεία, ο explorer πάγωνε για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να διαβάσει τα περιεχόμενα του φακέλου και να δείξει τα εικονίδια. Συγχρόνως το process του essentials ανέβαζε cpu usage. Στον σταθερό ΟΚ δεν ενοχλούσε τόσο αλλά στο netbook η κατάσταση ήταν ψιλοάθλια. Τέλος πάντων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο η Microsoft θα μπει σε λογική "σφήνας" σε μια αγορά που μέχρι πριν από λίγο είχε συνεργασίες, άλλωστε μας έχει συνηθίζει να εξαγοράζει εταιρείες του όποιου χώρου την ενδιαφέρει να εμπλακεί από το να ξεκινάει από το μηδέν.

Επίσης εκτός από το software εδώ παίζει ρόλο και το κυνήγι των νέων απειλών τι να το κάνω αν το update του συγκεκριμένου έρχεται πχ μια εβδομάδα μετά από τους άλλους?

Τέλος το προϊόν ακόμα αφορά καθαρό antivirus και δεν έχει την γκάμα που έχουν τα "εμπορικά" πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί να αντικαταστήσει επάξια τις εμπορικές σουίτες που κυκλοφορούν για τον ιδιο σκοπό; (π.χ. Kaspersky).

 

είναι ισάξιο με όλα τα εμπορικά antivirus..

 

δεν καλύπτει όμως λειτουργίες σουιτών (firewall κλπ.)..

 

Μάλλον για κάποιον λόγο μου κατσε στραβά εμένα. Είχα ρωτήσει κι εδώ πέρα αν αντιμετωπίζει κανείς κάτι αντίστοιχο και δε νομίζω να χα πάρει απάντηση. Πάντως οι 3 υπολογιστές δεν είχαν πολλά κοινά πράγματα για να πεις ότι το τάδε πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είχε κάποιο conflict με το essentials. Και δε με πειράζουν τα δέκατα του δευτερολέπτου αλλά όποτε άνοιγα οποιονδήποτε φάκελο με >20 αρχεία, ο explorer πάγωνε για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να διαβάσει τα περιεχόμενα του φακέλου και να δείξει τα εικονίδια. Συγχρόνως το process του essentials ανέβαζε cpu usage. Στον σταθερό ΟΚ δεν ενοχλούσε τόσο αλλά στο netbook η κατάσταση ήταν ψιλοάθλια. Τέλος πάντων :)

 

Παίξε με τα settings..

 

Μπορείς να κόψεις τύπους αρχείων από το scanning ή να ρυθμίσεις το cpu usage και διάφορα άλλα στις ρυθμίσεις..

 

Πιθανά οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις του να είναι πιο "βαριές" από άλλων antivirus..

 

Για παράδειγμα, πάντα είχα πρόβλημα με όλα τα antivirus όταν τα έβαζα να σκανάρουν όλα τα αρχεία.

 

Όταν έμπαινα σε folder με μεγάλα αρχεία , ή αντέγραφα πολλά και μεγάλα νέα αρχεία στον υπολογιστή , γονάτιζε το μηχάνημα μέχρι να τελειώσει το σκανάρισμα από το εκάστοτε antivirus..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δοκιμάσει σε 3 υπολογιστές με Win7 όταν είχε πρωτοβγεί (1 desktop, 1 laptop, 1 netbook). Ο λόγος που το αφαίρεσα ήταν το υψηλό (αναλογικά) cpu usage που παρουσίαζε σε όλους. ΟΚ μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά 3/3 ήταν αρκετό για μένα. Πιθανόν κάτι ν άλλαξε από τότε.

 

Από την έκδοση 2 ή 3 (δεν θυμάμαι ακριβώς) υπάρχει επιλογή για περιορισμό της χρήσης cpu κατά τη διάρκεια της σάρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λέγοντας σάρωση εννοείτε το on-demand scanning, δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Απλά άνοιγα ένα folder με 20-30 αρχεία. Με άλλα antivirus δεν είχα κάποιο impact στο cpu usage αν και μου πετούσαν αμέσως warning σε περίπτωση που έβλεπαν κανένα ύποπτο αρχείο στον φάκελο που μόλις άνοιξα.

Τέλος πάντων, αυτά συνέβαιναν πριν 1+ χρόνο, από τότε πιθανόν να χουν αλλάξει κι εγώ έχω βολευτεί με Avira/Avast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...