Προς το περιεχόμενο

Ο εφευρέτης του Διαδικτύου κατηγορεί Google και Facebook


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα social networks αμα θες μπορεις να κρυφτεις. Δεν ειναι προβλημα να εχεις ενα account στο οποιο να προσεχεις τι και που. Το μεγα προβλημα, ειναι οι γνωστοι που δεν σεβονται καποια πραγματα και δεν ακουνε οταν ζητας να μην βγαζουν απλυτα ΣΟΥ στην φορα και ξαφνικα βλεπεις φωτογραφιες, τοποθεσιες στις οποιες πηγες για καφε και τοσα αλλα, και στο τελος καταληγεις να εισαι και ο περιεργος οταν τους τα χωνεις.

 

Δεν φταινε οι εταιριες... σε εχουν προειδοποιησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το Google και το Facebook είναι βασικά εργαλεία πλέον της χρήσης του Internet. To μεν Google γιατί εκεί ουσιαστικά είναι η πύλη απο την οποία βρίσκουμε οτιδήποτε ψάχνουμε να βρούμε. Το δε Facebook γιατί είναι η πύλη της ηλεκτρονικής μας ταυτότητας μέσω της οποίας συναναστρεφόμαστε με συγγενείς, φίλους, συνεργάτες και φυσικά τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Η αναζήτηση και η επικοινωνία ήταν πάντα απο τους βασικότερους πυλώνες του Internet. Παλιά επικοινωνούσαμε με τους φίλους μας μέσω e-mail, mIRC, ICQ κτλ, τώρα γίνεται μέσω των κοινωνικών δικτύων.

 

Άρα λοιπόν αν θες να βρεις στο Internet πληροφορίες για το οτιδήποτε, υποχρεούσαι σε μεγάλο βαθμό να χρησιμοποιήσεις το Google. Αν το Google συλλέγει δεδομένα για μένα λοιπόν και γνωρίζει ότι τα 9/10 site που ψάχνω είναι τσόντες και πλέον επιλέγει να μου δείχνει τσοντοδιαφημίσεις με βάση το προφίλ που έχω διαμορφώσει...τότε προφανώς κάνει κακή χρήση των δεδομένων μου.

Ο μόνος τρόπος να το αποφύγω αυτό είναι να μην αναζητώ ποτέ, ή να χρησιμοποιήσω Bing το οποίο και μούφα είναι και δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν κάνει ακριβώς το ίδιο.

 

Απο την άλλη, επειδή "όλοι" βρίσκονται στο FB, αν θέλεις να επικοινωνήσεις on-line, πλέον είσαι υποχρεωμένος σε μεγάλο βαθμό να χρησιμοποιήσεις FB ιδιαίτερα αν είσαι αρχάριος χρήστης, και πιο νέος που δεν έχουν συνηθίσει IM και e-mail. Τα social media πέρα απο την επικοινωνία αυτή κάθε αυτή είναι και ένα μέσω διαδραστικής ενημέρωσης με βάση όμως τα ενδιαφέροντα του κοινωνικού σου κύκλου. Άρα προσφέρει κάτι πολύ παραπάνω απο ότι τα κλασικά επικοινωνιακά μέσα.

 

Το "δεν είσαι υποχρεωμένος" λοιπόν πάει περίπατο. Σύμφωνοι μπορείς να κόψεις και το Internet στο σπίτι και πλέον είσαι super ασφαλής ότι δεν σε φακελώνει κανένας! Είναι όμως αυτό "επιλογή" τη σημερινή μέρα;

 

Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι τις πρακτικές τους, και σαφώς κάτι πρέπει να γίνει. Το δεν συμμετέχω όμως για μένα δεν είναι επιλογή.

 

 

Παντως μπορεις να κλείσεις το monitoring του λογαριασμου σου στο google απο τις ρυθμίσεις του λογαριασμου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΜΑΡΤΟΝ ! Σε άλλο site θα περίμενα να το διαβάσω αυτό, αλλά εδω όχι. Ο Tim Berners Lee είναι ο εφευρέτης του web και οχι του internet.

web!=internet. Να το γράφει κάποιος που συνήθως γράφει πολιτικά άρθρα είναι κατανοητό. Να το γράφει ενα τεχνολογικό site είναι απαράδεκτο. :rolleyes:

clicks ψαρεύουν όλοι φίλτατε....

 

 

Κανένας "δεν θα αγόραζε το περιοδικό" αν δεν υπήρχε αυτός ο "λαϊκισμός".

 

Πρωινομεσημεριανάδικα,btw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν μερη εχει δικιο,απο την αλλη ομως ολοι λιγο πολυ το ξεραμε αυτο ,οποτε ειναι και δικη μας ευθυνη που δινουμε πληροφοριες.

 

 

πολυ eagle eye

Link

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα μην φωναζεις,το bold είναι για να τονίσεις καποια πράγματα οχι για να τονίσεις τα παντα.Τωρα αμα η αλλη παει και γράφει "παω να χεσω" και παιρνει 50 likes ολα απο δούλους μετά το facebook φταίει?Αγαπητή χαζογκόμενα αυτά που γράφεις ουτε τον stalker σου δεν ενδιαφέρουν,φαντασου.

απλά μαρεσούν τα bold γράμματα :) ευχάριστο πάντως για την σημείωση!

 

γράψε όνομα,αφμ,αμκα,κινητό,σταθερό,διεύθυνση,οικογενειακή κατάσταση,εργασία or

gtfo.png

by far το καλύτερο post :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου. Αλλά η εταιρία "Facebook Α.Ε." σου πουλάει ένα προϊόν το οποίο ΑΜΑ γουστάρεις παίρνεις.

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ ξέρεις τι παίρνεις. Και δεν μιλώ μόνο για απατεωνιές τύπου "κατα λάθος" cookies που σε κάνουν track παντού και πάντα. Μιλώ και για όσα γράφουν στο licence agreement, το οποίο παρεμπιπτώντος αλλάζει κάθε τρείς και λίγο προσθέτοντας όλο και χειρότερους όρους.

 

Αυτή είναι η ένσταση μου. Ότι οι εταιρίες αυτές προβάλουν ένα προσωπείο προσβασιμότητας, καλοσύνης, κτλ κτλ αλλά απο πίσω, εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου. Και δεν μπορείς να θεωρείς πάντα υπεύθυνο όλο τον κόσμο για όλα όσα δεν ξέρει. Έλεος. Όλα είναι τόσο πολύπλοκα πια που πραγματικά, το συλλογικό σύστημα έχει ξεπεράσει κατά πάρα πολύ τον άνθρωπο. Είναι αδύνατο να τα ξέρεις όλα και να προσπαθείς να φυλαχθείς απο όλα.

Ο μέσος χρήστης δεν διαβάζει τεχνολογικά site και δεν έχει ιδέα τι υπάρχει από πίσω. Το μόνο που βλέπει είναι μια εταιρία και πολύ κόσμο που την εμπιστεύεται. Τι συμπέρασμα να βγάλει από αυτό;

 

Γι'αυτό και λέω, πριν την ατομική ευθύνη, έρχεται η ηθική ευθύνη. Καταλαβαίνω ότι η ζωή είναι έτσι και ότι καλό είναι να έχουμε το νου μας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έτσι θα πρέπει να είναι.

 

Πρέπει εγώ να προσέχω συνεχώς που περπατώ ή πρέπει ο άλλος να σταματήσει να είναι ληστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ ξέρεις τι παίρνεις. Και δεν μιλώ μόνο για απατεωνιές τύπου "κατα λάθος" cookies που σε κάνουν track παντού και πάντα. Μιλώ και για όσα γράφουν στο licence agreement, το οποίο παρεμπιπτώντος αλλάζει κάθε τρείς και λίγο προσθέτοντας όλο και χειρότερους όρους.

 

Αυτή είναι η ένσταση μου. Ότι οι εταιρίες αυτές προβάλουν ένα προσωπείο προσβασιμότητας, καλοσύνης, κτλ κτλ αλλά απο πίσω, εκμεταλλεύονται την άγνοια του κόσμου. Και δεν μπορείς να θεωρείς πάντα υπεύθυνο όλο τον κόσμο για όλα όσα δεν ξέρει. Έλεος. Όλα είναι τόσο πολύπλοκα πια που πραγματικά, το συλλογικό σύστημα έχει ξεπεράσει κατά πάρα πολύ τον άνθρωπο. Είναι αδύνατο να τα ξέρεις όλα και να προσπαθείς να φυλαχθείς απο όλα.

Ο μέσος χρήστης δεν διαβάζει τεχνολογικά site και δεν έχει ιδέα τι υπάρχει από πίσω. Το μόνο που βλέπει είναι μια εταιρία και πολύ κόσμο που την εμπιστεύεται. Τι συμπέρασμα να βγάλει από αυτό;

 

Γι'αυτό και λέω, πριν την ατομική ευθύνη, έρχεται η ηθική ευθύνη. Καταλαβαίνω ότι η ζωή είναι έτσι και ότι καλό είναι να έχουμε το νου μας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έτσι θα πρέπει να είναι.

 

Πρέπει εγώ να προσέχω συνεχώς που περπατώ ή πρέπει ο άλλος να σταματήσει να είναι ληστής;

Μόνος σου το λες,συνεπώς επειδή η ληστεία δεν πρόκειται να εξαληφθεί ούτε στην ουτοπική κοινωνία,πρέπει εγώ να προσέχω συνεχώς που περπατώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως διάβασα και καπου στο νετ

"If you are not paying for something, you are not the client. You are the product"

 

Το facebook δεν ειναι δωρεάν. Αυτοί που το χρησιμοποιούν (εννοω τις διαφημηστικές και ότι άλλου είδους "υπηρεσιες") πληρώνουν κανονικότατα.

Πρέπει να δώσουμε σε όλους (και κυριως στα παιδία που το χρησιμοποιούν κατα κόρον) να καταλάβουν ότι δεν ειναι πελάτες της facebook ΑΕ. Το προφίλ που δημιουργούν εκεί ειναι το προιόν της εταιρίας η οποία το εμπορεύεται κατα το δοκούν. Δεν είναι ίδρυμα που αποφάσισε να δώσει σε όλον τον κόσμο free επικοινωνία, παιχνίδια και chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμε με δημιουργία site (δυναμικά, e-shop, κτλ.) αλλά σελίδα στο facebook δεν έχω. Για ποιο λόγο να έχω; Απευθύνεται σε άτομα που νομίζουν ότι έχουν χρόνο για σκότωμα. Καμία βοήθεια δεν προσφέρει στην δουλειά μου. Για την προσωπική μου ζωή ούτε λόγος.

 

Το FB είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο για την ωρίμανση των κοινωνικών δικτύων. Ήρθε να καλύψει ένα κενό αλλά είναι τόσο φανερά όλα τα προβλήματά του και οι αδυναμίες του. Τουλάχιστον συζητήσιμη ασφάλεια προσωπικών δεδομένων για αρχή ας πούμε.

 

Το FB εργαλείο για την επικοινωνία, άντε να το φανταστώ αν και το email ζει και βασιλεύει και δείχνει αναντικατάστατο ακόμα. Για ενημέρωση όμως;;;; Το FB;;;!!!! Πλάκα κάνουμε;;; Το Twitter εργαλείο;;;; Με ποιον τρόπο;;; Αν είσαι υποψήφιος βουλευτής ίσως, αν είσαι τραγουδιστής ή αθλητής και θέλεις να έχεις υπήκοους να σπας πλάκα, ναι μπορεί. Για τον υπόλοιπο κόσμο όμως πως;

 

Το FB κάλυψε ένα κενό και έχει ένα τεράστιο όγκο δεδομένων πίσω του. Είναι η εξέλιξη των ΙΜ. Μέχρι εκεί όμως. Ούτε η ενημέρωση προκύπτει από το Fb, ούτε η επικοινωνία αντικαταστάθηκε από αυτό. Τώρα αν κάποιος είναι πολύ μικρός σε ηλικία και αισθάνεται έτσι ή τώρα ανακάλυψε τους υπολογιστές μπορεί και να νομίζει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...