Προς το περιεχόμενο

Ο εφευρέτης του Διαδικτύου κατηγορεί Google και Facebook


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε ότι η google και το facebook έχουν γίνει γείτονες αλλα το σίγουρο είναι ότι ξέρουν και τι ώρα πάμε τουαλέτα που λέει ο λόγος. Προσωπικά το google για μένα είναι καλο εν μέρη για όλες τις πληροφορίες και τα σχετικά που μας δίνει σε σχέση με το facebook που έχει κάνει " Ζημια " θα έλεγα στο δίκτυο ο περισσότερος κόσμος έχει πωρωθεί με το facebook και έχει γίνει κομμάτι τις ζωής τους! πέρα από το στεγνό φακέλωμα που γίνετε και όλα τα σχετικά! ( όχι πως περίμεναν το facebook αρχικά αλλα με αυτό έχουν ένα ακόμα καλύτερο τρόπο παρακολούθησης ) πιστεύω πως σε μερικά χρονια το facebook θα έχει γίνει πολύ πιο μεγάλη δύναμη απότι είναι τώρα και θα πίνει καφεδάκι με την google!

Ναι αλλα μην φωναζεις,το bold είναι για να τονίσεις καποια πράγματα οχι για να τονίσεις τα παντα.Τωρα αμα η αλλη παει και γράφει "παω να χεσω" και παιρνει 50 likes ολα απο δούλους μετά το facebook φταίει?Αγαπητή χαζογκόμενα αυτά που γράφεις ουτε τον stalker σου δεν ενδιαφέρουν,φαντασου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εάν ξέρουν ή όχι πότε πηγαίνει κάποιος τουαλέτα, είναι γιατί αυτός ο κάποιος τους το λέει.

 

 

Γιατί παραπονιούνται; Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να γράφουν στο FB με ποιον είναι οικογένεια, που σπουδάσανε, που μένουν, τι τρώνε και ό,τι άλλο;

 

Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να κάνουν λογαριασμό στο gmail και να τον έχουν on όταν κάνουν search στο google;

 

 

 

Καλά κάνουν και συλλέγουν στοιχεία. Τα συλλέγουν από όσους θέλουν να δώσουν τα στοιχεία τους.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις όλο τον κοσμάκη για την άγνοια του. Οι κανόνες του διαδικτύου είναι καινούργια εξέλιξη και ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει τι του γίνεται. Το ότι πατούν πάνω σε αυτό οι εταιρίες, είναι ανήθικο. Εδώ πολλοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει η καθημερινή ζωή, περιμένεις να καταλάβουν το διαδίκτυο;

Θα βάλω ένα υποθετικό σενάριο. Βλέπεις μία διαφήμιση για μια καταπληκτική τηλεόραση και πας στο μαγαζί να ρωτήσεις. Εκεί ο μαγαζάτορας σου εκθειάζει τα πλεονεκτήματα της και το πόσο καταπληκτική είναι. Την αγοράζεις και εκ των υστέρων μαθαίνεις ότι έχει και κάποια χοντρά μειονεκτήματα(πχ δεν υποστηρίζει mpeg-4) τα οποία κανείς δεν σου είπε και πραγματικά δεν είχες ιδέα ότι χρειάζονται.

Θεωρείς ότι ο κάθε καταναλωτής, σε αυτόν τον τόσο πολύπλοκο κόσμο που ζούμε, οφείλει να έχει γνώσεις για οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά; Δεν θα ήταν πιο σωστό οι άνθρωποι που είναι εξειδικευμένοι στους τομείς τους να είναι ηθικοί; Γιατί να πρέπει να έχω τον νου μου μη μου τη φέρουν; Δε σου φαίνεται λάθος λογική αυτή;

 

Σίγουρα η ενημέρωση του κόσμου είναι απαραίτητη. Αν κάποιος δεν είναι ενημερωμένος, βλέπεις φαινόμενα σαν αυτό απο κάτω.

 

Το φακέλωμα το φοβούνται οι εγκληματίες

Και έλεγα, δεν θα πεί κάποιος την κλασσική βλακεία;

 

Πως θα σου φαινόταν να βάλω κάμερες μέσα στο σπίτι σου; Αφού δεν φοβάσαι το ξεπούλημα της προσωπικής σου ζωής, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σκεφτόμουν να βάλω και μέσα στην κρεβατοκάμαρα, άλλωστε τι μπορεί να θες να κρύψεις; Τι είσαι, κανένας εγκληματίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχουμε ένα μαχαίρι. Καλό ή κακό;

 

Αν έχει δολοφονηθεί κάποιος είναι "κακό", αν κόψουμε μια πίτσα στα 4 γίνεται "καλό"... εξάρτάται πως χρησιμοποιεί κανείς κάθε εργαλείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις όλο τον κοσμάκη για την άγνοια του. Οι κανόνες του διαδικτύου είναι καινούργια εξέλιξη και ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει τι του γίνεται. Το ότι πατούν πάνω σε αυτό οι εταιρίες, είναι ανήθικο. Εδώ πολλοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει η καθημερινή ζωή, περιμένεις να καταλάβουν το διαδίκτυο;

Θα βάλω ένα υποθετικό σενάριο. Βλέπεις μία διαφήμιση για μια καταπληκτική τηλεόραση και πας στο μαγαζί να ρωτήσεις. Εκεί ο μαγαζάτορας σου εκθειάζει τα πλεονεκτήματα της και το πόσο καταπληκτική είναι. Την αγοράζεις και εκ των υστέρων μαθαίνεις ότι έχει και κάποια χοντρά μειονεκτήματα(πχ δεν υποστηρίζει mpeg-4) τα οποία κανείς δεν σου είπε και πραγματικά δεν είχες ιδέα ότι χρειάζονται.

Θεωρείς ότι ο κάθε καταναλωτής, σε αυτόν τον τόσο πολύπλοκο κόσμο που ζούμε, οφείλει να έχει γνώσεις για οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά; Δεν θα ήταν πιο σωστό οι άνθρωποι που είναι εξειδικευμένοι στους τομείς τους να είναι ηθικοί; Γιατί να πρέπει να έχω τον νου μου μη μου τη φέρουν; Δε σου φαίνεται λάθος λογική αυτή;

 

Σίγουρα η ενημέρωση του κόσμου είναι απαραίτητη. Αν κάποιος δεν είναι ενημερωμένος, βλέπεις φαινόμενα σαν αυτό απο κάτω.

 

 

 

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι διαφωνώ κάπως με την τοποθέτησή σου.

 

Μία από τις κατηγοριοποιήσεις που έχουμε να κάνουμε στους ανθρώπους είναι σε ΕΝΗΛΙΚΕΣ και ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ.

 

Τα μέλη της πρώτης κατηγορίας έχουν περισσότερα δικαιώματα, ελευθερίες κ.ο.κ. αλλά με την απόλυτη ευθύνη των πράξεων τους.

Τα μέλη της δεύτερης, εξαρτώνται από γονείς.

 

 

Πάμε τώρα στα bold, δηλαδή την άγνοια και την ενημέρωση.

Ως ενήλικος κάποιος, φαντάζομαι έχει -αυτά τα 18 χρόνια που ζει- καταλάβει τη σημασία του να γνωρίζει ένα αντικείμενο πριν το χρησιμοποιήσει. (Υποθετικό παράδειγμα: "Γνωρίζω sky-diving γι'αυτό και κάνω κάθε βδομάδα!", εν αντιθέσει με το "Δεν έχω ακούσει ξανά για το sky-diving αλλά κάποιος μου είπε ότι είναι φοβερό και θα πάμε αύριο βόλτα με το αεροπλάνο του!". Η πνευματική διαφορά στις 2 περιπτώσεις, είναι φαντάζομαι εμφανέστατη).

 

Συνεπώς αν έχει τόση "άγνοια" που η συμπλήρωση των δεδομένων για τη σχολή του, τη δουλειά του, τον τόπο διαμονής, τη θρησκευτική του τοποθέτηση, καθώς και την εμφάνιση του θεωρείται κάτι πολύ "όμορφο", "αγνό", και πράξη "κοινωνικότητας"-"κοινωνικής συνείδησης" τότε θα μου επιτρέψεις να πω ότι είναι άξιος της μοίρας του.

 

Αν πρόκειται για ανήλικο άτομο, φαντάζομαι ότι άξιος κάποιας μοίρας, είναι το γονέας που δεν ενημέρωσε το "παιδί" γι'αυτό το (πολύ χρήσιμο, μην παρεξηγηθώ) εργαλείο και δεν παρακολούθησε τη χρήση του.

 

 

Συνεπώς, υπάρχει και η έννοια της ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ...

 

Αυτά. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φακέλωμα το φοβούνται οι εγκληματίες

Και το χαίρονται οι εταιρίες και οι δικτάτορες.Οι μεν για να βγάλουν κέδρος με δεδομένα που δεν έχουν δικαίωμα να τα εκμεταλλεύονται και οι δε για τον περιορισμό ελευθεριών,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] το Facebook είναι βασικά εργαλεία πλέον της χρήσης του Internet.

 

 

Βασικά εργαλεία για εσένα που χρησιμοποιείς facebook.

 

Δεν χρησιμοποιούν όλοι και δεν προσπαθούν όλοι να δικτυωθούν και δη με facebook.

 

 

 

 

Τροφή για σκέψη: θα διαβιβάσω το μύνημά σου σε Vodafone, ΟΤΕ, cosmote, wind, κ.ο.κ. Φαντάζομαι δεν σε πειράζει να κρατάνε ηχογραφήσεις από τις συνομιλίες σου.

 

 

Ό,τι να 'ναι.

 

 

 

 

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις όλο τον κοσμάκη για την άγνοια του. Οι κανόνες του διαδικτύου είναι καινούργια εξέλιξη και ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει τι του γίνεται. Το ότι πατούν πάνω σε αυτό οι εταιρίες, είναι ανήθικο. Εδώ πολλοί άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει η καθημερινή ζωή, περιμένεις να καταλάβουν το διαδίκτυο;

Θα βάλω ένα υποθετικό σενάριο. Βλέπεις μία διαφήμιση για μια καταπληκτική τηλεόραση και πας στο μαγαζί να ρωτήσεις. Εκεί ο μαγαζάτορας σου εκθειάζει τα πλεονεκτήματα της και το πόσο καταπληκτική είναι. Την αγοράζεις και εκ των υστέρων μαθαίνεις ότι έχει και κάποια χοντρά μειονεκτήματα(πχ δεν υποστηρίζει mpeg-4) τα οποία κανείς δεν σου είπε και πραγματικά δεν είχες ιδέα ότι χρειάζονται.

Θεωρείς ότι ο κάθε καταναλωτής, σε αυτόν τον τόσο πολύπλοκο κόσμο που ζούμε, οφείλει να έχει γνώσεις για οτιδήποτε κυκλοφορεί στην αγορά; Δεν θα ήταν πιο σωστό οι άνθρωποι που είναι εξειδικευμένοι στους τομείς τους να είναι ηθικοί; Γιατί να πρέπει να έχω τον νου μου μη μου τη φέρουν; Δε σου φαίνεται λάθος λογική αυτή;

 

Σίγουρα η ενημέρωση του κόσμου είναι απαραίτητη. Αν κάποιος δεν είναι ενημερωμένος, βλέπεις φαινόμενα σαν αυτό απο κάτω.

 

 

Και έλεγα, δεν θα πεί κάποιος την κλασσική βλακεία;

 

Πως θα σου φαινόταν να βάλω κάμερες μέσα στο σπίτι σου; Αφού δεν φοβάσαι το ξεπούλημα της προσωπικής σου ζωής, είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σκεφτόμουν να βάλω και μέσα στην κρεβατοκάμαρα, άλλωστε τι μπορεί να θες να κρύψεις; Τι είσαι, κανένας εγκληματίας;

 

 

Έχουν δεν έχουν άγνοια, δεν είναι το facebook η νέα super duper TV που δεν έχει mpeg-4.

 

Θέλουν να λένε στον κόσμο τι κάνουν κάθε ώρα και στιγμή, να βλέπουν τις φωτογραφίες τους οι άλλοι, να διαφημίζουν τι μουσική ακούνε κτλ. Αποζητάνε την προσοχή και για αυτό προσπαθούν να μάθουν όλοι οι άλλοι τι κάνουν.

 

 

Και ξαφνικά τους πειράζει που "κάποιος τα θυμάται";

 

 

Μόνοι τους τρέξανε να διατυμπανίσουν τι τους αρέσει ή όχι, λες και θα έπρεπε να το ξέρουν οι άλλοι. Ε. Μάντεψε. Το μάθανε οι άλλοι. Αυτό δεν θέλανε; Πού κολλάει η TV και η άγνοια;

 

Επίσης, πριν την έλευση του internet, ένα απλό συμβόλαιο για δόσεις έκανε κάποιος και διάβαζε και ξαναδιάβαζε τους όρους.

 

 

Τώρα που ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ οικειοθελώς και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, τα προσωπικά του δεδομένα... δεν ρίχνει ούτε μία ματιά στους όρους.

 

 

Οπότε... άγνοια Μάη Ας. Θέλουν και τα παθαίνουν και μετά κλαίγονται.

 

Επίσης...

 

Αφού τους ενδιαφέρουν τόσο τα προσωπικά τους δεδομένα αλλά δεν ξέρουν τι τρέχει με το facebook..

 

 

ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ τα εμπιστεύονται έτσι; Άγνοια και αυτό; Το κακό facebook φταίει;

 

 

 

Ποιος λογικός άνθρωπος θα εμπιστευόταν κάτι που τον ενδιαφέρει σε κάτι που δεν ξέρει τι τρέχει με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι διαφωνώ κάπως με την τοποθέτησή σου.

 

Μία από τις κατηγοριοποιήσεις που έχουμε να κάνουμε στους ανθρώπους είναι σε ΕΝΗΛΙΚΕΣ και ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ.

 

Τα μέλη της πρώτης κατηγορίας έχουν περισσότερα δικαιώματα, ελευθερίες κ.ο.κ. αλλά με την απόλυτη ευθύνη των πράξεων τους.

Τα μέλη της δεύτερης, εξαρτώνται από γονείς.

 

 

Πάμε τώρα στα bold, δηλαδή την άγνοια και την ενημέρωση.

Ως ενήλικος κάποιος, φαντάζομαι έχει -αυτά τα 18 χρόνια που ζει- καταλάβει τη σημασία του να γνωρίζει ένα αντικείμενο πριν το χρησιμοποιήσει. (Υποθετικό παράδειγμα: "Γνωρίζω sky-diving γι'αυτό και κάνω κάθε βδομάδα!", εν αντιθέσει με το "Δεν έχω ακούσει ξανά για το sky-diving αλλά κάποιος μου είπε ότι είναι φοβερό και θα πάμε αύριο βόλτα με το αεροπλάνο του!". Η πνευματική διαφορά στις 2 περιπτώσεις, είναι φαντάζομαι εμφανέστατη).

 

Συνεπώς αν έχει τόση "άγνοια" που η συμπλήρωση των δεδομένων για τη σχολή του, τη δουλειά του, τον τόπο διαμονής, τη θρησκευτική του τοποθέτηση, καθώς και την εμφάνιση του θεωρείται κάτι πολύ "όμορφο", "αγνό", και πράξη "κοινωνικότητας"-"κοινωνικής συνείδησης" τότε θα μου επιτρέψεις να πω ότι είναι άξιος της μοίρας του.

 

Αν πρόκειται για ανήλικο άτομο, φαντάζομαι ότι άξιος κάποιας μοίρας, είναι το γονέας που δεν ενημέρωσε το "παιδί" γι'αυτό το (πολύ χρήσιμο, μην παρεξηγηθώ) εργαλείο και δεν παρακολούθησε τη χρήση του.

 

 

Συνεπώς, υπάρχει και η έννοια της ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ...

 

Αυτά. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο.

Υπάρχει όμως μια πολύ βασική διαφορά μεταξύ Skydiving και Internet. Το πρώτο είναι αρκετά προφανές, απτό. Είναι κάτι που δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη γνώση. Το ένστικτο μάλλον αρκεί για να καταλάβεις ότι αν πέσεις από 10.000 πόδια και δεν ανοίξει το αλεξίπτωτο, θα πεθάνεις.

 

Το Google και το Facebook δεν είναι τόσο απτά. Χρειάζεται να ασχολείσαι με το θέμα για να κατανοήσεις όλες τις υπόνοιες. Όταν σου πλασάρονται ως αθώα με σλόγκαν του στύλ "Don't be evil", σου πουλάνε κάτι. Και τα αρνητικά στα πασάρουν με μικρά γράμματα ή και καθόλου.

 

Μπορείς να πείς ότι κατανοείς ακριβώς οτιδήποτε με το οποίο σχετίζεσαι στη ζωη σου; Αυτό περιλαμβάνει και το τι τρώς, τι φοράς, που μένεις, τι επισκευές κάνεις στο σπίτι σου, την νομοθεσία, τις εξόδους, όλα! Μπορείς να μου πείς ότι πουθενά κανείς δεν μπορεί να σε εκμεταλλευτεί;

 

Να σου θυμίσω την έκπληξη που προκάλεσε σε πάρα πολύ κόσμο αυτό το γεγονός; Link

Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο προφανή. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν και περιστατικά σαν αυτό. Link

 

Σαφώς και υπάρχει η έννοια της ατομικής ευθύνης. Πρίν από την έννοια της ατομικής ευθύνης όμως, υπάρχει η έννοια της ηθικής ευθύνης. Ένας άνθρωπος οφείλει να είναι ηθικός και το ίδιο ισχύει και για μια εταιρία.

 

 

Ποιος λογικός άνθρωπος θα εμπιστευόταν κάτι που τον ενδιαφέρει σε κάτι που δεν ξέρει τι τρέχει με αυτό;

Υποθέτω εμπιστεύεσαι το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σαφώς και υπάρχει η έννοια της ατομικής ευθύνης. Πρίν από την έννοια της ατομικής ευθύνης όμως, υπάρχει η έννοια της ηθικής ευθύνης. Ένας άνθρωπος οφείλει να είναι ηθικός και το ίδιο ισχύει και για μια εταιρία.

 

Μαζί σου. Αλλά η εταιρία "Facebook Α.Ε." σου πουλάει ένα προϊόν το οποίο ΑΜΑ γουστάρεις παίρνεις.

 

Αν είναι σατανικοί ή οτιδήποτε άλλο, πρόβλημα τους. Δε λέω ότι κάνουν το σωστό που κρατάνε δεδομένα. Ίσα ίσα.

Αλλά αν διαφωνώ με αυτήν τους την νοοτροπία, δεν παίρνω αυτό που μου προσφέρουν. Αν το παίρνω, σημαίνει ότι με ικανοποιεί. Δεν με "χαλάει" κάτι. Οπότε δεν έχω και δικαίωμα να λέω "Α κρατάνε τις φωτογραφίες μου!". Ποιός τους τις έδωσε ρε μαν; Εσύ ο ίδιος.

 

Το να χρησιμοποιείς το Facebook σαν εργαλείο είναι απλό. Ούτε προσωπικά δεδομένα χρειάζεται να κοινοποιήσεις ούτε τίποτα. Αν το κάνεις όμως, εύκολα κατεβάζω τις φωτογραφίες σου και έχω "Happy Hour".

 

Άλλο άγνοια, άλλο αθωότητα, άλλο αφέλεια και άλλο ελαφρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλλον θα έχει πολύ πλάκα όταν αντί για βιογραφικό απλά θα σου ζητάνε το facebook profile σου.

 

Γιατι δεν γινεται ηδη?

Δεν θυμαμαι που ειχα διαβασει οτι καποιου του ζητουσανε να τους δωσει τον κωδικο του στο facebook αν ηθελε να τον προσλαβουν σε μια δουλεια.

 

Ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που αρνουμαι να ασχοληθω με κατι λογω ιδεολογιας, αλλα αν ηθελα να φτιαξω λογαριασμο facebook μονο και μονο για να κρατησω επαφη με καποια ατομα, θα το κρατουσα εντελως κενο. Καμια φωτογραφια και καμια πληροφορια περα απο τα απολυτως απαραιτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν γινεται ηδη?

Δεν θυμαμαι που ειχα διαβασει οτι καποιου του ζητουσανε να τους δωσει τον κωδικο του στο facebook αν ηθελε να τον προσλαβουν σε μια δουλεια.

 

Ειναι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που αρνουμαι να ασχοληθω με κατι λογω ιδεολογιας, αλλα αν ηθελα να φτιαξω λογαριασμο facebook μονο και μονο για να κρατησω επαφη με καποια ατομα, θα το κρατουσα εντελως κενο. Καμια φωτογραφια και καμια πληροφορια περα απο τα απολυτως απαραιτητα

 

Οπότε σε αντίθεση με αυτό που λέει ο χρήστης ZAKKWYLDE πιο πριν ΓΙΝΕΤΑΙ να χρησιμοποιήσεις το Facebook για επικοινωνία, χωρίς να κάνεις όλα αυτά που λες.

 

Συμφωνώ μαζί σου, είναι καθαρά θέμα του τι θες να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Google συλλέγει δεδομένα για μένα λοιπόν και γνωρίζει ότι τα 9/10 site που ψάχνω είναι τσόντες και πλέον επιλέγει να μου δείχνει τσοντοδιαφημίσεις με βάση το προφίλ που έχω διαμορφώσει...τότε προφανώς κάνει κακή χρήση των δεδομένων μου.

Ο μόνος τρόπος να το αποφύγω αυτό είναι να μην αναζητώ ποτέ, ή να χρησιμοποιήσω Bing το οποίο και μούφα είναι και δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν κάνει ακριβώς το ίδιο.

 

το ιδιο προβλημα εχω κι εγω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εργαλεία για εσένα που χρησιμοποιείς facebook.

 

Δεν χρησιμοποιούν όλοι και δεν προσπαθούν όλοι να δικτυωθούν και δη με facebook.

 

 

Το Facebook έχει άνω των 800 εκ χρηστών, ενώ προβλέπεται να φτάσει στα 900 εκ το 2012. Οι 3 μεγάλοι Webmail providers έχουν μαζί 1 δις χρήστες. Όλοι οι χρήστες Internet παγκοσμίως είναι περι των 2.5 δις ενώ οι 700 εκ προέρχονται απο τη Κίνα και άλλες Ασιατικές χώρες όπου απαγορεύεται το Facebook.

Έχε υπόψη σου επίσης ότι πολύς κόσμος απλά έφτιαξε ένα webmail για να γραφτεί στα κοινωνικά δίκτυα και δεν το ξαναχρησιμοποίησε έκτοτε. Άρα είναι ΠΟΛΥ ασφαλές να πούμε ότι τουλάχιστον οι ΜΙΣΟΙ χρησιμοποιούν Facebook.

 

Ο απλός καθημερινός χρήστης λοιπόν στην πλειοψηφία του πλέον χρησιμοποιεί FB για την επικοινωνία του αλλά ΚΑΙ για την ενημέρωσή του. Είναι πολυ πιο εύκολο να γραφτείς σε 5 - 10 site που παρακολουθείς, να εμφανίζονται τα άρθρα στο wall σου και να επιλέγεις πιο θα διαβάσεις, απο το να μπαίνεις απο μόνος σου σε αυτά τα site και να ψάχνεσαι.

 

Για τον απλό καθημερινό χρήστη 2 είναι τα βασικά εργαλεία για το Internet. Google και Facebook. Άντε και Twitter. Ένας πιο εξειδικευμένος χρήστης εντάξει σαφώς χρησιμοποιεί και άλλα εργαλεία. Είναι όμως μια πολύ μικρή μειοψηφία.

 

Κατα τ'άλλα για να φακελωθείς στο FB είναι εξαιρετικά απλό. Μόνο και μόνο μέσω του friend list σου έχεις ήδη φακελωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΜΑΡΤΟΝ ! Σε άλλο site θα περίμενα να το διαβάσω αυτό, αλλά εδω όχι. Ο Tim Berners Lee είναι ο εφευρέτης του web και οχι του internet.

web!=internet. Να το γράφει κάποιος που συνήθως γράφει πολιτικά άρθρα είναι κατανοητό. Να το γράφει ενα τεχνολογικό site είναι απαράδεκτο. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...