Προς το περιεχόμενο

Ο εφευρέτης του Διαδικτύου κατηγορεί Google και Facebook


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εφευρέτης του Παγκόσμιου Ιστού, Tim Berners Lee, κατηγορεί ανοιχτά τα κοινωνικά δίκτυα για τα δεδομένα των χρηστών που συλλέγουν.

 

Σε συνέντευξή του στην ιστοσελίδα «The Guardian» δήλωσε:

 

«Ένα από τα θέματα με τα κοινωνικά δίκτυα είναι ότι οι εταιρείες τους έχουν στην κατοχή τους όλα αυτά τα δεδομένα, ενώ εμείς όχι. Δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να μας παρέχει πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα που διατηρούν. Σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα και αν ανεβάζετε τα δεδομένα σας, θα πρέπει να είστε σίγουροι ότι αργότερα θα μπορούν να σας επιστραφούν.

Στη θέση σας θα ζητούσα κάτι τέτοιο πολύ τακτικά, με την ίδια συχνότητα που κάνω back up στον υπολογιστή μου. Ίσως το αν τα εγγόνια μας θα μπορούν ή όχι να βλέπουν τις φωτογραφίες μας να βασίζεται στην επιλογή των ιστοσελίδων αυτών».

 

Παράλληλα ο Tim Berners Lee σημειώνει ότι Google και Facebook έχουν καταφέρει να παγιδεύσουν στα δίχτυα τους ολόκληρο το Διαδίκτυο συλλέγοντας όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τα μέλη των δικτύων τους.

 

Source.png Πηγή: e-tek.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε ότι η google και το facebook έχουν γίνει γείτονες αλλα το σίγουρο είναι ότι ξέρουν και τι ώρα πάμε τουαλέτα που λέει ο λόγος. Προσωπικά το google για μένα είναι καλο εν μέρη για όλες τις πληροφορίες και τα σχετικά που μας δίνει σε σχέση με το facebook που έχει κάνει " Ζημια " θα έλεγα στο δίκτυο ο περισσότερος κόσμος έχει πωρωθεί με το facebook και έχει γίνει κομμάτι τις ζωής τους! πέρα από το στεγνό φακέλωμα που γίνετε και όλα τα σχετικά! ( όχι πως περίμεναν το facebook αρχικά αλλα με αυτό έχουν ένα ακόμα καλύτερο τρόπο παρακολούθησης ) πιστεύω πως σε μερικά χρονια το facebook θα έχει γίνει πολύ πιο μεγάλη δύναμη απότι είναι τώρα και θα πίνει καφεδάκι με την google!

Επεξ/σία από Raf_uRecken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εάν ξέρουν ή όχι πότε πηγαίνει κάποιος τουαλέτα, είναι γιατί αυτός ο κάποιος τους το λέει.

 

 

Γιατί παραπονιούνται; Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να γράφουν στο FB με ποιον είναι οικογένεια, που σπουδάσανε, που μένουν, τι τρώνε και ό,τι άλλο;

 

Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να κάνουν λογαριασμό στο gmail και να τον έχουν on όταν κάνουν search στο google;

 

 

 

Καλά κάνουν και συλλέγουν στοιχεία. Τα συλλέγουν από όσους θέλουν να δώσουν τα στοιχεία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το google για μένα είναι καλο εν μέρη για όλες τις πληροφορίες και τα σχετικά που μας δίνει σε σχέση με το facebook που έχει κάνει " Ζημια " θα έλεγα ....

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ χρησιμοποιώ συνεχώς το Google και θεωρώ πως είναι φοβερό εργαλείο.

 

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα, η αλήθεια είναι πως κανείς δε σε "υποχρεώνει" να τα κοινοποιήσεις ή να τα προσφέρεις.

 

Τέλος, το Facebook έχει δημιουργήσει την εντύπωση στην μεγάλη μάζα του κόσμου ότι ταυτίζεται με το διαδίκτυο αλλά ίσως και με τους υπολογιστές.

 

Πρόσφατα, ήμουν κάπου και κάποιος με ρωτάει "Από υπολογιστές ξέρεις;".

Του απαντάω "Λίγα πράγματα, πείτε μου όμως και ίσως να μπορώ να βοηθήσω."

Και αυτό που με ρώτησε ήταν κάτι για το chat στο Facebook.

 

Στη συνείδησή του δηλαδή Υπολογιστής=facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λένε ότι η google και το facebook έχουν γίνει γείτονες αλλα το σίγουρο είναι ότι ξέρουν και τι ώρα πάμε τουαλέτα που λέει ο λόγος. Προσωπικά το google για μένα είναι καλο εν μέρη για όλες τις πληροφορίες και τα σχετικά που μας δίνει σε σχέση με το facebook που έχει κάνει " Ζημια " θα έλεγα στο δίκτυο ο περισσότερος κόσμος έχει πωρωθεί με το facebook και έχει γίνει κομμάτι τις ζωής τους! πέρα από το στεγνό φακέλωμα που γίνετε και όλα τα σχετικά! ( όχι πως περίμεναν το facebook αρχικά αλλα με αυτό έχουν ένα ακόμα καλύτερο τρόπο παρακολούθησης ) πιστεύω πως σε μερικά χρονια το facebook θα έχει γίνει πολύ πιο μεγάλη δύναμη απότι είναι τώρα και θα πίνει καφεδάκι με την google!

Σχετικά με τη χρήση ,απο ορισμένους , του facebook ,υπάρχει ένα πολυ ωραίο βιβλίο του Ετιεν Ντε Μποεσυ : Περι εθελοδουλείας..

Τι άλλο να πεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εγώ χρησιμοποιώ συνεχώς το Google και θεωρώ πως είναι φοβερό εργαλείο.

 

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα, η αλήθεια είναι πως κανείς δε σε "υποχρεώνει" να τα κοινοποιήσεις ή να τα προσφέρεις.

 

Τέλος, το Facebook έχει δημιουργήσει την εντύπωση στην μεγάλη μάζα του κόσμου ότι ταυτίζεται με το διαδίκτυο αλλά ίσως και με τους υπολογιστές.

 

Πρόσφατα, ήμουν κάπου και κάποιος με ρωτάει "Από υπολογιστές ξέρεις;".

Του απαντάω "Λίγα πράγματα, πείτε μου όμως και ίσως να μπορώ να βοηθήσω."

Και αυτό που με ρώτησε ήταν κάτι για το chat στο Facebook.

 

Στη συνείδησή του δηλαδή Υπολογιστής=facebook.

αυτο ισχύει καποιοι εμαθαν να χρησιμοποιουν η/υ μονο και μονο για να κανουν προφιλ στo facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα, η αλήθεια είναι πως κανείς δε σε "υποχρεώνει" να τα κοινοποιήσεις ή να τα προσφέρεις.

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το Google και το Facebook είναι βασικά εργαλεία πλέον της χρήσης του Internet. To μεν Google γιατί εκεί ουσιαστικά είναι η πύλη απο την οποία βρίσκουμε οτιδήποτε ψάχνουμε να βρούμε. Το δε Facebook γιατί είναι η πύλη της ηλεκτρονικής μας ταυτότητας μέσω της οποίας συναναστρεφόμαστε με συγγενείς, φίλους, συνεργάτες και φυσικά τον υπόλοιπο κόσμο.

 

Η αναζήτηση και η επικοινωνία ήταν πάντα απο τους βασικότερους πυλώνες του Internet. Παλιά επικοινωνούσαμε με τους φίλους μας μέσω e-mail, mIRC, ICQ κτλ, τώρα γίνεται μέσω των κοινωνικών δικτύων.

 

Άρα λοιπόν αν θες να βρεις στο Internet πληροφορίες για το οτιδήποτε, υποχρεούσαι σε μεγάλο βαθμό να χρησιμοποιήσεις το Google. Αν το Google συλλέγει δεδομένα για μένα λοιπόν και γνωρίζει ότι τα 9/10 site που ψάχνω είναι τσόντες και πλέον επιλέγει να μου δείχνει τσοντοδιαφημίσεις με βάση το προφίλ που έχω διαμορφώσει...τότε προφανώς κάνει κακή χρήση των δεδομένων μου.

Ο μόνος τρόπος να το αποφύγω αυτό είναι να μην αναζητώ ποτέ, ή να χρησιμοποιήσω Bing το οποίο και μούφα είναι και δεν μου εγγυάται κανείς ότι δεν κάνει ακριβώς το ίδιο.

 

Απο την άλλη, επειδή "όλοι" βρίσκονται στο FB, αν θέλεις να επικοινωνήσεις on-line, πλέον είσαι υποχρεωμένος σε μεγάλο βαθμό να χρησιμοποιήσεις FB ιδιαίτερα αν είσαι αρχάριος χρήστης, και πιο νέος που δεν έχουν συνηθίσει IM και e-mail. Τα social media πέρα απο την επικοινωνία αυτή κάθε αυτή είναι και ένα μέσω διαδραστικής ενημέρωσης με βάση όμως τα ενδιαφέροντα του κοινωνικού σου κύκλου. Άρα προσφέρει κάτι πολύ παραπάνω απο ότι τα κλασικά επικοινωνιακά μέσα.

 

Το "δεν είσαι υποχρεωμένος" λοιπόν πάει περίπατο. Σύμφωνοι μπορείς να κόψεις και το Internet στο σπίτι και πλέον είσαι super ασφαλής ότι δεν σε φακελώνει κανένας! Είναι όμως αυτό "επιλογή" τη σημερινή μέρα;

 

Σε καμία περίπτωση δεν υπερασπίζομαι τις πρακτικές τους, και σαφώς κάτι πρέπει να γίνει. Το δεν συμμετέχω όμως για μένα δεν είναι επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεν συμμετέχω όμως για μένα δεν είναι επιλογή.

Είναι άλλο η συμμετοχή και άλλο αυτό που για μένα πολύ ωραία περιγράφει ο φίλος πιο πάνω και πρόλαβε ακριβώς ότι ήθελα να πω:

 

Το εάν ξέρουν ή όχι πότε πηγαίνει κάποιος τουαλέτα, είναι γιατί αυτός ο κάποιος τους το λέει. Γιατί παραπονιούνται; Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να γράφουν στο FB με ποιον είναι οικογένεια, που σπουδάσανε, που μένουν, τι τρώνε και ό,τι άλλο;Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να κάνουν λογαριασμό στο gmail και να τον έχουν on όταν κάνουν search στο google; Καλά κάνουν και συλλέγουν στοιχεία. Τα συλλέγουν από όσους θέλουν να δώσουν τα στοιχεία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εάν ξέρουν ή όχι πότε πηγαίνει κάποιος τουαλέτα, είναι γιατί αυτός ο κάποιος τους το λέει.

 

 

Γιατί παραπονιούνται; Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να γράφουν στο FB με ποιον είναι οικογένεια, που σπουδάσανε, που μένουν, τι τρώνε και ό,τι άλλο;

 

Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να κάνουν λογαριασμό στο gmail και να τον έχουν on όταν κάνουν search στο google;

 

 

 

Καλά κάνουν και συλλέγουν στοιχεία. Τα συλλέγουν από όσους θέλουν να δώσουν τα στοιχεία τους.

 

Βασικά το ξέρουν χωρίς να τους το πεις. Αν έχεις ζητήσει απο το google ανάκτηση κωδικού και δεν πληρείς τις προυποθέσεις σου στέλνουν μια φόρμα που πρέπει να συμπληρώσεις η οποία περιέχει τον πάροχο που συνδεόσουν στο λογαριασμό τι ip έχεις απο ποιους browsers μπήκες με τι συσκευές κτλ. Κοιτάνε λοιπόν στην database τους και αν συμπίπτουν αυτά που έστειλες σου επιστρέφουν τον κωδικό.

Αν μπορούν να επιβεβαιώσουν αυτά τα στοιχεία σημαίνει οτι καταγράφουν τις κινήσεις σου ακόμα και όταν είσαι αποσυνδεδεμένος...

 

Το φακέλωμα το φοβούνται οι εγκληματίες

Αστειεύεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να κάνουν λογαριασμό στο gmail και να τον έχουν on όταν κάνουν search στο google;

 

Καλά κάνουν και συλλέγουν στοιχεία. Τα συλλέγουν από όσους θέλουν να δώσουν τα στοιχεία τους.

Τροφή για σκέψη: θα διαβιβάσω το μύνημά σου σε Vodafone, ΟΤΕ, cosmote, wind, κ.ο.κ. Φαντάζομαι δεν σε πειράζει να κρατάνε ηχογραφήσεις από τις συνομιλίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φακέλωμα το φοβούνται οι εγκληματίες

 

Τι μεγάλο σφάλμα να το λες αυτό....

 

...και γω δεν είμαι εγκληματίας, ούτε οι φίλοι μου ούτε οι πιο πολλοί που δε γουστάρουμε το φακέλλωμα...

Απλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξέρει το προφίλ μου σαν άτομο και τις συνήθειες μου, ούτε η google ούτε κανένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ο κόσμος και η κοινωνία δεν ήταν πραγματικά έτοιμη-ώριμη οταν

η τεχνολογία έφτασε στο σημείο εξέλιξης που μας(σας) εφερε το facebook.

Πάρα πολύ κακό timing.

Αποτέλεσμα; Οι ανθρωποι να υπηρετούν την τεχνολογία και όχι το αντίστοφο,όπως και

θα έπρεπε.

Την ατάκα 'οι εγκληματίες φοβούνται το φακέλωμα' 'εχω βαρεθεί να την ακούω.

θα ήταν απόλυτα σωστή σε μια ΆΛΛΗ πραγματικότητα -ίσως μελλοντική-

όπου το φακέλωμα δε θα γινόταν ΑΠΟ εγκληματίες(σορρυ για την υπερβολή)

και για τα συμφέροντά τους,αλλά από ανθρώπους που σκοπός τους θα ήταν να

διευκολυνθεί η ζωή μας και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...