Προς το περιεχόμενο

Text editor και calculator μαζί για Linux


xbyte1024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά υπάρχουν τουλάχιστο δύο κομπιουτεράκια για windows που λειτουργούν σαν επεξεργαστές κειμένου.

Όταν θες να κάνεις μια πράξη, από απλή μέχρι ολόκληρη συνάρτηση, απλά την πληκτρολογείς και πατάς Enter.

Το ένα από τα 2 είναι αυτό:

http://www.atomixbuttons.com/textcalc/index1.html#download

Το άλλο το επισυνάπτω.

 

Το ερώτημα:

Ξέρει κανείς αντίστοιχο πρόγραμμα για Linux?

Αρκετά calculator του linux λύνουν ολόκληρες παραστάσεις, αλλά δε βρήκα κάποιο που να λειτουργεί σαν text editor για να κρατάς τους προηγούμενους υπολογισμούς και σημειώσεις. <_<

Calculator2.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι που θα μπορούσε να κάνει τι δουλειά αν και λίγο overkill είναι το wxMaxima (ή κάποια άλλη υλοποίηση του maxima).

Αν κάποιος βρει κάτι πιο ελαφρύ βέβαια, ας το διαδώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jemadux: Αν κατάλαβα καλά με βάση όσα διάβασα, το wxMaxima είναι το maxima (ή καλύτερα ένας τρόπος να το χρησιμοποιήσεις).

jim_p: Το speedCrunch είναι κάτι τέτοιο αλλά δε δίνει τη δυνατότητα να κρατάς σημειώσεις και δεν ξέρω αν μπορεί να σώσει το αρχείο. Το genius επίσης δεν είδα να έχει δυνατότητα για σημειώσεις φαίνεται μεγάλο και πολύπλοκο σαν το maxima!

Μέχρι στιγμής το wxMaxima φαίνεται η καλύτερη επιλογή αλλά και πάλι απέχει αρκετά από αυτό που έψαχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ένα προγραμματάκι που βρήκα καταλάθος και μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά είναι το zim. Υπάρχει για Linux και Windows. Κανονικά είναι ένα σημειωματάριο τύπου wiki. Με το pluggin Arithmetic όμως μπορεί να υπολογίσει γραφικές παραστάσεις, ακόμα και χρησιμοποιώντας μεταβλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μακράν η πιο flexible λύση είναι τo IPython Notebook. Στο δεύτερο μισό του link δείχνει τις δυνατότητες. Για σημειώσεις χρησιμοποιεί markdown.

http://blog.fperez.org/2012/09/blogging-with-ipython-notebook.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για κατι τέτοια εγώ χρησιμοποιώ ένα αρχείο calc (ναι είμαι ακόμα σε Debian Stable οπότε ακόμα χρησιμοποιώ το Open Office κι όχι το Libre Office).

 

Στο calc έχεις τη δυνατότητα να κρατήσεις όσες πράξεις θέλεις, κάνεις σημειώσεις (κείμενο ή ό,τι άλλο θέλεις), απεριόριστες δυνατότητες για υπολογισμούς και το αρχείο το παίρνεις μαζί σου και παίζει παντού (οκ, για windows πρέπει να το σώσεις σε xls).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To calc το βρίσκω λίγο overkill για κάτι τέτοιο. Το χρησιμοποιώ για κάποιες δουλειές φυσικά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση ψάχνω κάτι απλό και ελαφρύ, χωρίς κελιά που περιορίζουν τη μορφή του κειμένου.

Το IPython Notebook φάνηκε αρκετά κοντά σε αυτό που ψάχνω, αλλά στην έκδοση linux που τρέχω συνήθως δεν είναι διαθέσιμο. Επιπλέων είναι κομματάκι πολύπλοκο και με χαλάει που θέλει και ένα ανοιχτό τερματικό για να τρέξει, βέβαια έχει μέλλον στην ανάπτυξη του, και πιστεύω ότι για πολλές δουλειές θα είναι ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έκδοση linux τρέχεις? ακόμη και δικαιώματα root να μην έχεις μπορείς να το εγκαταστήσεις σε virtualenv (φυσικά και το virtualenv πρέπει να είναι ήδη εγκατεστημένο, γεγονός που απαιτεί δικαιώματα root...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με τα δικαιώματα! Απλά τρέχω ακόμα τα ubuntu 10,04 LTS και έχουν την παλιότερη έκδοση του IPython, πριν ενσωματωθεί το notebook.

Το δοκίμασα σε έναν άλλο υπολογιστή. Αλλά έχω την εντύπωση ότι θέλει λίγη μελέτη το documetation πριν κάνεις τη δουλειά σου.

Για virtualenv δε θα το τολμούσα γιατί με το κόστος που έχει σε πόρους θα έπαυε να είναι ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα σκεφτόμουνα σοβαρά να αναβαθμίσω σε κάτι πιο καινούριο. Το LTS κατά τη γνώμη μου έχει νόημα σε servers, σε desktops όχι και τόσο, αλλά αυτό είναι και θέμα προτιμήσεων.

 

virtualbox != virtualenv

 

To πρώτο είναι ένα εικονικό λειτουργικό σύστημα (άρα όντως τρώει πόρους) ενώ το δεύτερο είναι μία απομονωμένη εγκατάσταση python (άρα δεν τρώει τίποτα εκτός από χώρο στο σκληρό). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα virtualenv και μέσα εκεί να εγκαταστήσεις μία σύγχρονη έκδοση ipython χωρίς να πειράξεις καθόλου την default εγκατάσταση του συστήματος.

 

Για πληροφορίες γενικά δες αυτά, αλλά και με λίγο googling θα βρεις και πολλά ακόμα.

http://iamzed.com/2009/05/07/a-primer-on-virtualenv/

http://www.saltycrane.com/blog/2009/05/notes-using-pip-and-virtualenv-django/

 

Δες στο αποθετήρια αν υπάρχει διαθέσιμο το virtualenv. Λογικά μπαίνει κάπως έτσι

sudo apt-get install python-virtualenv

Μετά γράφεις το εξής:

virtualenv --distribute /path/to/my/virtual_python_environment
cd /path/to/my/virtual_python_environment
source ./bin/activate
pip install ipython
ipython notebook

H πρώτη εντολή δημιουργεί το virtualenv στο path που του δίνεις

Με τη δεύτερη μπαίνεις μέσα στο φάκελο του virtualenv

Με την τρίτη ενεργοποιείς το virtual_environment

Με την τέταρτη εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση της ipython μέσα στο virtual environment

Με την πέμπτη ξεκινάς το notebook.

 

Αυτά χρειάζονται μόνο την 1η φορά. Τις επόμενες κάνεις απλά τα βήματα 2, 3 και 5.

 

Μόλις τελειώσεις, είτε κλείνεις το terminal, είτε, αν θες να το κρατήσεις ανοικτό για άλλη δουλειά, γράφεις "deactivate" για να απενεργοποιήσεις το virtual environment. Όσο το virtualenv είναι ενεργοποιημένο, η εντολή "python" δε θα δείχνει την default εγκατάσταση python του Ubuntu αλλά αυτή του virtualenv. Μπορείς να το τσεκάρεις με την εντολή "which python".

 

Τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές στον υπολογιστή μου αλλά στον δικό σου μπορεί να μην ισχύουν ακριβώς όπως τα γράφω γιατί θα έχεις παλιές εκδόσεις του virtualenv και του distribute. Με λίγο ψάξιμο θα βγάλεις άκρη λογικά, αλλά αν ζοριστείς ρωτάς.

 

Η IPython είναι πολύ ισχυρό εργαλείο. Τα ισχυρά εργαλεία συνήθως θέλουν διάβασμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με τα δικαιώματα! Απλά τρέχω ακόμα τα ubuntu 10,04 LTS και έχουν την παλιότερη έκδοση του IPython, πριν ενσωματωθεί το notebook.

Το δοκίμασα σε έναν άλλο υπολογιστή. Αλλά έχω την εντύπωση ότι θέλει λίγη μελέτη το documetation πριν κάνεις τη δουλειά σου.

Για virtualenv δε θα το τολμούσα γιατί με το κόστος που έχει σε πόρους θα έπαυε να είναι ελαφρύ.

Μπορεις να περασεις στην 12.04 LTS και να εχεις καινουργιες εκδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι οι LTS είναι κυρίως για severs και δεν έχουν πολύ νόημα σε προσωπικούς υπολογιστές. Για κάποιους λόγους ήθελα να αποφύγω το format όμως και έμεινα έτσι. argirisparxas είναι upgrated από 9.04 ή 9.10 δε θυμάμαι και αποφεύγω να ξανακάνω uppgrade, προτιμώ καθαρή εγκατάσταση και οπωσδήποτε όχι unity.

 

Δοκίμασα virtualenv. Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο κολπάκι! Αλλά για να χρησιμοποιήσει μια έκδοση Python πρέπει να είναι εγκατεστημένη στο σύστημα. Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να την κατεβάσω και να την χτίσω. Μου έβγαλα μια λίστα με errors το make και το άφησα. Μάλλον μετά το format θα πιάσω το notepad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo virtualenv χρησιμοποιεί όποια εγκατάσταση python υπάρχει στο σύστημα. Αν έχεις περισσότερες από μία, τότε μπορείς να του πεις ποια να χρησιμοποιήσει μέσω ενός command line argument. Λογικά εσύ έχεις python2.6. Δε χρειάζεται να κάνεις compile κάποια έκδοση. Απλά να βάλεις το virtualenv. Και να δώσει ς τις εντολές που σου είπα. Με λίγο ψάξιμο σίγουρα μπαίνει ;)

 

Αν τα errors εννοείς ότι βγήκαν ενώ κάνεις το "pip install ipython" τότε μάλλον σου λείπουν τα prerequisites της ipython τα οποία φυσικά πρέπει να εγκαταστήσεις μέσω του package manager (πχ 0mq, tornado κτλ). Ίσως να μην το διευκρίνησα πριν, αλλά το virtualenv ασχολείται μόνο με ότι έχει να κάνει με python όχι με 3rd party dependencies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...