Προς το περιεχόμενο

Τι έκδοση να χρησιμοποιήσω για Notebook παλιάς τεχνολογίας ?


PetrakosGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έκδοση να χρησιμοποιήσω για Notebook παλιάς τεχνολογίας ?

 

Όπως το λέει ο τίτλος παιδιά.

 

Έχω ένα λάπτοπ του 2003 ? (νομίζω) με τα εξής χαρακτηριστικά.

 

Επεξεργαστή : Intel Pentium M, @ 1.86 Ghz (Dothan)

Μνήμη : DDR 2 Samsung 533 Mhz -PC2-4300

Κάρτα γραφικών : Radeon X300.

 

Τι έκδοση Ubuntu να βάλω ? (ή 11 σέρνεται ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι το DE ?

 

θα ήθελα οτιδήποτε είναι απο Ubuntu ,ούτε Lubuntu ούτε Xubuntu .Απλό Ubuntu δεν γίνεται να τοποθετήσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DE = Desktop Environment

 

Δεν υπάρχει ΑΠΛΟ Ubuntu.

Ubuntu = Ubuntu + Unity (όχι ελαφρύ)

Lubuntu = Ubuntu - Unity + LXDE (lightweight)

Kubuntu = Ubuntu - Unity + KDE (όχι ελαφρύ)

Xubuntu = Ubuntu - Unity + XFCE (light)

 

Όλες αυτές οι πληροφορίες υπάρχουν και στο υπόλοιπο internet.

Εναλλακτικά αντί για DE μπορείς να έχεις απλά έναν WM (θα το ψάξεις εσύ τι είναι αυτό, να μαθαίνεις και κάτι). Είναι πολύ πιο ελαφρύ το σύστημα και εξίσου λειτουργικό.

 

+1 στο τι σου λέει ο Tritonas, αλλά εγώ θα δοκίμαζα και XFCE και LXDE στην θέση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα και στο αλλο thread, debian (testing) / arch με openbox.

 

οτιδηποτε με DE θα σερνεται. και ειδικα οτιδηποτε ειναι ubu*.

 

εχούν περάσει τόσα χρόνια και εσείς εκει αυτή το κόλημα σας. Γιατί ρε tritonas θα σέρνετε. τι διαφορά δλδ έχει το xuubuntu από οτιδήποτε άλλο xfce, τι διαφορά έχει το lubuntu από οποιοδήποτε open box. Εχώ βαρεθεί να διαβάσω ατεκμηρίωτα πράγματα και ιδίως από ατομα που δεν χρησιμοποιούν καν το liux σαν βασικό λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γιατι σερνεται: http://www.insomnia.gr/topic/443437-info-ubuntu-1204-lts-precise-pangolin-%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b2%ce%bb%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b1%cf%80%ce%bf%cf%81%ce%af%ce%b5%cf%82-%cf%83%cf%85%ce%b6%ce%ae%cf%84%ce%b7%cf%83%ce%b7/page__view__findpost__p__4695470

 

(Αν αναφερεσαι σε μενα, εδω και 1.5 χρονο ειναι το main OS μου παντου-desktop-netbook-server, παλαιοτερα ημουν 50-50 στο desktop λογω καποιων μουσικων προγραμματων + παιχνιδιων αλλα συμβιβαστηκα με τα ανοιχτα και πλεον δεν παιζω παιχνιδια εκτος απο 2 που τρεχουν native και σε linux)

 

Επισης εχω στησει προσωπικα σε αρχαιο laptop debian με fluxbox και ubuntu (minimal παντα) με fluxbox και το ubuntu καταναλωνε περισσοτερη ram.Τα links ειναι στην υπογραφη μου εδω και 3+ χρονια.Δες τα αποτελεσματα απο διαφορες διανομες που δοκιμασα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/284858-info-project-linux-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF-hardware/

 

α)Puppy Linux (Μετριες επιδοσεις-υπερβολικη χρηση επεξεργαστη γενικα στην χρηση)

β)Deli Linux (Για 5-6 προγραμματα που προσφερει παρα πολυ καλες επιδοσεις ΑΛΛΑ περιορσιμος σε software-ευκολια εγκαταστασης τους.)

γ)DSL Linux (Ιδια με Deli Linux)

δ)Slackware (Μεγαλη χρηση ram)

ε)Arch Linux (686 no support για κατω απο 686)

ζ)Gentoo (Και μονο οτι δουλευει κανοντας compile τα παντα ΑΚΥΡΟ!!Εκτος αν θελετε να τον καψετε)

η)Ubuntu 8.04- Minimal-net Install.(Μεγαλη χρηση ram -ολο swap ητανε το ατιμο....με το boot και τα 100 mb ηταν ηδη πιασμενα)

θ)Debian Lenny Minimal-net Install.(Eδω ειμαστε παλι...Πολυ χαμηλη χρηση cpu-ram -ας μην ξεχναμε οτι ολα ειναι 386 optimised)

 

Μην με κανεις τωρα να βαλω κατω και τα 2 σε vbox και να ποσταρω αποτελεσματα.

 

---

 

περι του λογου το αληθες:

 

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=10&t=28708

 

δες και τα screens που ειχα παραθεσει με xfce

 

Οτι λεω το εχω δοκιμασει, δεν λεω λογια του αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι το DE ?θα ήθελα οτιδήποτε είναι απο Ubuntu ,ούτε Lubuntu ούτε Xubuntu .Απλό Ubuntu δεν γίνεται να τοποθετήσω ?

 

 

DE = Desktop EnvironmentΔεν υπάρχει ΑΠΛΟ Ubuntu.Ubuntu = Ubuntu + Unity (όχι ελαφρύ)Lubuntu = Ubuntu - Unity + LXDE (lightweight)Kubuntu = Ubuntu - Unity + KDE (όχι ελαφρύ)Xubuntu = Ubuntu - Unity + XFCE (light)Όλες αυτές οι πληροφορίες υπάρχουν και στο υπόλοιπο internet.Εναλλακτικά αντί για DE μπορείς να έχεις απλά έναν WM (θα το ψάξεις εσύ τι είναι αυτό, να μαθαίνεις και κάτι). Είναι πολύ πιο ελαφρύ το σύστημα και εξίσου λειτουργικό.+1 στο τι σου λέει ο Tritonas, αλλά εγώ θα δοκίμαζα και XFCE και LXDE στην θέση σου

εγω λεω για ubuntu 10.04 με gnome (το οποιο πιστευω ειναι ο λογος που το παιδι θελει μονο ubuntu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πιστεύεις ότι το Gnome είναι ελαφρύ? ;)

 

γνώμη μου, χίλιες φορές Ε17, XFCE, LXDE αν θέλει DM

 

στο κάτω κάτω αν είναι να βάλει Ubuntu 10.04 ας βάλει MINT-LXDE (αν θέλει ubuntu-based σύστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί πιστεύεις ότι το Gnome είναι ελαφρύ? ;)

 

γνώμη μου, χίλιες φορές Ε17, XFCE, LXDE αν θέλει DM

 

στο κάτω κάτω αν είναι να βάλει Ubuntu 10.04 ας βάλει MINT-LXDE (αν θέλει ubuntu-based σύστημα)

οχι βρε, δεν ειναι ελαφρυ απλα ειναι το πιο (κατα την αποψη μου) ωραιο και ευχρηστο!

 

 

 

 

(εννοειται πως μιλαω για gnome 2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα, το Gnome3 είναι νομίζω εκτός τόπου :)

 

Παρόλα αυτά το XFCE είναι εξίσου εύχρηστο (με κάποια θέματα όπως τα εντοπίζει ο jim_p http://www.insomnia.gr/topic/427378-xfce-desktop-environment-συζητήσεις-απορίες-info/page__view__findpost__p__4662860 τα οποία έχουν πάρει απαντήσεις στο ίδιο topic), και το θεωρώ ελαφρύτερο.

 

Το LXDE είναι ακόμα πιο ελαφρυ (openboxed γαρ). Το βρίσκω πιο "σοφό" να βάλει νεότερη distro με ελαφρύτερο DE παρά παλιότερη με Gnome2.

 

Βέβαια όπως σε όλα τα θέματα, είναι όπως μάθεις. Σίγουρα δεν θα είμαι στα νερά μου στο Gnome επειδή συνήθισα κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...