Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση Linux σε Slave HDD, γυνεται ???


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να δοκιμασω μια πατεντα στον φορητο και για αυτο θελω να ρωτησω αν γυνεται.

Θελω να εχω dual boot με Windows και Linux αλλα σε διαφορετικους σκληρους ετσι οταν γινει καμια μακακια στον εναν να μην επηρεαστει ο αλλος.

 

Για την ακριβεια θελω να εχω σαν κυριο OS τα Windows στον C και σαν Secondary στον D καποια διανομη Linux οπως πχ Ubuntu ή Mint.

 

Ειναι αυτο που ζηταω εφικτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε θες να μπλέκεις

βγάλε τον πρώτο δίσκο από το καλώδιο και άσε μόνο τον δεύτερο

bootαρε όποια διανομή θες και βάλε την επιλογή να εγκατασταθεί σε όλο το δίσκο

αφού θα έχεις μόνο τον ένα πάνω θα μπουν όλα εκεί

μόλις τελειώσει βάζεις και τον άλλο δίσκο πάνω και παίζουνε όλα όπως θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε θες να μπλέκεις

βγάλε τον πρώτο δίσκο από το καλώδιο και άσε μόνο τον δεύτερο

bootαρε όποια διανομή θες και βάλε την επιλογή να εγκατασταθεί σε όλο το δίσκο

αφού θα έχεις μόνο τον ένα πάνω θα μπουν όλα εκεί

μόλις τελειώσει βάζεις και τον άλλο δίσκο πάνω και παίζουνε όλα όπως θες

To εχω σκεφτει αυτο αλλα δεν τον ανοιγω το φορητο γιατι ειναι εντος εγγυησης.

 

Ευχαριστω πολυ θα τα κοιταξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bootloader του linux θα μπει στο C (hdd1, master) οπότε θέλει προσοχή το όλο εγχείρημα που πας να κάνεις.

Δεν ξέρω αν τα links λένε κάτι άλλο..

 

Αν δεν μπορείς να τον ανοίξεις κάνε τον disable από το bios και όποτε θες να μπεις σε linux θα κάνεις boot-override μέσω bios (F8 λογικα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bootloader του linux θα μπει στο C (hdd1, master) οπότε θέλει προσοχή το όλο εγχείρημα που πας να κάνεις.

Δεν ξέρω αν τα links λένε κάτι άλλο..

 

Αν δεν μπορείς να τον ανοίξεις κάνε τον disable από το bios και όποτε θες να μπεις σε linux θα κάνεις boot-override μέσω bios (F8 λογικα?)

Γιατι στον C εγω θελω οτι εχει σχεση με Linux να ειναι στον D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αυτά που θα πω σίγουρα ισχύαν πριν αρκετά χρόνια, ίσως όχι τώρα πλέον.

 

Το bios θα επιλέξει να bootarei από έναν δίσκο, όποιον ορίσεις εσύ (ανεξάρτητα master/slave).

Στην περίπτωση του linux kernel πρέπει στον δίσκο που θα έχει οριστεί ως boot-disk να βρει τον bootloader (αυτός θα αναλάβει τα υπόλοιπα).

Ο bootloader ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι στον ίδιο δίσκο με το /boot του λειτουργικού σου.

 

Από τον bootloader θα επιλέξεις είτε το linux (καλώντας τον κερνελ από το /boot) είτε τα windows (όπου είναι αυτά).

 

Έστω hddA ο master και hddB ο slave.

A = Windows

B = Linux

 

Ο bootloader (grub, selinux, lilo) είναι σωστό να μπει στο bootsector του δίσκου που θα αναλαμβάνει το booting.

 

Μπορείς (κάτι που δεν είπα στο πρώτο μου post) να βάλεις τον hddB πρώτο στο boot-order και να μπει εκεί ο bootloader.

Αν σβήσεις τον hddB θα αλλάξεις από το bios την σειρά εκκινήσης.

 

ΥΓ: BACKUP πριν κάνεις οτιδήποτε, για να είσαι ήσυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αυτά που θα πω σίγουρα ισχύαν πριν αρκετά χρόνια, ίσως όχι τώρα πλέον.

 

Το bios θα επιλέξει να bootarei από έναν δίσκο, όποιον ορίσεις εσύ (ανεξάρτητα master/slave).

Στην περίπτωση του linux kernel πρέπει στον δίσκο που θα έχει οριστεί ως boot-disk να βρει τον bootloader (αυτός θα αναλάβει τα υπόλοιπα).

Ο bootloader ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι στον ίδιο δίσκο με το /boot του λειτουργικού σου.

 

Από τον bootloader θα επιλέξεις είτε το linux (καλώντας τον κερνελ από το /boot) είτε τα windows (όπου είναι αυτά).

 

Έστω hddA ο master και hddB ο slave.

A = Windows

B = Linux

 

Ο bootloader (grub, selinux, lilo) είναι σωστό να μπει στο bootsector του δίσκου που θα αναλαμβάνει το booting.

 

Μπορείς (κάτι που δεν είπα στο πρώτο μου post) να βάλεις τον hddB πρώτο στο boot-order και να μπει εκεί ο bootloader.

Αν σβήσεις τον hddB θα αλλάξεις από το bios την σειρά εκκινήσης.

 

ΥΓ: BACKUP πριν κάνεις οτιδήποτε, για να είσαι ήσυχος

 

Σωστός!!!!!!!

 

Όταν φτιάξεις το bootloader, να έχεις υποψιν ποιο δίσκο έχεις βάλει πρώτο στο boot sequence του ΒΙΟS.

Πρόσεχε ποιο partition του Windows έχεις βάλει να βλέπει το bootloader .Τα 7, σε εμενα τουλάχιστον, φτιάχνουν και ένα μικρό partition που γράφει system Reserved, Έκει μέσα είναι ο φάκελος boot και αυτό πρέπει να βάλεισ στο bootloader.

 

ΗΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι αρκετά περίπλοκο το θέμα, είχα την εντύπωση ότι το επίπεδο δυσκολίας ήταν όπως το να bootάρεις από usb φλασάκι.

 

Μου φαίνεται ότι θα αρκεστώ στο Live CD -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και το άλλο

Ξεκινάς την εγκατάσταση στο δεύτερο δίσκο, όταν σου ζητήσει να βάλει το GRUB διαλέγεις να μην το βάλει πουθενά

Στο τέλος καταλήγεις να έχεις όπως θες τους δισκους αλλά ο δεύτερος να μην ξεκινάει γιατί δεν έχει bootloader

 

Κατεβάζεις το SuperGRUB disc, μπουτάρεις τον δεύτερο δίσκο, του κάνεις εγκατάσταση τον GRUB και έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή πολύ πιο απλά απενεργοποιείς τον Α (master) και κάνεις κανονική εγκατάσταση linux (bootloader κτλ) στον B. Επανεκίννηση και ξαναμπαίνεις linux.

Θες windows; Μπαίνεις στο bios, απενεργοποιείς τον Β και ενεργοποιείς τον A.

Νομίζω γίνεται και όλο αυτό αλλά αντί να τους απενεργοποιείς, να αλλάζεις το boot sequence από το bios αφήνοντας μόνο έναν δίσκο για boot, τουλάχιστον μέχρι να βάλεις και linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή πολύ πιο απλά απενεργοποιείς τον Α (master) και κάνεις κανονική εγκατάσταση linux (bootloader κτλ) στον B. Επανεκίννηση και ξαναμπαίνεις linux.

Θες windows; Μπαίνεις στο bios, απενεργοποιείς τον Β και ενεργοποιείς τον A.

Νομίζω γίνεται και όλο αυτό αλλά αντί να τους απενεργοποιείς, να αλλάζεις το boot sequence από το bios αφήνοντας μόνο έναν δίσκο για boot, τουλάχιστον μέχρι να βάλεις και linux.

Αυτη η αλλαγη απο τα bios θα δημιουργησει καποιο προβλημα με συχνη χρηση ή δεν παιζει ρολο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα το κάνεις συνέχεια

θα το κάνεις μόνο στην εγκατάσταση

 

μετά απλά θα πατάς το F8 ή όποιο κουμπί τέλος πάντων σε πάει στο boot menu και θα διαλέγεις δίσκο να Μπουτάρης B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...