Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μάτια μου εδώ χορεύουμε το χορό του Ησαΐα ακόμα. Μια χαρά διασφαλίζονται όλα αυτά που λες με πολιτικό γάμο.

Ναι, δεν μπορουν ομως να παντρευτουν ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 πολιτικό γάμο.

 

Δώστε τον κ στην Ελλάδα τότε.Εδώ ένα σύμφωνο συμβίωσης από το 2008 κ ακόμα.Δες ημερομηνία που σήκωσα το θρέντ μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σλαη, αυτό που είπαν. Αυτή τη στιγμή δεν διασφαλίζονται νομικά με κανέναν τρόπο, το σύμφωνο συμβίωσης υποτίθεται ότι είναι στα σκαριά (αν δεν κάνω λάθος). Ούτε καν αυτό δηλαδή, χέσε τον πολιτικό γάμο. Το θέμα δεν είναι αν θα τους παντρεύει ο παπάς όπως καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το σύμφωνο συμβίωσης υποτίθεται ότι είναι στα σκαριά (αν δεν κάνω λάθος)

 

O Ρουπακιώτης είπε ''θα το θέσουμε σε δημόσια διαβούλευση''.Χαιρώ πολύ,στην Ελλάδα το ''δημοσια διαβούλευση'' ίσον καλένδες.Τέσπα κ το ΣΣ δε λέει τπτ.Γάμος.Είναι θέμα ουσιαστικής ισότητας κ τι μήνυμα στέλνεις στη κοινωνία.Είναι σα να λες πάρτε εσείς οι εκλεκτοί γάμο κ οι παρακατιανοί πάρτε ένα κολοσυμβόλαιο.Όσο θεσμικά δίνουμε βήμα στη διάκριση τόσο η ομοφοβία θα νομιμοποιήται στο μυαλό των μπάζων.

 

Όχι γαμώτη μου δεκαετία κοντεύω με το ανθρωπό μου.Είμαι σίγουρος πως έχει outlive η σχέση μου μιλούνια στρέητ σχέσεις.Ποιός είσαι εσύ κυρία Ελλάδα που θα μου πεις οτι η αγάπη μου είναι παρακατιανή κ δευτερότριτη?Ελα να πούμε κ φορτο όσο το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα παιδι απο την δουλεια μου ειπε ακριβως το ιδιο: 10 χρονια ειναι με τον ιδιο (απο βενεζουελα αυτος, ισπανος ο λεγαμενος) και ειπε το ιδιο πραγμα στον kitchen porter απο την νιγηρια για το πως η σχεση του του ειναι πιο σοβαρη απο αρκετες αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε υπάρχει και το κόλπο με την καρφίτσα. Τρυπήστε τα δάχτυλα, ενώστε τα και γίνετε blood brothers. Ή μάλλον blood...χαχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοxoman το σύμφωνο συμβίωσης αφορά πολύ κόσμο και το γνωρίζεις καλυτερα.

Αν ήταν στο χέρι μου και εγω κάτι τέτοιο θα έκανα. Δυστηχώς στην Ελλάδα είμαστε πίσω σε βασικά πράγματα. Να μην αρχίσω τα περι κοινωνικου ρατσισμου και δε τελειώσουμε ποτέ (τα χεις ξαναγράψει άλλωστε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμμερίζομαι τον πόνο σας - μιας και λίγο ενδιαφέρομαι για τον θεσμό ακόμα και του straight γάμου, αλλά ναι, έχετε το point σας.

 

Όσο μιλάτε για πολιτικό γάμο, μαζί σας μιας και είναι θέμα καθαρά ισοπολιτείας κτλ. Όταν/αν μιλάτε για θρησκευτικό, δεν μπορώ να πω ότι το συμμερίζομαι γιατί εκεί μιλάμε για εκκλησίες και "σώματα" απέναντι στα οποία δεν έχεις "δικαιώματα" και απαιτήσεις για αναγνώριση του οτιδήποτε. Απλά αν θέλεις συμμετέχεις με τους δεδομένους "όρους" και eula (a.k.a. τα φύλα είναι δύο, ο θεός είναι αστροναύτης και τέτοια)...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δώστε τον πολιτικό γάμο κ οι πολιτικές της εκκλησίας είναι δεδομένο πως θα άλλαξουν καθώς εκείνη ποτέ δεν έχει καταφέρει να μείνει για μεγάλα διαστήματα εκτός κοινωνικού παλμού.Όσο στοίχημα πως με το που αρχίσουμε να έχουμε πλειοψηφικό αριθμό χωρών με πολιτικό γάμο οι μεγαλύτερες θρησκείες θα αλλάζουν.

 

Κ το δόγμα θα αλλάξει.Μπορεί πιο αργά αλλά θα αλλάξει.Το βιτριόλι της η εκκλησία μπορεί να το ρίχνει στα δισκοπότηρα for all I care.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει και άλλη φορά στο ίδιο νήμα.

 

Δεν υπάρχει λόγος να διεκδικήσουν οι ομοφυλόφιλοι. Θα χάσουν κάθε δίκαιο που έχουν να φωνάζουν για το πολιτικό μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Δε νοείται μια αναπτυγμένη χώρα να είναι όμηρος του ομοφοβικού μπούγιου,απλά δεν.

 

'Άσχετα με την ανάπτυξη, όσο πιο μεγάλη εθνική συνοχή έχει μία χώρα τόσο πιο συντηρητική είναι η κοινωνία. Οι ΗΠΑ και η Νέα Ζηλανδία κτλ είναι πολυεθνικά κράτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Άσχετα με την ανάπτυξη, όσο πιο μεγάλη εθνική συνοχή έχει αμόρφωτη ειναι μία χώρα τόσο πιο συντηρητική είναι η κοινωνία. Οι ΗΠΑ και η Νέα Ζηλανδία κτλ είναι πολυεθνικά κράτη.

Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fixed

 

Ίσως αλλά δεν είναι σοβαρή τακτική όποιον διαφωνεί μαζί σου να τον βγάζεις στο περιθώριο (αποκαλώντας τον ομοφοβικό ή αμόρφωτο) και να έχεις αυταπάτες πως θα εξαφανιστεί. Παράδειγμα ούτε εγώ περίμενα τέτοιες αντιδράσεις από τους Γάλλους αλλά ποιος εγγυάται πως μία πιθανή συντηρητική μέλλουσα κυβέρνηση δεν θα προσπαθήσει να μαζέψει αυτούς τους "αμόρφωτους" υποσχόμενη την "προστασία" του θεσμού του γάμου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...