Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, δεν μπορώ να το καταλάβω, εφόσον δεν ενοχλούν την προσωπική μας ζωή τα γκέι ζευγάρια (είτε είναι άνδρες είτε γυναίκες) τότε δεν υπάρχει λόγος να μεγεθύνουμε τα πράγματα και να καταδικάζουμε τη συμβίωσή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα καλά τόσες μέρες ούτε ΕΝΑΣ σχολίασε?Μα έλεος παρτάλια!Η Ν.Ζηλανδία έτρεξε το θέμα κ προχθές έγινε η 13η χώρα με γκέι γάμο,4 μέρες νωρίτερα η Ουρουγουάη είχε γίνει η 12η.Εδώ το ξέσπασμα σε τραγούδια μέσα στο κοινοβούλιο των kiwis,προσεξτε το φόρεμα της Υπουργού με τα χρώματα του πραιντ φλαγκ.Δε τα σπασε απλά? :)

 

http://newsfeed.time.com/2013/04/18/watch-new-zealand-parliament-passes-gay-marriage-bill-breaks-into-song/

 

 

 

 

 

 

Και τραγουδάνε και ωραία. Εγώ πάντως συγκινήθηκα. 

 

Κατατά τοξοβόλε αδίκως περιμένεις από την Ελλάδα. Εκτός του ότι από ρατσισμό έχουμε πάει έναν αιώνα πίσω, θαρρώ πως πλέον είναι και πολιτικό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αδίκως περιμένεις από την Ελλάδα

 

 

'Οχι,αυτή η νοοτροπία είναι που ακριβώς πρέπει να χτυπηθεί κ στην Ελλάδα.Ειδικά σε αυτό θέλουμε μαζί μας εσάς,τους στρέητ συμμάχους αλλιώς μόνοι μας δε μπορούμε να καταφέρουμε πολλά.Δε νοείται μια αναπτυγμένη χώρα να είναι όμηρος του ομοφοβικού μπούγιου,απλά δεν.

 

Love is love κ αυτή θα νικήσει στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε 'συ τόξο αλλά σου λέω το εξής απλό: εδώ πέρα δέρνουν στο δρόμο Πακιστανούς, πρόσφατα άκουσα γνωστό μου γκέη να λέει ότι φοβάται μην τον  μπαγλαρώσουν στα καλά καθούμενα. Σε αυτό το κλίμα δεν πρόκειται κανείς να τολμήσει να λάβει τέτοιες αποφάσεις. Δεν είναι μόνο θέμα τόλμης, όπως νομίζεις, αλλά και κοινωνικής ασφάλειας. Έχουμε να συμμαζέψουμε τα βασικά, πώς το λένε. Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά το γεγονός παραμένει.

 

Επιπλέον κάνεις μεγάλο λάθος αν νομίζεις ότι είμαστε ανεπτυγμένη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ομοφοβικές επιθέσεις ανέβηκαν κάργα κ στη Γαλλία .Ειδικα τον τελευταίο μήνα με τις μαζικές διαδηλώσεις της εκκλησίας κ της ακροδεξιάς εναντίον του γκέι γάμου οι επιθέσεις ειδικά εναντίον γκέι ανδρών έχουν ξεπεράσει κάθε ιστορικό προηγούμενο σε όλη τη Γαλλία.Μόνο τις τελευταίες 10 μέρες 200 κρούσματα με 50 άτομα στο νοσοκομείο όλα τα θύματα γκέι άνδρες.

 

Όπως κ να γίνει ΥΙΝ παντού στην υφήλιο το θέμα του γκέι γάμου είναι εξαιρετικά πολωμένο κ στις φάσεις του έντονου πολιτικού διαλόγου για το ζήτημα έχουμε σχεδόν παντού έξαρση της ομοφοβίας.

 

Εκτιμώ ότι η Ελλάδα βιώνει τραγική άνοδο του ακραίου συντηρητισμού στη κοινωνία της.Είναι εξάλλου γνώστο επακόλουθο σχεδόν όλων των κοινωνιών που βιώνουν άσχημες περιόδους.Ειδικά όμως τώρα είναι που οφείλουμε να δείξουμε αυξημένα τα δημοκρατικά μας αντανακλαστικά αλλιώς φτάνουμε στη διολίσθηση.Μιλήστε,αντισταθήτε,υψώστε το ανάστημα απέναντι σε εκείνους που επιχειρούν το συστηματικό negation μιας σημαντικής ομάδας του πληθυσμού.Είμαστε οι γνωστοί σας,οι φίλοι σας,οι συνάδελφοι σας,τα αδέρφια σας ακόμα και οι γονείς σας .Ειδικά τώρα οι LGBT της Ελλάδας σας έχουν ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ ότι η Ελλάδα βιώνει τραγική άνοδο του ακραίου συντηρητισμού στη κοινωνία της.Είναι εξάλλου γνώστο επακόλουθο σχεδόν όλων των κοινωνιών που βιώνουν άσχημες περιόδους.Ειδικά όμως τώρα είναι που οφείλουμε να δείξουμε αυξημένα τα δημοκρατικά μας αντανακλαστικά αλλιώς φτάνουμε στη διολίσθηση.Μιλήστε,αντισταθήτε,υψώστε το ανάστημα απέναντι σε εκείνους που επιχειρούν το συστηματικό negation μιας σημαντικής ομάδας του πληθυσμού.Είμαστε οι γνωστοί σας,οι φίλοι σας,οι συνάδελφοι σας,τα αδέρφια σας ακόμα και οι γονείς σας .Ειδικά τώρα οι LGBT της Ελλάδας σας έχουν ανάγκη.

 

Εδώ είναι το νήμα για τα sci-fi?  :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί ρε φίλε να είναι το μοναδικό σου πρόβλημα αυτό. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ.

Τα ανθρωπινα δικαιωματα δεν ειναι προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι απλά με ενοχλεί λίγο η νομική πλευρά του θέματος. Είναι σαν να φωνάζω εγώ καταργήστε τον θρησκευτικό γάμο. Ε αγαμήσου μην παντρεύεσαι ξερω 'γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι απλά με ενοχλεί λίγο η νομική πλευρά του θέματος. Είναι σαν να φωνάζω εγώ καταργήστε τον θρησκευτικό γάμο. Ε αγαμήσου μην παντρεύεσαι ξερω 'γω.

 

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Πρέπει κάπως να διασφαλίζονται αυτοί οι άνθρωποι νομικά, όταν αποφασίζουν να ζήσουν μαζί. Ασφάλεια, κληρονομιά, είναι ένα κάρο πράγματα που διακυβεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μάτια μου εδώ χορεύουμε το χορό του Ησαΐα ακόμα. Μια χαρά διασφαλίζονται όλα αυτά που λες με πολιτικό γάμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...