Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρη ερωτηση που θα ηθελα πολυ να ακουσω σοβαρη απαντηση.

 

Αν ενα ζευγαρι δυο αντρων παντρευτουν και στο μελλον υιοθετησουν παιδι και αργοτερα χωρισουν ποιος απο τους δυο θα παρει το παιδι και με ποιο σκεπτικο.

 

Στα ετεροφυλλα ζευγαρια η γυναικα ειχε ενα προβαδισμα γιατι ηταν μανα και το γεννησε τωρα τι θα γινεται με τα γκει ζευγαρια ?

Θυμάμαι διάβαζα πριν μερικούς μήνες το άρθρο κάποιου Harvard educated lawyer ο οποίος έλεγε πως το διαζύγιο για τα ζευγάρια ανδρών θα έχει μάλλον θετικές επιπτώσεις για τους άνδρες σε στρέητ γάμους αναφορικά με την επιμέλεια των παιδιών.

 

Πολύ νομικίστικο το σκεπτικό για να το συγκρατήσω αλλά επιχειρηματολογούσε πως οι στρέητ άνδρες θα έχουν ένα μεγαλύτερο όπλο στη πάλη για το bias που θέλει πιο συχνά η γυναίκα να κερδίζει την επιμέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σφαχτουν στα δικαστηρια..αυτο ειναι το θεμα μας τωρα; 

Ναι ειναι γιατι δεν θα υπαρχει κρητηριο για το ποιος θα το παρει το παιδι και επισης αλλαζει και το σκεπτικο στα ετεροφυλλα ζευγαρια αν υπαρχει δεδικασμενο με γκει ζευγαρι που χωρισε και ενας αντρας πηρε το παιδι.

Θυμάμαι διάβαζα πριν μερικούς μήνες το άρθρο κάποιου Harvard educated lawyer ο οποίος έλεγε πως το διαζύγιο για τα ζευγάρια ανδρών θα έχει μάλλον θετικές επιπτώσεις για τους άνδρες σε στρέητ γάμους αναφορικά με την επιμέλεια των παιδιών.

 

Πολύ νομικίστικο το σκεπτικό για να το συγκρατήσω αλλά επιχειρηματολογούσε πως οι στρέητ άνδρες θα έχουν ένα μεγαλύτερο όπλο στη πάλη για το bias που θέλει πιο συχνά η γυναίκα να κερδίζει την επιμέλεια.

Εκει θελω να καταληξω και νομιζω οτι ειναι λαθος το παιδι πρεπει να πηγαινει στην μανα εκτος αν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος να μην παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει θελω να καταληξω και νομιζω οτι ειναι λαθος το παιδι πρεπει να πηγαινει στην μανα εκτος αν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος να μην παει.

Την επιμέλεια πρέπει να συνεχίσουν να την έχουν και οι δύο. Μαζί το μεγάλωναν μέχρι να χωρίσουν. Δεν είναι αντικείμενο το παιδί να το παίρνει ο ένας απ' τους δύο. 

Στο κάτω-κάτω, αν είναι καταλληλότερος ένας πατέρας, γιατί να μπορεί να πάρει την επιμέλεια του παιδιού του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιμέλεια πρέπει να συνεχίσουν να την έχουν και οι δύο. Μαζί το μεγάλωναν μέχρι να χωρίσουν. Δεν είναι αντικείμενο το παιδί να το παίρνει ο ένας απ' τους δύο. 

Στο κάτω-κάτω, αν είναι καταλληλότερος ένας πατέρας, γιατί να μπορεί να πάρει την επιμέλεια του παιδιού του;

Γιατι δεν γινεται , ειμαι παιδι χωρισμενων και ξερω απο πρωτο χερι.

Και οχι δεν το μεγαλωνουν μαζι η μανα τρεχει ο μπαμπας "φερνει" τα λεφτα αλλα απο εκει και περα δεν κανει τιποτα αλλο εκτος απο μερικες φορες που παει το παιδι στο γιατρο ή παιρνει βαθμους απο το σχολειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν γινεται , ειμαι παιδι χωρισμενων και ξερω απο πρωτο χερι.

Και οχι δεν το μεγαλωνουν μαζι η μανα τρεχει ο μπαμπας "φερνει" τα λεφτα αλλα απο εκει και περα δεν κανει τιποτα αλλο εκτος απο μερικες φορες που παει το παιδι στο γιατρο ή παιρνει βαθμους απο το σχολειο.

Κι εμένα χωρισμένοι είναι οι δικοί μου. Τι να λέει; 

Πρώτον, δεν είναι όλοι οι πατεράδες έτσι. Δεύτερον, στις περισσότερες οικογένειες όσο μεγάλωνα δούλευαν και οι δύο γονείς, όχι μόνο ο πατέρας. Τρίτον, θεωρώ παράλογο να πρέπει να είναι κάποιος αναγκαστικά πατέρας του Σ/Κ, ακόμη κι αν δεν θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα χωρισμένοι είναι οι δικοί μου. Τι να λέει; 

Πρώτον, δεν είναι όλοι οι πατεράδες έτσι. Δεύτερον, στις περισσότερες οικογένειες όσο μεγάλωνα δούλευαν και οι δύο γονείς, όχι μόνο ο πατέρας. Τρίτον, θεωρώ παράλογο να πρέπει να είναι κάποιος αναγκαστικά πατέρας του Σ/Κ, ακόμη κι αν δεν θέλει.

Αλλο να βλεπει το παιδι καθε μερα και αλλο να το μεγαλωνει, εξαλλου το λεει και η επιστημη υπαρχει μητρικο φιλτρο αλλα οχι πατρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο να βλεπει το παιδι καθε μερα και αλλο να το μεγαλωνει, εξαλλου το λεει και η επιστημη υπαρχει μητρικο φιλτρο αλλα οχι πατρικο.

Again, μην κρίνεις με βάση τις προσωπικές σου εμπειρίες. Υπάρχουν πολλοί πατεράδες που συμμετέχουν ενεργά στο μεγάλωμα των παιδιών τους.

Επίσης, θα ήθελα κι εγώ να μάθω που ακριβώς λέει κάτι τέτοιο η επιστήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...