Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο σου λεω . Οτι επισημη εκκλησια ειναι το πατριαρχειο. Οι πατριαρχες εχουν μεση ηλικια 100 χρονων. Αρα μην οχυρωνεστε σε μαθουσαλες. Ο επομενος μπορει να αλλαξει αποψη. Στο μεταξυ γιατι να μην υπαρχει μια πιο χαλαρη αποψη..

 

αν δεν το καταλαβες η εκκλησια , εμποδισε να γινει συμφωνο συμβιωσης.. μειναμε εμεις και η Λιθουανια να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο σου λεω . Οτι επισημη εκκλησια ειναι το πατριαρχειο. Οι πατριαρχες εχουν μεση ηλικια 100 χρονων. Αρα μην οχυρωνεστε σε μαθουσαλες. Ο επομενος μπορει να αλλαξει αποψη. Στο μεταξυ γιατι να μην υπαρχει μια πιο χαλαρη αποψη..

 

αν δεν το καταλαβες η εκκλησια , εμποδισε να γινει συμφωνο συμβιωσης.. μειναμε εμεις και η Λιθουανια να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.

 

Ας εχουν και μεση ηλικια των 200 ετων. Προβλημα τους, αυτο που δεν καταλαβαινεις, ειναι οτι δεν παιρνουμε το μερος τους, απλα αδιαφορουμε για το αν υπαρχουν ή οχι και το τι αποφασεις παιρνουν για τα εντος της εκκλησιας.

Για το θεμα του συμφωνου, παλι δε φταινε αυτοι, αλλα το κρατος που αποδεχεται τις αποψεις τους. Αν αυριο η εκκλησια ζητησει την απογορευση του πολιτικου γαμου μεταξυ ετεροφυλων ζευγαριων, (γιατι ξυπνησε στραβα ο πατριαρχης) και το κρατος το αποδεχτει, ο παπας θα φταιει ή το κρατος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επομενος μπορει να αλλαξει αποψη. Στο μεταξυ γιατι να μην υπαρχει μια πιο χαλαρη αποψη..

 

Το θέμα δεν είναι ν' αλλάξει άποψη ο εκάστοτε «γαλονάς» τής εκκλησίας. Το θέμα είναι ν' αλλάξει εκ βάθρων - να αναιρέσει κανόνες, να διαγράψει αρχές, να συμβαδίσει με τάσεις... - το ίδιο το δόγμα. Αν δε συμβεί αυτό, η διαφορετική άποψη τού κάθε παπά από μόνη της, δε μπορεί να κάνει κάτι, εκτός από το να ...κρύβεται, εκτός κι αν ο ίδιος αδιαφορεί για το αν θα παραμείνει ενεργό μέλος τής επίσημης εκκλησίας. Με πιο απλά λόγια: Θα τον διαγράψουν και θα τον αντικαταστήσουν με κάποιον που υιοθετεί την άποψη που απαιτούν. Αυτό είναι που δεν εννοείς να καταλάβεις.

 

αν δεν το καταλαβες η εκκλησια , εμποδισε να γινει συμφωνο συμβιωσης.. μειναμε εμεις και η Λιθουανια να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.

 

 

Απαντήθηκε ήδη από τον Πουρνάρα, σού το είπα κι εγώ νωρίτερα: Με το κράτος πρέπει να τα βάλεις. Αυτό υποκύπτει στα κάθε λογής «εμπόδια», εδραιώνοντας και αυξάνοντας τη δύναμη τής εκκλησίας. Η εκκλησία από μόνη της, χωρίς τη συνδρομή και τη «συμμαχία» τού κράτους, δεν έχει καμία εξουσία πάνω σε όσους την αμφισβητούν...

 

...ακόμα και τα παραδείγματα φαίνεται ότι πάνε χαμένα, αλλά δε βαριέσαι, αφού είναι τσάμπα:

 

Το προσωπικό μιας φυλακής, από διευθυντή μέχρι δεσμοφύλακες, αφήνει ανοιχτά και αφύλακτα τα κελιά και την πύλη και βγαίνουν έξω όλα τα «λουλούδια - τρόφιμοι». Σε ποιον πρέπει να αποδοθούν ευθύνες; Στο Μπάμπη το σουγιά που βρήκε ευκαιρία και την έκανε Λούης, αντί σαν ...καλό παιδί να κάτσει στ' αυγά του, ή στους ηλίθιους που τού το επέτρεψαν;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα θυμηστε μου να μην απανταω σε σχολια 7 η ωρα το πρωι. Περα απο τα τυπογραφικα λαθη γραφω και ο,τι να ναι. Που κολλαει το πατριαρχειο; Δεν νομιζω να πιστευετε οτι κνουν οικουμενικη οι διαφοροι περι του θεματος και υπακουν σε οτι πει το φαναρι. Νομιζω οτι η δικη μας εκκλησια δλδ οι δικοι μας μητροπολιτες αποφασιζουν για τετοια θεματα. Ο μητροπολιτης ειναι ανθρωπος μπορει να κανει λαθος , δεν ειναι η ενσαρκωση του θεου επι γης. Οχι , δεν ανηκουμε στην παππικη εκκλησια , να τον διαγραψουν και να βαλουν αλλον που συμφωνουν. Πολυ γελασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η επισημη εκκλησια; Γιατι με τρελενετε; Η επισημη εκκλησια αλλαζει αποψη αναλογα με τους λειτουργους της οι οποιοι αλλαζουν καθε λιγο. Και οχι δεν νομιζω οτι υπαρχει παπας εστω ο πιο συντηριτικος που θα θσχυριστει οτι οποιος δεν νηστευει ολες τις νηστειες δεν εινι χριστιανος. Ουτε ο πατριαρχης. Και μου επικαλεισαι ενα δογμα που οπως λες δεν πιστευεις. Εγω ξερεις τι πιστευω; Απλως δεν θελετε να παντρευτουν και βρισκετε ανυποστατες δικαιολογιες. Και αυτο με εκνευριζει..γιατι τετοια συντηρηση απο νεους ανθρωπους; Τι φοβαστε; Εχουμε μεινει τελευταιοι στην Ευρωπη , εμεις και η Λιθουανια.. ρεζιλι των σκυλιων..

 

Εσύ η ίδια επιλέγεις να «τρελαίνεσαι», όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα αλλά και σε πλήθος άλλων όπου έχω διαβάσει post σου. Δικαίωμά σού είναι - ίσως και να σε «τρέφει», δεν το ξέρω... - αλλά να ορίσει τούς κανόνες τής κουβέντας δε μπορεί. Ούτε το ότι τρελαίνεσαι, ούτε το ότι το «χ» ή το «ψ» σε ...εκνευρίζει.

 

Δεν ...σού επικαλούμαι τίποτα! Παραθέτω την προσωπική μου εκτίμηση σχετικά με τούς λόγους για τους οποίους συμβαίνει αυτό που συμβαίνει . Εσύ είσαι που επιμένεις να αποδίδεις στο συνομιλητή σου πεποιθήσεις και απόψεις τις οποίες, για κάποιο ανεξήγητο λόγο, θεωρείς βέβαιο ότι υιοθετεί. Φαντάζομαι τι έχεις να σύρεις σε όποιον τολμήσει να ξεστομίσει ότι, σύμφωνα με τις αρχές τού Hitler, η «αρία φυλή» είναι η μόνη που δικαιούται να κατοικεί τον πλανήτη...

 

...τι κι αν όντως το υποστήριζε και επεδίωξε να το υλοποιήσει αυτό ο Αδόλφος; Αν κάποιος το πει, σημαίνει ότι θέλει να αφανίσει όλους τους μη «άριους». Σκίζεις, πραγματικά!

 

Ξανά: Δεν είναι ...δικαιολογία(!) - ανυπόστατη ή μη -  ούτε ένδειξη συντηρητισμού, το να αναφέρεις με τ' όνομά της μια πραγματικότητα. Ως τέτοιες τις βλέπεις εσύ και όποιος άλλος αρνείται να ανοίξει τα μάτια και τ' αυτιά του μπροστά σε όσα τον ...εκνευρίζουν. Αναμφίβολα είναι ο εύκολος δρόμος - πριν τα ηρεμιστικά... - αλλά, όπως προανέφερα, δεν ορίζει τους κανόνες τής κουβέντας.

 

Δε ...θέλω(!) να παντρευτούν, λες. O.K., μαζί σου! Αρκεί να μου πεις και το τι έχω να κερδίσω από το να μην παντρεύονται - ή, τι είναι αυτό που ...φοβάμαι(!) - διαφορετικά μιλάς απλώς για να μιλάς. Κακό δεν κάνει αλλά, όπως είπε και ο Douglas Adams, δε χρειάζεται ν' ανησυχείς ότι θα κολλήσουν τα χείλια σου...

 

Α, παρεμπιπτόντως, έχεις μπερδευτεί: Δεν είναι η επίσημη εκκλησία αυτή που αλλάζει άποψη, ανάλογα με τους λειτουργούς της. Αυτό που αλλάζει η επίσημη εκκλησία, είναι οι ίδιοι οι λειτουργοί της, όταν δε συμβαδίζουν με τη δική της άποψη. Είπαμε: Δ-Ο-Γ-Μ-Α!...

 

...αλλά δε βαριέσαι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο που λες.. τα πραγματα αλλαζουν με τα χρονια. Παλιοτερα καποιοι παππαδες καναν σκανδαλο για οποιαν φορουσε παντελονι στην εκκλησια η ντεκολντε. Πλεον βλεπεις παπαδιες με παντελονι καο ντεκολντε. Καθε πραγμα που ειναι γραμμενο επηρεαζεται και απο το ποιος το διαβαζει. Και με τι μυαλα και πως το αξιοποιει. Και δεν μιλαμε για την τεραστια αποσταση. Μιλαμε για 10 χρονια πριν; 

 

Μου κανει εντυπωση το πως οχυρωνεστε με τοση πιστη σε κατι που δεν το γνωριζετε ,που το θεωρειτε μαλλον ανοητο αλλα το χρησιμοποιειται ως τελικο οχυρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκκλησία δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει μυαλά ως προς τους γκέι γιατί έρχεται σε αντίθεση με δύο σταθερές αρχές της. Μία μάλλον με δύο σκέλη.

 

Αυξάνεστε και πληθύνεστε, και για να γίνει αυτό χρειάζονται δύο διαφορετικά φύλα, όχι δύο του ιδίου φύλου. Επίσης, αν δεν αυξηθούμε και δεν πληθαινόμαστε (σωστό το ρήμα;;; ) δεν πρόκειται να φέρουμε στους κόλπους της καινούργια πρόβατα να την υπηρετούν, κοινώς μωρά που θα τους γίνει πλύση εγκεφάλου μεγαλώνοντας. Είναι αστείο να γίνεται το θέμα των γκέι συγκρίσιμο με παντελόνια και ντεκολτέ. Το ίδιο συμβαίνει ακριβώς και με τις εκτρώσεις. Όσα χρόνια και να περάσουν, η εκκλησία δεν πρόκειται ποτέ να δει θετικά το θέμα των εκτρώσεων, για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο που λες.. τα πραγματα αλλαζουν με τα χρονια. Παλιοτερα καποιοι παππαδες καναν σκανδαλο για οποιαν φορουσε παντελονι στην εκκλησια η ντεκολντε. Πλεον βλεπεις παπαδιες με παντελονι καο ντεκολντε. Καθε πραγμα που ειναι γραμμενο επηρεαζεται και απο το ποιος το διαβαζει. Και με τι μυαλα και πως το αξιοποιει. Και δεν μιλαμε για την τεραστια αποσταση. Μιλαμε για 10 χρονια πριν; 

 

Μου κανει εντυπωση το πως οχυρωνεστε με τοση πιστη σε κατι που δεν το γνωριζετε ,που το θεωρειτε μαλλον ανοητο αλλα το χρησιμοποιειται ως τελικο οχυρο .

 

Δεν υπηρχε κατι τετοιο πουθενα γραμμενο, ωστε να αλλαξει. Απλη υπηρχε η ηθικη του θεματος, στην οποια λογω της γενικοτερης αλλαγης ενδυμασιας, κανουν τα στραβα ματια. Πουθενα δεν ελεγε παλιοτερα οτι το παντελονι στη γυναικα απαγορευεται.

 

Μου κανει εντυπωση πως, τοσα ποστς μετα συνεχιζεις με παρωπιδες να πιστευεις οτι οχυρονωμαστε και υιοθετουμε τα της εκκλησιας.

Λες και μιλαμε σε τοιχο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως υπαρχουν θεματα που λενε για σωστη ενδυμασια της γυναικας. Οτι πρεπει να ντυνονται σεμνα.. και ολα αυτα. Παλιοτερα πραγματι το να πας με παντελονι στο κατηχητικο ηταν καπως τολμηρο.. δεν εκανε.

 

Μα εφοσον δεν συμφωνειτε μαζι τους , επρεπε να πειτε οτι ειναι επιτακτικο να αλλαξουν μυαλα. Εσεις μιυ λετε για υπακοη σε κατι κανονες που γραφτηκαν πριν 1000 χρονια απο κατι αγραμματους μοναχους. Και εχουμε φτασει 2000 χρονια μετα και πρεπει να κανουμε οτι μας ειπαν αυτοι. Και υστερα κραζουμε τους Μουσουλμανους πχ που ακουλουθουν τις δικες τους γραφες. Τα ιδια κανουμε και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως υπαρχουν θεματα που λενε για σωστη ενδυμασια της γυναικας. Οτι πρεπει να ντυνονται σεμνα.. και ολα αυτα. Παλιοτερα πραγματι το να πας με παντελονι στο κατηχητικο ηταν καπως τολμηρο.. δεν εκανε.

 

Μα εφοσον δεν συμφωνειτε μαζι τους , επρεπε να πειτε οτι ειναι επιτακτικο να αλλαξουν μυαλα. Εσεις μιυ λετε για υπακοη σε κατι κανονες που γραφτηκαν πριν 1000 χρονια απο κατι αγραμματους μοναχους. Και εχουμε φτασει 2000 χρονια μετα και πρεπει να κανουμε οτι μας ειπαν αυτοι. Και υστερα κραζουμε τους Μουσουλμανους πχ που ακουλουθουν τις δικες τους γραφες. Τα ιδια κανουμε και εδω.

 

Εδω ειναι το μεγαλο λαθος σου. Λεμε οτι ειναι επιτακτικο να διαχωρηστει απο το κρατος και μετα ας κοψει το λαιμο της. Ειναι μια ιδιωτικη επιχειρηση, με δικο της εσωτερικο κανονισμο, και αν χωριστει απο το κρατος, ας βαλει στον κανονισμο της νομο που να επιτρεπει την εισοδο στο ναο μονο με στολη μπατμαν. Μου ειναι παγερα αδιαφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ας διαχωριστει απο το κρατος και μετα ας καινε και Εβραιους στην εισοδο. Τι πειραζει αν δεν ειναι σωστα αυτα ποιυ κανουν. Εμεις απλα τους αφηνουμε να κανουν ο,τι θελουν και ας ειναι απροσαρμοστοι.. βλαπτικοι, παραιτεροι , αρκει να ακουλουθουν ενα δογμα που γραφτηκε 1000 χρονια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο που λες.. τα πραγματα αλλαζουν με τα χρονια. Παλιοτερα καποιοι παππαδες καναν σκανδαλο για οποιαν φορουσε παντελονι στην εκκλησια η ντεκολντε. Πλεον βλεπεις παπαδιες με παντελονι καο ντεκολντε. Καθε πραγμα που ειναι γραμμενο επηρεαζεται και απο το ποιος το διαβαζει. Και με τι μυαλα και πως το αξιοποιει. Και δεν μιλαμε για την τεραστια αποσταση. Μιλαμε για 10 χρονια πριν; 

 

Με τη διαφορά ότι οι όποιοι περιορισμοί σχετικά με την ένδυση, σταμάτησαν να υφίστανται χάρη σε κάποιους «προοδευτικότερους» παπάδες, ακριβώς διότι στο θέμα αυτό χωρούσε οι προοδευτική τους άποψη. Χωρούσε δε, διότι δεν αντιτίθεται στο ρημάδι το επίσημο δόγμα, ενώ ο γάμος μεταξύ ατόμων τού ίδιου φύλου αντιτίθεται, δεν αναγνωρίζεται ως «ιερό μυστήριο». Πώς να το κάνουμε τώρα; Να βγούμε με τα λάβαρα στους δρόμους, επειδή είσαι εσύ ευέξαπτη και δεν εννοείς να καταλάβεις ότι πρόκειται για το μαγαζί τους και κάνουν ό,τι γουστάρουν μέσα σ' αυτό; Ανάγκασαν κανέναν να τους ακολουθήσει; Όποιος δεν τους γουστάρει, τους γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και τραβάει το δρόμο του. Να τους επιβάλει όμως το πως θα λειτουργούν, ούτε τη δύναμη έχει, ούτε - τελικώς - και το δικαίωμα. Είπαμε: Εξουσία δεν έχουν πάνω σ' αυτούς που τους αμφισβητούν. Αν το κράτος τους δίνει εξουσία, βαλ' τα με το γ... το κράτος, ώστε τουλάχιστον να έχει κάποια ουσία η αντίδρασή σου. Διαφορετικά, απλώς φλυαρείς.  

 

Μου κανει εντυπωση το πως οχυρωνεστε με τοση πιστη σε κατι που δεν το γνωριζετε ,που το θεωρειτε μαλλον ανοητο αλλα το χρησιμοποιειται ως τελικο οχυρο .

 

 

Εμένα να δεις πόση εντύπωση μου κάνει, τόσο το ότι ...γνωρίζεις τι δε γνωρίζουμε(!), όσο και το ότι συνεχίζεις να μιλάς για «οχυρά». Πραγματικά, το να σού απαντά κανείς, αποτελεί τον ορισμό της σπατάλης χρόνου. Πάλι καλά που δεν έχω και τίποτε άλλο να κάνω προς στιγμήν... 

Ε ναι ας διαχωριστει απο το κρατος και μετα ας καινε και Εβραιους στην εισοδο. Τι πειραζει αν δεν ειναι σωστα αυτα ποιυ κανουν. Εμεις απλα τους αφηνουμε να κανουν ο,τι θελουν και ας ειναι απροσαρμοστοι.. βλαπτικοι, παραιτεροι , αρκει να ακουλουθουν ενα δογμα που γραφτηκε 1000 χρονια πριν.

 

Υπερβολική όπως πάντα...όχι, δε θα ...καίνε Εβραίους στην είσοδο! Αυτό θα ήταν ποινικό αδίκημα και θα ενέπιπτε στο ποινικό δίκαιο τής πολιτείας. Αν ένας παπάς σού κλέψει το πορτοφόλι, δε θα τον αγγίξει κανείς επειδή είναι παπάς, ή θα δικαστεί από τους ομοίους του; Από την πολιτεία θα διωχθεί, εφόσον το συγκεκριμένο αδίκημα το τέλεσε εντός τής επικράτειάς της. Τι άλλο θα διαβάσω ο άνθρωπος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρημαδι το δογμα υπαρχει..ακομη . Υπαρχουν ακομη γραφες που λενε για σεμνο ντυσιμο εντος της εκκλησιας. Απλως καποιοι πλεον ειναι πιο ανεκτικοι. Δεν τις καψαν τις γραφες στην φωτια.. απλως τις προσαρμοσαν

 

Να σου οω ενα παραδειγμα. Πολλες φορες λεγεται στην εκκλησια στους υμνους που διαβαζονται , στις εντολες που δινονται στους πιστους  λεει οτι η γυναικα οφειλει να υπακουει τον αντρα της. Με τα δεδομενα της εποχης , την τοτε διδασκαλια , αυτο ηταν σωστο. Οι γυναικες δεν ηταν ανεξαρτητες , ηταν κατωτερες.Οφειλαν να υπακουν. Τωρα αν πας και τους ρωτησεις , θα σου πουν . Δεν εννοει αυτο εννοει , να τον σεβεται και να τον αγαπαει. Σιγα που εννοουσε αυτο Απλως με τις εποχες αυτο που τοτε ηταν σωστο τωρα ειναι λαθος.

 

Και οπως πριν απο 40,50 χρονια ελεγε το τραγουδι μια παντελονου περναει .. και το τραγουδουσε η Μαρθα Καραγιαννη , τοτε το παντελονι τους φαινοταν πωωω.Μεχρι πριν καποια χρονια υπηρχαν παπαδες που μαλωνανε. Τωρα το συνηθισαμε ολοι.

 

Εμενα τουλαχιστον μονο για χασιμο χρονου μπορεις να με κατηγορησεις , οχι οτι φερνω τον μεσαιωνα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ακομη γραφες που λενε για σεμνο ντυσιμο εντος της εκκλησιας.

 

Παράθεσε κάποια απ' αυτές, σε παρακαλώ...

 

...επίσημη γραφή, όχι τα λόγια τού τάδε λαλημένου ...γέροντα. Την παράγραφο εκείνη, τού επίσημου εκκλησιαστικού κειμένου, όπου αναφέρεται ότι το σεμνό ντύσιμο επιβάλλεται εντός τής εκκλησίας. Έτσι, μπας κι αρχίσουμε να μιλάμε σοβαρά...

 

Εμενα τουλαχιστον μονο για χασιμο χρονου μπορεις να με κατηγορησεις , οχι οτι φερνω τον μεσαιωνα

 

 

Ενώ εμένα, δε μ' έχεις δει* σε τόσα συλλαλητήρια αγκαλιά με τη Λουκά, που αφρίζω να καούν οι gay στην κόλαση; Τι μεσαίωνας και τρίχες; Στη σούβλα τους θέλω!

 

 

*Ο ψηλός μαλλιάς με το μούσι είμαι. Θα με ξεχωρίσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ειλικρινα περιμενεις να αρχισω να διαβαζω κατι χιλιαδες σελιδες τροπαρια; Σαφως και υπαρχουν τετοιες παραινεσεις. Αυτο με την υπακοη; Μπορεις να το αρνηθεις και αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...