Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σημαίνει γκέι κόμμα? Tι παπατζιλίκια είναι αυτά? Είχε το φεμινιστικό κίνημα κάνα κόμμα ποτέ κ δε το πήρα πρέφα? Είχε το civil rights movement κανά κόμμα κ πάλι το έχασα? Προφανώς κ όχι .Όλα τα κινήματα ανδρώνονταν κ έβρισκαν πολιτική στέγη μέσω μεινστρημ κομμάτων φιλικών προς τα κινήματα.Ο φυσικός σύμμαχος πάντα ήταν η προοδευτική κ ριζοσπαστική Αριστερά (ενίοτε κάποια ψύγματα δεξιάς).Εξάλλου ανέκαθεν το LGBT κίνημα ήταν αρωγός κ συμπαραστάτης όλων των κινημάτων που στοχεύαν στην ισότητα κ στην εξάλειψη διακρίσεων.Πάντως δες τη διακύρηξη της αξιωματικής αντιπολίτευσης,της ΔΗΜΑΡ,των Οικολόγων Πράσινων,ΑΝΤΑΡΣΥΑ,Πειρατές κ μερικών δεξιών ΔΗΞΑΝ κ μερικά αλλά που δε θυμάμαι.Τέσπα δεν έχει νόημα γιατί μετά θα γίνει εντελώς πολιτική η κουβέντα.Το gist το πιάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για εσενα ο μονος τροπος να αποδεχεσαι κατι; Είναι απολυτα; Δεν εχεις καταλαβει ότι τα παντα είναι υποκειμενικα και κρινονται από την εποχη.. αν δλδ καποιος δεν νηστευει ολες τις νηστειες ; Δεν είναι Χριστιανος; Ουτε καλος ανθρωπος; Οσο για τις γραφες και το ποιος εχει γραψει το καθετι. Καποια από αυτά αν τα διαβασεις είναι ψιλοαπιστευτα. Δλδ αν τα πιστευεις ότι εγιναν ετσι , εχεις πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά εδώ διαφωνώ κάθετα οριζόντια πλάγια κ σε όλες τις κατευθύνσεις.Δε θυμάμαι πόσες σελίδες πριν αλλά έχω χώσει ένα αναλυτικότατο πόστ στο οποίο περιγράφω το δικό μου ταξίδι προς την υπερηφάνια κ αναλύω τι σημαίνει για μένα αλλά κ ελπίζω για μια μεγάλη μερίδα καλά προσαρμοσμένων γκέι ανδρών κ γυναικών η έννοια του pride κ του ουράνιου τόξου.

 

Προφανώς,προφανέστατα δε μιλάω για γκέι κλαμπς,σαιτς γουατέβα.Μιλάω για τον ενεργό κ αναγκαιότατο ακτιβισμό που χρειάζεται σήμερα το κίνημα ο οποίος για εμένα φαντάζει σχεδόν υποχρέωση με τον έναν ή τον άλλον τρόπο από όλους τους γκέι (ελπίδες έχουμε φυσικά από τους μη κομπλάρες που είναι out,χωρίς εσωτερικευμένη ομοφοβία,με καλή μόρφωση κ επιμόρφωση κ με άρτια αντίληψη του διακυβεύματος).

 

Όταν εαν και εφόσον η ομοφυλοφιλία δεν είναι big deal για κανένα στη κοινωνία τότε το ξανασυζητάμε.Μέχρι τότε sorry m8 αλλά ουράνιο τόξο,pride flag κ ενεργός ακτιβισμός μέχρι στο κόκκαλο.

 

Εξάλλου για την πολιτικοποίηση που λες κ δω πιστεύω έχεις λάθος ή δε γνωρίζεις καλά την ιστορία του LGBT κινήματος.Εννοείται πως το ζήτημα (του γάμου) πλέον είναι αμιγώς πολιτικοποιημένο διεθνώς κ ως τέτοιο θα αντιμετωπιστεί ή ήδη αντιμετωπίζεται κ στην Ελλάδα με κυρίως την Αριστερά κ κάποιες μικρές δυνάμεις της δεξιάς να είναι οι κύριοι εκφραστές του.Οι LGBT οργανώσεις ως ένα σημείο έχουν υποχρέωση κ τον πολιτικό ακτιβισμό αλλά ο γενικότερος καθολικός κ ενεργός ακτιβισμός είναι ο επιβεβλημένος ρόλος τους κ όχι να διαμορφώσουν αμιγώς την πολιτική ...κ σε αυτή δόξα τον ανύπαρκτο γκάντ έχουμε συμμάχους λόγου αυτού του πολιτικού ακτιβισμού μας ο οποίος ειδικά τώρα βρίσκεται στο απόγειο του διεθνώς.

 

Δεν μπορώ να έχω διαβάσει ό,τι έχεις γράψει για το pride και το ουράνιο τόξο στο thread και κακώς δεν κανεις τον κόπο να γράψεις μια γραμμη ξανά για μένα αφού μπαίνεις στη διαδικασία να απαντήσεις.

 

Όντως δεν γνωρίζω καλά την ιστορία του LGBT κινήματος, σε αυτό έχεις δίκιο, άλλωστε το θέμα έχει ζουμί και για να μιλήσει κανείς εμπεριστατωμένα θεωρώ απαραίτητο να ανατρέξει στην ιστορία του, όπως στην περίπτωση του φεμινισμού. Παρακολουθώ όμως τις εξελίξεις από τη Ρωσία μέχρι τις ΗΠΑ και την Ινδία.

 

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με το "Μέχρι τότε sorry m8 αλλά ουράνιο τόξο,pride flag κ ενεργός ακτιβισμός μέχρι στο κόκκαλο." Περί τίνος πρόκειται; περί καταφυγίου έως ότου η κοινωνία ξυπνήσει; περί αντιποίνων στην καταπίεση;

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με τον ακτιβισμό, άλλωστε είναι must για κάθε κίνημα που σέβεται τον εαυτό του, όμως η σύνδεση με τα κεντρικά αιτήματα μου φαίνεται πολύ χαλαρή. Το δικαιολογώ σε ένα βαθμό γιατί τα media στρεβλώνουν κάθε τί που έχει σχέση με LGBT και το "πουλάνε" ως σοκαριστική/κουτσομπολίστικη είδηση ενισχύοντας τα γνωστά πρότυπα celebrities.

 

Από την άλλη μεριά όμως η περιχαράκωση γύρω από τη σημαία, το ουράνιο τόξο, τη φαντασιακή κοινότητα των ομοφυλόφιλων και την LGBT αισθητική δεν διευκολύνει μια δημοκρατική πολιτική παράταξη να ενστερνιστεί τα δίκαια αιτήματα για τη μη διάκριση. Με άλλα λόγια ο ακτιβισμός LGBT θα είχε περισσότερους συμμάχους αν διευκόλυνε τη συμμετοχή των στρέιτ σε αυτόν - πχ με εκδηλώσεις και δράσεις που απαλύνουν την ομοφοβία αντί να συγκρούονται μετωπικά μαζί της, αν προσπαθούσε να άρει τις διαχωριστικές γραμμές που μπαίνουν αυτόματα με το "εμείς" και το "εσείς", που κακώς αναπαράγεται στη ρητορική και των γκέι και των στρέιτ. Πρέπει να βγει μπροστά, δυναμικά ως οργάνωση για τα δικαιώματα όχι μόνο των ομοφυλόφιλων, να απευθυνθεί σε οσο μεγαλυτερο κομματι της κοινωνίας γίνεται και φυσικά να την εξοικειώσει με τις ομόφυλες σχέσεις.

 

Για μένα δεν υπάρχει εμείς και εσείς, τί πάει να πεί αυτό; Η μπλε και κόκκινη ομάδα; Οι αριστεροί και οι δεξιοί; Οι κακοί και οι καλοί; Αυτή η μανιχαϊστική λογική αναπαράγει τη διάκριση. Θεωρώντας ότι το να είναι κανείς ομοφυλόφιλος - το επαναλαμβάνω - αφορά μόνο το φύλο του συντρόφου του και τίποτε άλλο. Επομένως δεν μπορούμε να δεχόμαστε άλλες διακρίσεις. Δεν υπάρχει gay τρόπος ζωής, gay τρόπος ντυσίματος, gay συμπεριφορά, gay χόμπυ, gay μαγαζιά, gay βιβλία, gay φαγητά, gay management (ναι το ακουσα κι αυτο) κ.ο.κ. Ουτε καν να υπάρχει στην αγγλική αργκό το "γκέι" ως βρισιά. Είναι μεγάλη παγίδα η ταμπελοποίηση. 

 

Τοξοβόλε δεν ξέρω αν ο ακτιβισμός LGBT είναι στο απόγειό του (εννοείς πχ. σε σχέση με πριν 10 χρόνια ;) όμως η οικονομική κρίση έχει ενισχύσει συντηρητικά, ρατσιστικά και εξτρεμιστικά στοιχεία σχεδόν σε όλες τις χώρες του κόσμου. Παρατηρείται οπισθοδρόμηση σε συνθήκες δεκαετίας 1920-1930 και είναι πολύ εύκολο να γκρεμιστεί ό,τι χτίστηκε με κόπο΄σε ό,τι αφορά τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις κοινωνικές κατακτήσεις, από τα εργασιακά μέχρι ό,τι θες. Ένας λόγος παραπάνω τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων να ενσωματωθούν ως ίσης σημασίας με τα δικαιώματα όλων στο πλαίσιο δημοκρατικών προταγμάτων από πολίτες, παρατάξεις και οργανώσεις, και όχι να παραμείνουν αντικείμενο μεμονωμένου ακτιβισμού, έρμαιο του κάθε δημοσιογραφίσκου ή λαϊκιστή που ξεσκίζει το νόημα της υπόθεσης παρουσιάζοντάς το ως τσίρκο.

 

Edit: Να ένα ολόφρεσκο, φωτεινό και δυνατό παράδειγμα συμμαχίας του LGBT ακτιβισμού που έχει πραγματικά τεράστια εμβέλεια και potential να επηρεάσει τις εξελίξεις. Η Delta και η Apple ραπίζουν κυβερνήτες και γερουσιαστές για τους αντι-γκέι νόμους. Και καλά κάνουν.

 

 http://www.businessweek.com/news/2014-02-26/delta-joining-apple-as-opposition-to-anti-gay-law-goes-national#p1

 

Φοβερή ευκαιρία που αδράχτηκε για το κίνημα με την έννοια ότι "παντρεύει" το δικαίωμα περί μη διάκρισης επί των ομοφυλόφιλων με μια σειρά άλλες ελευθερίες και δικαιώματα περί μη διάκρισης, πχ. στην εργασία, στην πρόσβαση σε υπηρεσίες, στην ελεύθερη μετακίνηση κλπ. Όχι μόνο υποστηρίχθηκε από το big business αλλά ανάγκασε και τους ρεπουμπλικάνους να πάρουν θέση. Αυτομάτως όποιος ηλίθιος διαφωνεί εμφανίζεται γραφικός αλλά και αντίπαλος του φιλελευθερισμού, που καλώς ή κακώς παραμένει αξία της αμερικανικής κουλτούρας. Αυτά είναι σοβαρά βήματα προοδευτισμού, όχι σαν αυτά που βλέπουμε εδώ στην Ελλάδα...

Επεξ/σία από hewey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για εσενα ο μονος τροπος να αποδεχεσαι κατι; Είναι απολυτα; Δεν εχεις καταλαβει ότι τα παντα είναι υποκειμενικα και κρινονται από την εποχη.. αν δλδ καποιος δεν νηστευει ολες τις νηστειες ; Δεν είναι Χριστιανος; Ουτε καλος ανθρωπος; Οσο για τις γραφες και το ποιος εχει γραψει το καθετι. Καποια από αυτά αν τα διαβασεις είναι ψιλοαπιστευτα. Δλδ αν τα πιστευεις ότι εγιναν ετσι , εχεις πρόβλημα..

 

Για τον εαυτο σου, τους φιλους σου, ακομη και για τον παπα της ενοριας σου (off the record), εισαι ο καλυτερος χριστιανος. Για την επισημη εκκλησια ομως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε δεν ξέρω αν ο ακτιβισμός LGBT είναι στο απόγειό του (εννοείς πχ. σε σχέση με πριν 10 χρόνια ;) όμως η οικονομική κρίση έχει ενισχύσει συντηρητικά, ρατσιστικά και εξτρεμιστικά στοιχεία σχεδόν σε όλες τις χώρες του κόσμου.

Καμία σχέση σε ότι αφορά την αναπτυγμένη Δύση.Αλλά καμία όμως.Πάρε ενδεικτικά όταν έχεις χρόνο τα πόστ μου τα τελευταία 1-2 χρόνια στο νήμα.Τα παρουσιάζω σταθερά κ θα σου ξεδιπλωθεί καλά το τι συμβαίνει εδώ στην αναπτυγμένη Δύση για το ζήτημα.Ειδικά τώρα είναι η εποχή όπου τα γκει rights αναγορεύονται δυναμικά όσο ποτέ ως το civil rights movement της γενιάς μας.Σε ότι αφορά τώρα την οπισθοδρόμιση τύπου Ρωσίας,Ουγκάντα κ δε συμμαζεύεται (όπως κ εν μέρη Ελλάδα) έχει να κάνει με τον κοινωνικό αυτοματισμό που πολλές γίδικες μη βοηθητικές κυβερνήσεις συντηρούν.Η Ελλάδα δεν ανήκει στην αναπτυγμένη Δύση σε ότι αφορά το ζήτημα κ ίσως είσαι biased σχετικά με ότι βλέπεις στην Ελλάδα.Επίσης μη ξεχνάς την εξαιρετικά pervasive φύση της ομοφοβίας .Είναι παντού κ δεν κοιτάζει ιδεολογικά στεγανά,χώρες κτλ ,το έχω αναλύσει πολλές φορές .

 

Στο κομμάτι που μιλάς για ταμπελοποιήση.Συμφωνούμε ως προς το self-segregation όπως το παρουσιάζεις με το gay τάδε κ δείνα διαφωνούμε όμως στη χρησιμότητα των ταμπέλων.

 

Τσίμπα πιο κάτω το ποστ που σου έλεγα κ κολάει καλά κ στο ζήτημα της ταμπέλας κ του pride από το δικό μου perspective όπως κ ελπίζω από την οπτική των καλά προσαρμοσμένων LGBT.

 

Εντωμεταξύ να σχολιάσω πως αυτή η μη ''ανεκτικότητα'' στη ''ταμπελοποίηση'' είναι χαρακτηριστικό πολλών ειδικά νέων γκέι ανδρών αλλά στα πλαίσια της εσωτερικευμένης ομοφοβίας τους, της μη καλής προσαρμογής τους ή στα πλαίσια του ταξιδιού τους για την αποδοχή του εαυτού τους ειδικά σε κάργα ομοφοβικές κ υποκριτικές χώρες με το ζήτημα όπως το Ελλαδιστάν.Απλά το αναφέρω διότι συνειρμικά αυτό μου έφερε η τοποθέτηση σου.

 

http://www.insomnia.gr/topic/443502-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-gay-%CE%B3%CE%AC%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA/page-138?do=findComment&comment=52544590

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση σε ότι αφορά την αναπτυγμένη Δύση.Αλλά καμία όμως.Πάρε ενδεικτικά όταν έχεις χρόνο τα πόστ μου τα τελευταία 1-2 χρόνια στο νήμα.Τα παρουσιάζω σταθερά κ θα σου ξεδιπλωθεί καλά το τι συμβαίνει εδώ στην αναπτυγμένη Δύση για το ζήτημα.Ειδικά τώρα είναι η εποχή όπου τα γκει rights αναγορεύονται δυναμικά όσο ποτέ ως το civil rights movement της γενιάς μας.Σε ότι αφορά τώρα την οπισθοδρόμιση τύπου Ρωσίας,Ουγκάντα κ δε συμμαζεύεται (όπως κ εν μέρη Ελλάδα) έχει να κάνει με τον κοινωνικό αυτοματισμό που πολλές γίδικες μη βοηθητικές κυβερνήσεις συντηρούν.Η Ελλάδα δεν ανήκει στην αναπτυγμένη Δύση σε ότι αφορά το ζήτημα κ ίσως είσαι biased σχετικά με ότι βλέπεις στην Ελλάδα.Επίσης μη ξεχνάς την εξαιρετικά pervasive φύση της ομοφοβίας .Είναι παντού κ δεν κοιτάζει ιδεολογικά στεγανά,χώρες κτλ ,το έχω αναλύσει πολλές φορές .

 

Στο κομμάτι που μιλάς για ταμπελοποιήση.Συμφωνούμε ως προς το self-segregation όπως το παρουσιάζεις με το gay τάδε κ δείνα διαφωνούμε όμως στη χρησιμότητα των ταμπέλων.

 

Τσίμπα πιο κάτω το ποστ που σου έλεγα κ κολάει καλά κ στο ζήτημα της ταμπέλας κ του pride από το δικό μου perspective όπως κ ελπίζω από την οπτική των καλά προσαρμοσμένων LGBT.

 

Εντωμεταξύ να σχολιάσω πως αυτή η μη ''ανεκτικότητα'' στη ''ταμπελοποίηση'' είναι χαρακτηριστικό πολλών ειδικά νέων γκέι ανδρών αλλά στα πλαίσια της εσωτερικευμένης ομοφοβίας τους, της μη καλής προσαρμογής τους ή στα πλαίσια του ταξιδιού τους για την αποδοχή του εαυτού τους ειδικά σε κάργα ομοφοβικές κ υποκριτικές χώρες με το ζήτημα όπως το Ελλαδιστάν.Απλά το αναφέρω διότι συνειρμικά αυτό μου έφερε η τοποθέτηση σου.

 

http://www.insomnia.gr/topic/443502-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%87%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-gay-%CE%B3%CE%AC%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA/page-138?do=findComment&comment=52544590

 

 

Όχι, κι εγώ για την ανεπτυγμένη Δύση μιλάω, δεν είμαι biased. Μιλάω για Γαλλία, φέτος και πέρυσι

http://www.reuters.com/article/2014/02/02/us-france-protests-idUSBREA110AG20140202

http://www.bbc.com/news/world-europe-22833798

 

και για Γερμανία.

http://www.ardmediathek.de/einsfestival/doku-am-nachmittag/schwule-sau-der-neue-hass-auf-homosexuelle?documentId=19691266

 

Δεν αμφιβάλλω ότι το Λονδίνο μπορεί να είναι μια όαση σε ό,τι αφορά το civil rights advocacy, αλλά τουλάχιστον δεν μπορείς να αμφισβητήσεις ότι η απήχηση του κινήματος δεν ξεπερνά εύκολα τα όρια των μεγάλων μητροπόλεων.

 

Η Ελλάδα μπορεί να είναι υπανάπτυκτη όπως λες όμως δεν είναι χειρότερη από μεγάλη μερίδα της ημιαστικής Ευρώπης. 

Σε κάθε περίπτωση μακάρι να έχεις δίκιο κιόλας και να είμαι εγώ απλώς υπερβολικά επιφυλακτικός.

 

Θα κοιτάξω το ποστ σου όταν έχω λίγο περισσότερο χρόνο.

 

Δεν τίθεται θέμα «ανεκτικότητας» ή μη στην ταμπελοποίηση. Εξετάζουμε τις επιπτώσεις της στην όποια πάλη για τα δικαιώματα ενός κινήματος και δεν μπορώ να αντιληφθώ τη χρησιμότητά της. Δεκάδες κοινωνιολόγοι (βλ. Pfohl, Kristeva κ.α.) έχουν με τον ένα τρόπο ή τον άλλο προειδοποιήσει για τους περιοριστικούς κινδύνους της "νομής" κοινωνικών ομάδων σε χ, ψ ,ω κλπ χωρίς τα μέλη τους να έχουν καν συνείδηση ή συναίνεση αυτής της νομής. Με δυο λόγια, μήπως οι ταμπέλες συμβάλουν στην ομοφοβία περισσότερο απ' όσο την αντιμετωπίζουν και στους μεν και στους δε;

 

Βέβαια εσύ φαίνεσαι να είσαι μέσα στα πράγματα οπότε μπορεί να βλέπεις τάσεις και εξελίξεις που εγώ αδυνατώ να δω γιατί η ενασχόλησή μου είναι αμιγώς δημοσιογραφική, ερευνητική και ακαδημαϊκή (όσο μπορεί).

 

Παρόλα αυτά δεν απάντησες με κάποιο σχόλιο τουλάχιστον στην είδηση για τη Delta και την Apple, που θεωρώ ενδεικτική της κατεύθυνσης που πρέπει να έχει ο όποιος ακτιβισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κι εγώ για την ανεπτυγμένη Δύση μιλάω, δεν είμαι biased. Μιλάω για Γαλλία, φέτος και πέρυσι.

Χαίρω πολύ για την Γαλλία.Τσέκαρε τα ποστ μου με την ανάλογη ανάλυση εκείνη τη περίοδο.Η έξαρση της ομοφοβίας είναι fact σε οποιαδήποτε χώρα (ακόμα κ στη Βρετανία) κάθε φορά που μια μεγάλη αλλαγή προς την κατεύθυνση των γκέι rights γίνεται . Είπαμε είναι αντανακλαστικά μιας εξαιρετικά pervasive κατάστασης.Αυτό που εμείς συστηματικά έχουμε καταφέρει σε ολόκληρη την αναπτυγμένη Δύση είναι να έχουμε α) τη κοινή γνώμη κ τη δυναμική με το μέρος μας κ β) με το ανάλογο λομπινγκ να περνάμε τις σχετικές νομοθεσίες.Προφανώς θα πρόσεξες πως παρά τις τραγικές ομοφοβάρες στο Παρίσι κ ο νόμος πέρασε (κ μάλιστα τον κάλυψα εκτενώς στο νήμα) κ η πλειοψηφία της Γαλλικής κοινής γνώμης ήταν κ είναι με το μέρος μας πέρα από το αναμενώμενο spike στις ομοφοβικές επιθέσεις.Eξάλλου στη Γαλλία ένα μεγάλο μέρος των διαδηλώσεων είχαν μετατραπεί σε γενικότερη δυσαρέσκεια απέναντι των πολιτικών Ολαντ παρά απέναντι στον γκέι γάμο.Απλά η αρχική πλατφόρμα ήταν ο γκέι γάμος.

 

Σε ότι αφορά τις ταμπέλες.Εσύ μιλάς για την μάλλον άκριτη ταμπελοποίηση κ εκεί συμφωνήσαμε.Σε ότι αφορά όμως την χρησιμότητα των ταμπέλων μάλλον δεν έπιασες τι εννοώ για αυτό ξαναδιάβασε άλλη μια το ποστ μου που σου έχωσα.Αναφέρομαι στη σημασία των ταμπέλων στα πλαίσια της ανάληψης μιας γκέι ταυτότητας,τη διαδικασία αυτοπροσδιορισμού,το ταξίδι κ γιατί έχει εξαιρετική σημασία ως προς τη καλή ψυχοκοινωνική προσαρμογή των LGBT κάτι το οποίο φαίνεται κ εμπειρικά από τις διατυπώσεις του American Psychological Association

 

Σε ότι αφορά τον ακτιβισμό κ ειδικότερα τον πολιτικό ακτιβισμό νομίζω το κάλυψα τόσο κ απέναντι σε όσα λες όσο κ απέναντι σε όσα αναφέρω είτε για το φεμινιστικό κίνημα είτε για το civil rights movement στο πιο πάνω πόστ που απαντάω σε άλλον χρήστη.

------------------------------------------------------------------------------

 

Σε οτι αφορά τη γκέι ειδεογραφία τώρα

 

 

Yeehawwww!!!!

 

Το μπαν του Τέξας για τον γκέι γάμο παρελθόν.

 

http://www.theguardian.com/world/2014/feb/26/texas-ban-gay-marriage-unconstitutional-judge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ δω ο αγορίνας μας ο Jason με το νούμερο 98 στη φανέλα του.Υπενθυμίζω πως είναι στη μνήμη της δολοφονίας του Mάθιου Σέπαρντ το 1998,ένα από τα πιο αισχρά ομοφοβικά εγκλήματα στη σύγχρονη Αμερικάνικη ιστορία.Ήδη ο Jason το έχει φορέσει 2 φορές στα τελευταία 2 παιχνίδια κ είναι η πρώτη φορά που το φοράει ως ανοιχτά γκέι αθλητής.

 

Τι πιο δυνατό statement από αυτό που κάνει ο αρχηγόπουλος Jason απέναντι στις ομοφοβικές νούλες ανά τον κόσμο.

 

Το jersey με το 98 είναι ήδη top seller κ για να δείτε τι σούπερ γκέι ντάντης είμαι έφυγε ήδη από χθές παραγγελία για τον μπόμπιρα (φυσικά θα χρειαστεί να μεγαλώσει κάμποσο για να του κάνει το S αλλά κλάιν)

 

http://edition.cnn.com/2014/02/25/us/jason-collins-jersey/

 

https://www.youtube.com/watch?v=TtC4vRqHmuw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη στροφή από την καθολικη εκκλησία.Ο Πάπας μόλις είπε πως αποδέχεται τα σύμφωνα συμβίωσης για γκέι ζευγάρια.Όχι οτι του πέφτει λόγος αλλά ΟΚ.Αν επαληθευτεί επί του πρακτέου τότε μιλάμε για το πρώτο μεγάλο δόγμα στην ιστορία που περνά σε μια τέτοια κίνηση

 

http://religion.blogs.cnn.com/2014/03/05/pope-francis-church-could-support-civil-unions/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για εσενα ο μονος τροπος να αποδεχεσαι κατι; Είναι απολυτα; Δεν εχεις καταλαβει ότι τα παντα είναι υποκειμενικα και κρινονται από την εποχη.. αν δλδ καποιος δεν νηστευει ολες τις νηστειες ; Δεν είναι Χριστιανος; Ουτε καλος ανθρωπος; Οσο για τις γραφες και το ποιος εχει γραψει το καθετι. Καποια από αυτά αν τα διαβασεις είναι ψιλοαπιστευτα. Δλδ αν τα πιστευεις ότι εγιναν ετσι , εχεις πρόβλημα..

 

Συμπέρανες ότι παίρνω προσωπική θέση επί τού ζητήματος. Δεν είναι έτσι. Το ότι κατανοεί κάποιος τους λόγους για τους οποίους ισχύει μια κατάσταση, δεν συνεπάγεται απαραιτήτως ότι τάσσεται υπέρ ή κατά αυτής, ούτε φυσικά ότι οι λόγοι αυτοί τον καλύπτουν πλήρως σε προσωπικό επίπεδο. Απλή αναφορά είναι, τού γιατί θεωρεί ότι συμβαίνει κάτι.
 
Κάποιος ο οποίος δεν ακολουθεί κατά γράμμα και στο σύνολό τους τα «πρέπει» τού ορθόδοξου χριστιανικού δόγματος, δεν είναι «καλός χριστιανός» για την επίσημη εκκλησία, όχι για 'μένα ή οποιονδήποτε άλλον.
 
Όσο για το τονισμένο, ήμουν όσο πιο σαφής ήταν δυνατόν να είμαι. Είπα: «Εφόσον πρόκειται περί δόγματος». Δεν αναφέρομαι σε «κάτι». Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε «δόγμα», το οποίο, καλώς ή κακώς, για να αποδεχθεί κάποιον και να τον αναγνωρίσει ως «σωστό», απαιτεί απ' αυτόν να δέχεται το σύνολό του, όχι τα  ...highlights που τού αρέσουν.
 
Αυτό που λες για τις γραφές - με το οποίο παρεμπιπτόντως συμφωνώ και επαυξάνω: όχι «ψιλό», αλλά ...«χοντροαπίστευτα» είναι... - υποθέτω ότι δεν απευθύνεται σ' εμένα, έτσι; Δεν αναφέρθηκα πουθενά στις γραφές...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η επισημη εκκλησια; Γιατι με τρελενετε; Η επισημη εκκλησια αλλαζει αποψη αναλογα με τους λειτουργους της οι οποιοι αλλαζουν καθε λιγο. Και οχι δεν νομιζω οτι υπαρχει παπας εστω ο πιο συντηριτικος που θα θσχυριστει οτι οποιος δεν νηστευει ολες τις νηστειες δεν εινι χριστιανος. Ουτε ο πατριαρχης. Και μου επικαλεισαι ενα δογμα που οπως λες δεν πιστευεις. Εγω ξερεις τι πιστευω; Απλως δεν θελετε να παντρευτουν και βρισκετε ανυποστατες δικαιολογιες. Και αυτο με εκνευριζει..γιατι τετοια συντηρηση απο νεους ανθρωπους; Τι φοβαστε; Εχουμε μεινει τελευταιοι στην Ευρωπη , εμεις και η Λιθουανια.. ρεζιλι των σκυλιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η επισημη εκκλησια; Γιατι με τρελενετε; Η επισημη εκκλησια αλλαζει αποψη αναλογα με τους λειτουργους της οι οποιοι αλλαζουν καθε λιγο. Και οχι δεν νομιζω οτι υπαρχει παπας εστω ο πιο συντηριτικος που θα θσχυριστει οτι οποιος δεν νηστευει ολες τις νηστειες δεν εινι χριστιανος. Ουτε ο πατριαρχης. Και μου επικαλεισαι ενα δογμα που οπως λες δεν πιστευεις. Εγω ξερεις τι πιστευω; Απλως δεν θελετε να παντρευτουν και βρισκετε ανυποστατες δικαιολογιες. Και αυτο με εκνευριζει..γιατι τετοια συντηρηση απο νεους ανθρωπους; Τι φοβαστε; Εχουμε μεινει τελευταιοι στην Ευρωπη , εμεις και η Λιθουανια.. ρεζιλι των σκυλιων..

 

Επισημη εκκλησια ειναι το πατριαρχειο και το συμβουλιο που παιρνει τις αποφασεις. Αν αυτο αλλαξει αποψη με γεια του με χαρα του. Μεχρι τοτε ομως, οσο ξεροκεφαλια και αμαθεια και να εχεις στο κεφαλι σου αυτο δεν προκειται να αλλαξει.

Α, και μιας και μειναμε οι τελευταιοι μαζι με Λιθουακια, να υποθεσω εννοεις οτι σε ολες τις αλλες χωρες, τελουνται θρησκευτικοι γαμοι μεταξυ ιδιου φυλου ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως ο ντη είναι αντίθετος σάγια. Απλώς λέει το αυτονόητο, πως εφόσον το Χ προαιρετικό πράγμα παρέχεται από το Υ μαγαζί με τους Ζ κανόνες, δεν μιλάμε για παραβίαση δικαιωμάτων. Αν ο θρησκευτικός γάμος ήταν μονοπώλιο, θα το μιλούσαμε, αλλά εφόσον δεν είναι, είναι βλακώδες να το συζητάμε. Είναι σα να απαιτώ εγώ από την εκκλησία να κηρύττει την ανυπαρξία του θεού τις Κυριακές. Δικό τους τσαρδί είναι, ό,τι γουστάρουν θα κάνουν μέσα σε αυτό. Δεν έχουν καμία παραπάνω υποχρέωση σε κανέναν, απ' όσο έχω εγώ όταν λέω πχ "σπίτι μου δεν καπνίζετε".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...