Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εμένα είναι διαστροφή η καλοψημένη μοσχαρίσια, τι να κάνουμε τώρα, να μην αφήνουμε όσους την τρώνε έτσι να παντρεύονται επειδή εγώ δεν εγκρίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εμένα είναι διαστροφή η καλοψημένη μοσχαρίσια, τι να κάνουμε τώρα, να μην αφήνουμε όσους την τρώνε έτσι να παντρεύονται επειδή εγώ δεν εγκρίνω;

Αφαίρεσα το ποστ μου γιατί ξέρω ότι θα παρεξηγηθώ και δε νομίζω ότι είναι ο κατάλληλος χώρος εδώ να συζητηθεί ένα τέτοιο θέμα. Ο καθένας έχει τις απόψεις του, δεν θα επέμβω ξανά. Συνεχίστε και συγγνώμη αν προκάλεσα κάποιους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για εμένα είναι διαστροφή η καλοψημένη μοσχαρίσια, τι να κάνουμε τώρα, να μην αφήνουμε όσους την τρώνε έτσι να παντρεύονται επειδή εγώ δεν εγκρίνω;

chef nazi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα είναι διαστροφή η καλοψημένη μοσχαρίσια το sex με ένα καρπούζι, τι να κάνουμε τώρα, να μην αφήνουμε όσους την τρώνε έτσι να παντρεύονται καρπούζια επειδή εγώ δεν εγκρίνω;

 

Για εμένα είναι διαστροφή να παντρευονται αδέλφια, τι να κάνουμε τώρα, να μην αφήνουμε αδέλφια να παντρευονται επειδή δεν εγκρίνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρπούζια να παντρευόμαστε, γιατί όχι.

Αδέρφια όχι γιατί δε μπορείς να ελέγξεις τις γεννήσεις. Τιακάνεις; Θα τους στειρώσεις; Θα σου πούνε "κι άμα θέλω να χωρίσω μια μέρα και να κάνω παιδί με άλλον/άλλη;" Θα τους πεις "άμα κάνετε παιδί, θα πληρώνετε πρόστιμο"; Και το παιδί τιατοκάνεις, γατοτροφή;

 

Οπότε δε το επισημοποιείς, ας πηδιούνται στη ζούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια όχι γιατί δε μπορείς να ελέγξεις τις γεννήσεις.

 

Γάμος <> Γέννηση

 

 

Και πως περιορίζεις τον κίνδυνο γεννήσεων από αδέλφια απαγορευοντας τον γάμο τους ? Αν είναι να πηδηχθούν θα πηδηχθούν ... αν ισχύει αυτό που λένε για τους παντρεμένους και το σεξ τότε καλύτερα να παντρευτουν

Καρπούζια να παντρευόμαστε, γιατί όχι.

 

Θα συνυπογράψω petition του τοξο υπό την προυπόθεση ότι θα ζητά νομιμοποίηση γάμου (εκτός ατόμων ίδιου φύλου) και με καρπούζια ή/και μιλόπιτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να το ελέγξεις, αυτό λέω. Αλλά μιας και ξέρεις τι μπορεί να προκύψει από μία σχέση που έχει ως βάση το μπήξιμο, δε μπορείς ως κράτος να το βλογήσεις με το να επιτρέπεις γάμο μεταξύ συγγενών εξ αίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να το ελέγξεις, αυτό λέω. Αλλά μιας και ξέρεις τι μπορεί να προκύψει από μία σχέση που έχει ως βάση το μπήξιμο, δε μπορείς ως κράτος να το βλογήσεις με το να επιτρέπεις γάμο μεταξύ συγγενών εξ αίματος.

Τι αυτο σημαινει οτι δεν μπιφτεκονουμε ουτε ξαδερφες και θειαδες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να το ελέγξεις, αυτό λέω. Αλλά μιας και ξέρεις τι μπορεί να προκύψει από μία σχέση που έχει ως βάση το μπήξιμο, δε μπορείς ως κράτος να το βλογήσεις με το να επιτρέπεις γάμο μεταξύ συγγενών εξ αίματος.

 

Εσύ λες ότι ο λόγος πίσω από την "απαγόρευση" γάμου αδελφιών είναι ότι μπορούν να προκύψουν ιατρικά προβλήματα στα παιδιά.

 

Εγώ λέω

 

1. Ο γάμος δεν συνεπάγεται αυτόματα παιδιά άρα δεν μπορεί να δικαιολογηθεί σε αυτή τη βάση η απαγόρευση.

2. Αδέλφια μπορούν να κάνουν παιδιά και άγαμοι άρα η απαγόρευση του γάμου τους είναι αναποτελεσμάτική.

 

 

και προσθέτω και κάτι 3ο

 

3. Αν η απαγόρευση γάμου αδελφιών είναι οι αυξημένες πιθανότητες ιατρικών προβλημάτων στα παιδιά, η ίδια αιτιολογία θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για την απαγόρευση γάμου ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ έχουν αυξημένες πιθανότητες να κάνουν παιδιά με ιατρικά προβλήματα (πχ λόγω του ότι είναι και οι 2 φορείς κάποιου γονιδίου).

 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να είμαστε έκπληκτοι ότι μια κοινωνία παγορευει τον γάμο σε 2 ανθρώπους, το κάνει ήδη (πχ στα αδέλφια) ενώ άλλες κοινωνίες και κουλτούρες μπορεί να έχουν και άλλες περιπτώσεις.

 

Μπορώ να καταλάβω πχ το επιχείρημα των ομοφυλοφύλων για το ότι θα ήθελαν να είναι εφαρμόσιμες στην περίπτωσή τους κάποιες προβλέψεις του νόμου (πχ κληρονομικά). Αυτό μπορεί να αντιμετοπιστεί άσχετα με το θέμα γάμου ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν λέω πως είναι αποτελεσματική, δε μπορεί να ελεγχθεί το αν και ποιος θα κάνει παιδιά. Αυτό ξεκάθαρα.

Αυτό που λέω είναι πως ο γάμος είναι μεταξύ 2 ατόμων που τηρούν ερωτική σχέση κατά συνθήκη. Όχι πάντα, αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία των περιστάσεων. Ως κράτος λοιπόν, δε μπορείς να εγκρίνεις την εφαρμογή ενός θεσμού τόσο δέσμιου του φυστικιού όταν έχεις ποινικοποιήσει αυτό το συγκεκριμένο φυστίκι.

 

Και το σκεπτικό είναι αυτό ακριβώς που αναφέρεις, φορείς ίδιων γονιδίων. Δε μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη συγκυρία (πχ φορείς στίγματος) που να προκαλεί εξίσου μεγάλα προβλήματα. Δε μιλάμε τώρα για καταστάσεις που αντιμετωπίζονται εύκολα/δύσκολα ή που μειώνουν την ποιότητα ζωής. Μιλάμε για 3 χέρια και ενάμισι πόδι ξερωγώ.

 

Αν θέλετε, νομιμοποιήστε το και αυτό, ξέρωγω, εγώ προσωπικά διαφωνώ αλλά άμα αρχίσουν αύριο κάνα μύριο αδέρφια να το ζητάνε, δε θα πάω κόντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στη ξαδέρφη και στη θειά

πέντε πόντους πιό βαθειά

 

Στις υπόλοιπες, ας πούμε, αφήνουμε πέντε πόντους καβάτζα στην απ' έξω;...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...