Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν λέτε απλά ομοφυλόφιλοι ή «άτομα με αποκλίνουσα σεξουαλική προτίμηση». Μου φαίνεται πολύ υποτιμητικός ο όρος LGBT.

 

BTW, προχθές στο μάθημα ήθελα να γράψω στον πίνακα IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) και έγραψα LGBT...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κ μένα παπατζιλίκι μου φαίνεται αυτό το αποκλίνουσα εξάλλου έχουμε κ τους T οι οποίοι δεν αυτοπροσδιορίζονται βάσει σεξουαλικού προσανατολισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα γιατι δεν σας περνουν στα σοβαρα, βγαινει ο Βαλιανατος και λεει οτι πληρωνοταν για να πηγαινει με αντρες και οτι το εκανε γιατι το γουσταρε.

 

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JVPszw4NDbs

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, χεστήκαμε τι λέει ο μεσόκοπος Βαλιανάτος λες κ μιλάει εκ μέρους όλων των LGBT της Ελλάδας ένα πράγμα.Κλαιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, χεστήκαμε τι λέει ο μεσόκοπος Βαλιανάτος λες κ μιλάει εκ μέρους όλων των LGBT της Ελλάδας ένα πράγμα.Κλαιν

.Για σένα κλαιν για αυτούς που είναι στην ελλάδα δεν είναι καθόλου κλαιν, ο βαλιανάτος θεωρείτε καλός ή κακός από τους βασικούς υποστηρικτές των gay αυτή η συνέντευξη είναι μεγάλο μείον για εσάς

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι να ψήφισα τον Βαλλιανάτο για να μιλάει εκ μέρους μου.Σε κάθε περίπτωση έχει κάνει κάποια καλά για την κοινότητα στην Ελλάδα αλλά σε γενικές γραμμές για out of touch τον έχω.Άσε που είναι και νεοφιλελεύθερος κ μου σηκώνεται η τρίχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι να ψήφισα τον Βαλλιανάτο για να μιλάει εκ μέρους μου.Σε κάθε περίπτωση έχει κάνει κάποια καλά για την κοινότητα στην Ελλάδα αλλά σε γενικές γραμμές για out of touch τον έχω.Άσε που είναι και νεοφιλελεύθερος κ μου σηκώνεται η τρίχα.

Εσυ οχι αλλα τα ΜΜΕ το εχουν προβαλει πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λοιπόν πριν λίγες ώρες γράφτηκε κ επίσημα Ιστορία στον παγκόσμιο αθλητισμό.Ο αγορίνας μας ο Jason Collins πάτησε στο γήπεδο ως ενεργός γκέι NBAer. O πρώτος στην ιστορία κ ο πρώτος ενεργός ανοιχτά γκέι αθλητής στα βασικά σπορ των ΗΠΑ.Ύστερα από τραγικό speculation ο Jason τελικά υπέγραψε προχθές με τους Nets (!) ενώ ήταν σε αναμονή από τον Απρίλιο του 2013 οπότε κ βγήκε από την ντουλάπα.

 

Φτάσαμε 2014 για να γίνει το αυτονόητο αλλά η γκέι κοινότητα μόλις έσπασε ένα από τα τελευταία ταμπού.Υποκλινόμαστε στον αγορίνα που με τόσο αξιοπρέπεια δείχνει σε όλους τι σημαίνει να είσαι επαγγελματίας αθλητής κ περήφανος γκέι άνδρας.Τον ευχαριστούμε για το κίνητρο που δίνει ειδικά στους νέους γκέι αθλητές εκεί έξω.

 

Δείτε τη στιγμή που γράφτηκε Ιστορία λοιπόν.Μόλις πριν λίγες ώρες.

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-26318063

 

https://www.youtube.com/watch?v=JDnzbwMa2mI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους πόντους έβαλε; Έχουμε κάπου τα στατιστικά του;

 

images?q=tbn:ANd9GcTtQ5XoK3YiNhNDfvoquPd

 

 

PS:

Οι αμερικάνοι μετράνε σε ίντσες.

Παίζουν και συντάξεις δηλαδή;

Όχι αλλα αρκετοί είναι σε μόνιμη ... "κινητικότητα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μία απορία να μου πείτε την γνώμη σας και εσείς, απόλυτα ειλικρινή, και να θέσω ένα ερώτημα στον τόξο που συμφωνώ μαζί του και τον συμπαθώ.  

 

Υπάρχουν πολλά στοιχεία ότι διάφορα χημικά και ο σύγχρονος τρόπος ζωής συμβάλουν στο να  εκφυλίζουν τον ανθρώπινο οργανισμό με αποτέλεσμα να έχουμε ολοένα και περισσότερους ομοφυλόφιλους ανθρώπους. Αν αυτό ισχύει τελικά λέω αν.

 

1ον Υπάρχει κάποιο όριο σε ποσοστό του ανθρώπινου πληθυσμού που θα μπορούσαν να είναι ομοφυλόφιλοι  αν πχ θεωρητικά σε 2000 χρόνια είναι το 99% λόγο μόλυνσης χημικών κλπ (αλλοίωσης DNA) είναι κάτι το οποίο το θέλουμε?

 

2ον Όταν και αν η ομοφυλοφιλία γίνει πλειοψηφία θα προστατεύουν με το ίδιο πάθος τα δικαιώματα να είσαι ετερόφυλος?

 

3ον Μήπως στο όνομα του να μην (φαινόμαστε) είμαστε ρατσιστές έχουμε χάσει κάθε λογική των πραγμάτων?

 

4ον Όταν αυτό πριν την γέννα θα μπορεί να ελέγχεται πλήρως βάση DNA, πώς θα το αντιμετωπίσουμε? σαν καταπάτηση δικαιώματος μελλοντικής ζωής?

 

Παρακαλώ θέλω τις γνώμες σας σε αυτά τα ερωτήματα.

 

 

Τα στοιχεία που λες περί εκφυλισμού του ανθρώπινου οργανισμού δεν αναφέρονται στην αύξηση/πρόκληση ομοφυλοφιλίας αλλά στην επιδείνωση της υγείας. Χημικά, ραδιοκύματα, συνθετικά τρόφιμα κ.α. συνδέονται με την αύξηση πιθανότητας ή την ενεργοποίηση νόσων για τις οποίες υπάρχει προδιάθεση πχ. καρκίνος.

Τώρα αν υπάρχουν τέτοια στοιχεία καλό θα ήταν να μας δωσεις ένα λινκ να δούμε περί τίνος πρόκειται. Επίσης να θυμίσω εδώ , για παν ενδεχόμενο, ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι και δεν θεωρείται νόσος.

 

Στο 1ο.

Όχι, στη δημοσιογραφική/ερευνητική μου πορεία τα μόνα ποσοστά που έχω συναντήσει είναι από social surveys (όχι γενετική μελέτη) και μιλούν για ένα 8 - 15% σταθερό σε γενικες γραμμές (και πάλι η διαφορά είναι μεγάλη). Βέβαια το πιθανότερο είναι να είναι περισσότεροι για μια σειρά από λόγους. Το ζήτημα δεν είναι γενετικό (τουλάχιστον όχι μόνο γενετικό) και δεν μπορουν να κατηγοριοποιηθούν οι άνθρωποι τόσο εύκολα στο σεξουαλικό προσανατολισμό. Υπάρχουν άνθρωποι που επιλέγουν και τα δύο φύλα, για όλη ή για συγκεκριμένη περίοδο της ζωής τους, επίσης αυτοί που παντρεύονται /δεσμεύονται ετερόφυλο αποκρύπτοντας την αμφιφυλοφιλία ή ομοφυλοφιλία τους και αυτοί που καταπιέζουν τη σεξουαλικότητά τους. Δεν υπάρχει λοιπόν νούμερο που να σου δίνει ακριβή απάντηση όπως θα ήταν πχ. ένα ποσοστό για τους χριστιανούς ορθόδοξους επί της υδρογείου.

 

Στο 2ο.

Η ανάγκη για υπεράσπιση δικαιωμάτων ξεκινά από τη στιγμή που υπάρχει καταπάτηση/καταπίεσή τους για μια κοινωνική, εθνοπολιτισμική ή άλλη μειονότητα. Αν η ομάδα αυτή απολαμβάνει τα δικαιώματα αυτά δεν τίθεται ζήτημα προστασίας. Αυτό που λες είναι μάλλον επιτηδευμένο γιατί για να τεθεί ζήτημα προστασίας των δικαιωμάτων των ετεροφυλόφιλων θα πρέπει να υπάρξει ομοφυλοφιλική πλειοψηφία (πρώτο παράδοξο, πώς θα γίνει αυτό?) η οποία θα θελήσει να καταργήσει τα δικαιώματα των ετεροφυλόφιλων ζευγαριών (δεύτερο παράδοξο, γιατί να το κάνει αυτό?). Το σενάριο αυτό δεν έχει βάση.

 

Στο 3ο.

Η απώλεια της λογικής βρίσκεται στο να είσαι ρατσιστής, όχι στο να μην είσαι. Μπορείς να υιοθετείς κοινωνικά πρότυπα που δεν αποδέχονται την ομοφυλοφιλία ή την αμφιφυλοφιλία, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τον ορθολογισμό. Η αναγνώριση ομόφυλων ζευγαριών για παράδειγμα μπορεί να είναι έξω από τη "δική σου" λογική, είναι όμως εντός της λογικής του κράτους που θέλει να κάνει άνοιγμα στην κοινωνία και κατ' επέκταση να εξοικονομήσει κόστη κοινωνικής πρόνοιας, να έχει σταθερότερα φορολογικά έσοδα, να καλύψει νομικά κενά, να καταπολεμήσει το δημογραφικό του πρόβλημα (προσελκύοντας ξένους + υιοθεσίες), να ξεκινήσει πρωτοποριακή επιστημονική έρευνα πάνω στο θέμα καθ' αυτό και να αποκομίσει διάφορα άλλα ορθολογικά οφέλη που προκύπτουν από ένα τέτοιο μέτρο.

Αυτή είναι και η λογική πίσω από κάθε  πολιτική για τις μειονότητες που είναι στη σωστή κατεύθυνση. Διευκολύνοντας τα μέλη της τους δίνεις την ευκαιρία να κάνουν ένα βήμα προς την προσωπική τους ολοκλήρωση και ικανοποίηση. Και ικανοποίηση σημαίνει μεγαλύτερη εσωτερική κατανάλωση (καλό για την οικονομία), όρεξη για εργασία και δημιουργία (καλό για την αγορά και το κράτος), καλύτερη υγεία (λιγότεροι κρατικοί πόροι για περίθαλψη), ψυχολογική ισορροπία. Και, τέλος, συνεκτικότερος κοινωνικός ιστός, δηλαδή νέες γενιές που μεγαλώνουν σε δημοκρατικότερο περιβάλλον, όπερ σημαίνει έφηβοι με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, ενήλικοι με λιγότερη καταπίεση, γονείς που αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια. Η επίδραση όλων αυτών μπορεί να αντανακλάται ακόμα και σε μικρότερη εγκληματικότητα, λιγότερες δικαστικές διαμάχες (διαζύγια) κ.α.

Αυτά τα "πράγματα" της "λογικής των πραγμάτων", τα άλλα είναι των ανέμων και των υδάτων.

 

 

Στο 4ο

Θα το αντιμετωπίσεις με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζεις και το μαύρο δέρμα ή τα μπλε μάτια. Αλλά να είσαι σίγουρος ότι όταν φτάσουμε να βλέπουμε και να ελέγχουμε κιόλας, όπως λες, κάτι τέτοιο μέσω DNA, θα υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα. Όπως για παράδειγμα το γεγονός ότι ένα παιδί με γενετική προδιάθεση ορισμένης ασθένειας  (δηλαδή με πιθανότητα απλώς να την εμφανίσει) θα αρνείται ασφαλιστικής κάλυψης από εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ κ ο Michael Sam που σας έλεγα τις προάλλες έχωσε μια κυριλέ press conference προχθές λίγο πριν το draft του NFL. Πολύ πιθανό σύντομα να είναι ο δεύτερος ανοιχτά γκέι αθλητής μετά τον Collins στο Big 4.

 

Προσέξτε την κονκάρδα που φοράει με το pride flag κ την απάντηση του στην ερώτηση που του έγινε γι αυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...