Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή δικό μου email η Lifo κάνει μια ιστορική αναδρομή στους γκέι χαρακτήρες της Ελληνικής τιβι

 

Η καρικατούρα του γκέι ξανά στην Ελληνική τηλεόραση .Με αφορμή τη σειρά του Mega "Κάτω Παρτάλι"

 

http://www.lifo.gr/team/gayandlesbian/45805

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αφορμή δικό μου email η Lifo κάνει μια ιστορική αναδρομή στους γκέι χαρακτήρες της Ελληνικής τιβι

 

Η καρικατούρα του γκέι ξανά στην Ελληνική τηλεόραση .Με αφορμή τη σειρά του Mega "Κάτω Παρτάλι"

 

http://www.lifo.gr/team/gayandlesbian/45805

 

Χαχαχαχα και πριν λίγο το διάβαζα το άρθρο! Καλά έκανες και έστειλες το mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηθοποιός παίζει ένα ρόλο σε αυτούς τους ρόλους των γκέι υπάρχουν διάφοροι χαρακτήρες από "κραγμενες" μέχρι κυριλέ τύπους, ποιο είναι το κακό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scotland did it!!

 

Πέρασε ο γκέι γάμος λοιπόν πριν λίγο.Από το φθινόπωρο οι πρώτοι γκέι γάμοι κ στη Σκωτία.

 

http://www.theguardian.com/society/2014/feb/04/scottish-parliament-vote-legalise-gay-marriage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο η οργάνωση για τα δικαιώματα του ανθρώπου Human Rights Watch έδωσε στη δημοσιότητα το παρακάτω video με την καταγραφή των τελευταίων επιθέσεων κατά γκέι ανδρών στη Ρωσία.Μια προειδοποίηση.Το βίντεο είναι ιδιαίτερα αποτροπιαστικό (από τα πιο σοκαριστικά που έχω δει προσωπικά τόσα χρόνια στον γκέι ακτιβισμό) άρα δεν είναι για όλους.Σκηνές εξευτελισμού,βάρβαρων ξυλοδαρμών κ δυστυχώς ακόμα κ raw βιασμών γκέι ανδρών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο η οργάνωση για τα δικαιώματα του ανθρώπου Human Rights Watch έδωσε στη δημοσιότητα το παρακάτω video με την καταγραφή των τελευταίων επιθέσεων κατά γκέι ανδρών στη Ρωσία.Μια προειδοποίηση.Το βίντεο είναι ιδιαίτερα αποτροπιαστικό (από τα πιο σοκαριστικά που έχω δει προσωπικά τόσα χρόνια στον γκέι ακτιβισμό) άρα δεν είναι για όλους.Σκηνές εξευτελισμού,βάρβαρων ξυλοδαρμών κ δυστυχώς ακόμα κ raw βιασμών γκέι ανδρών.

 

 

Πραγματικα ντροπιαστηκα βιντεο δεν νομιζω οτι τους φταινε οι γκει γενικα αυτοι οι ανθρωποι δρουν ετσι, ειτε ειναι γκει, ειτε μαυροι κτλ.

 

Πρεπει κατι να γινει οκ διαφωνουμε σε αρκετα πραγματα αλλα η βια δεν ειναι αποδεκτη σαν λυση, ελπιζω στους ολυμπιακους να μην εχουμε παρατραγουδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε είσαι καθυστέρας γιατί δήθεν αγνοείς πως εδώ και πόσα έτη η ελληνική τηλεόραση στο 99% της είναι 10-15 ηθοποιοί που παίζουν 5 χαρακτήρες, ίδιους σε κάθε σειρά. Τυπικά θα έπρεπε να διαμαρτύρονται για χαρακτήρες-καρικατούρες όλες οι κοινωνικές ομάδες, αλλά δε στέλνουν όλοι παράπονα στη hipsterο Lifo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ντροπιαστηκα βιντεο δεν νομιζω οτι τους φταινε οι γκει γενικα αυτοι οι ανθρωποι δρουν ετσι, ειτε ειναι γκει, ειτε μαυροι κτλ.

 

Πρεπει κατι να γινει οκ διαφωνουμε σε αρκετα πραγματα αλλα η βια δεν ειναι αποδεκτη σαν λυση, ελπιζω στους ολυμπιακους να μην εχουμε παρατραγουδα.

Ναι αλλά αν δε τα χώνεις αυτά στη δημοσιότητα σταθερά από όπου κ αν προέρχονται παγκοσμίως θα έχουμε τις γνωστές παπαρίστικες conspiracy theories για τα γκέι λόμπι,τη γκέι ατζέντα,για το πόσο οι γκέι είναι μια χαρά κ δε πρέπει να μιλάνε κοκ.

 

Τράτζικ καρατράτζικ ειδικά για μας τους LGBT να βλέπουμε τέτοια ράκη, επιβάλεται όμως να γνωστοποιούνται ευρύτερα κ συστηματικά γιατί μερικοί τελειωμένοι anti-gay ομοφοβάρες μας κάνουν μερικές φορές να ξεχνάμε πως γράφουμε το όνομα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν δε τα χώνεις αυτά στη δημοσιότητα σταθερά από όπου κ αν προέρχονται παγκοσμίως θα έχουμε τις γνωστές παπαρίστικες conspiracy theories για τα γκέι λόμπι,τη γκέι ατζέντα,για το πόσο οι γκέι είναι μια χαρά κ δε πρέπει να μιλάνε κοκ.

 

Τράτζικ καρατράτζικ ειδικά για μας τους LGBT να βλέπουμε τέτοια ράκη, επιβάλεται όμως να γνωστοποιούνται ευρύτερα κ συστηματικά γιατί μερικοί τελειωμένοι anti-gay ομοφοβάρες μας κάνουν μερικές φορές να ξεχνάμε πως γράφουμε το όνομα μας.

Καλα κανεις και τα βαζεις και αν μερικες φορες διαφωνουμε για το γκει γαμο αυτο εδω δεν ειναι αποδεκτο , πρεπει να υπαρχουν βαρβατες ποινες για τετοια εγκληματα γιατι εγκλημα ειναι αυτο.

 

Πιστευω ειναι σαν τον βιασμο στις γυναικες , και το χειροτερο ειναι τα ψυχολογικα τραυματα που δεν υπουλονονται καθολου ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξοβόλε είσαι καθυστέρας γιατί δήθεν αγνοείς πως εδώ και πόσα έτη η ελληνική τηλεόραση στο 99% της είναι 10-15 ηθοποιοί που παίζουν 5 χαρακτήρες, ίδιους σε κάθε σειρά. Τυπικά θα έπρεπε να διαμαρτύρονται για χαρακτήρες-καρικατούρες όλες οι κοινωνικές ομάδες, αλλά δε στέλνουν όλοι παράπονα στη hipsterο Lifo.

Τσίμπα το σχόλιο μου πάνω σε αυτό γιατί δεν είμαι να αντιγράφω την απάντηση.

 

http://www.lifo.gr/team/gayandlesbian/45805?comment=898865#898865

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα 10μμ UK time

 

 

 

Ακούω ότι θα περιέχει ιδιαίτερα αποκρουστικές κ σπαρακτικές σκηνές κ αναμένεται να κάνει τον γύρο του κόσμου.Δείτε το όσοι μπορείτε σήμερα το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπα το σχόλιο μου πάνω σε αυτό γιατί δεν είμαι να αντιγράφω την απάντηση.

 

http://www.lifo.gr/team/gayandlesbian/45805?comment=898865#898865

 

Ναι, από το σχόλιο προκύπτει πως μάλλον συμμερίζεσαι την άποψη μου για την ελληνική tv, συνεπώς δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να απαιτείς ποιοτική αναπαράσταση gay χαρακτήρων από ένα μέσο που στερείται ποιότητας. Έπειτα είναι και το πως λειτουργεί η τηλεόραση. Είσαι ο πρώτος που θα μιλήσει για Ελλαδιστάν και Χριστιανοταλιμπάν αλλά μάλλον ξεχνάς πως κι αυτοί αποτελούν target group της τηλεόρασης, ίσως και το κυριότερο μάλιστα αφού οι περισσότεροι νέοι βλέπουν ξένες σειρές. Ο μέσος θεατής περιμένει να δει αυτή την καρικατούρα του gay για τον ίδιο λόγο που ο πετυχημένος άντρας θα ακολουθεί image Κωστόπουλου και ο nerdουλας θα φοράει γυαλιά. Τέλος, ας υπενθυμίσω ότι οι gay με προβολή στην Ελλάδα δεν είναι Almodovar και Neil Patrick Harris, αλλά Σεργουλόπουλοι και Μουτσινάδες. Ο μόνος που έχει 2 πράγματα να πει, ο Χατζηστεφάνου, δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις στις πρώτες του εμφανίσεις. Προσωπικά θεωρώ πως το σκηνικό θα αλλάξει μόλις εμφανιστεί κάποιος gay που θα δώσει στο κοινό έναν πιο σοβαρό λόγο να τον "συμπαθήσει", όχι απλά επειδή είναι gay.

 

Σαν υστερόγραφο να πω για τη Μίνα Ορφανού που είναι trans και έχει κάνει δουλειές σε κινηματογράφο και τηλεόραση. Οι trans όμως έχουν αρχίδια. Κάνουν ό,τι κάνουν και δεν περιμένουν πατ-πατ στην πλάτη από media ή κανέναν. Άλλη κλάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό, λιτό, δωρικό. Υπέροχο.

Το οποιο μου θυμισε:

 

- Γιατί οι πόρνες είναι μέσα σε οίκους ανοχής, ενώ οι τραβεστί έξω στο δρόμο;

- Γιατί το κρύο θέλει αρχίδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...