Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά κ γω διαφωνώ στο σφετερισμό από το κίνημα του όρου ''πούστης'' , μου την σπάει κάργα.Αν κ στις Αγγλόφωνες το ανάλογο με το queer έχει φέρει αποτελέσματα για την Ελληνική γλώσσα δε με ψήνει ούτε με πείθει η προσπάθεια σφετερισμού κ γενικά είμαι πολέμιος του όρου.

 

Αλλά για το τρολάρισμα που έφαγε η Πειραιώτισσα εγώ γούσταρα,ανάλογα το context άντε το καταπίνω.Στη προκειμένη έλιωσα όταν μου το είπαν κ γούσταρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aκτιβιστικη πραξη το τρολλαρισμα ενος μητροπολιτη της ωρα τελεσης του μυστηριου του αγιασμου των υδατων??

Ακομα και ενας αθεος αριστερος σαν εμενα το βρισκει αντιαισθητικο και κιτς.

Οχι το φιλι το ιδιο μεταξυ ομοφυλων ζευγαριων.......αλλα ολη αυτη η παρασταση.....σαν κακοπαιγμενο εργο!!!

Δυστυχως ο σεβασμος και η αναγνωριση των αδιαμφισβητητων δικαιωματων της LGBT ελληνικης κοινοτητας ποδηγετειται πρωτα και κυριως απο τα μελη της!!!

Ακομα και το poustiriot ....τοσο φτηνο σαν συνθημα!!!

Κριμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να δωσουμε κανα εκατομμυριο για gay parade και σου αστεγους να δινει ο ιδιος δημος ενα κεσεδακι με ενα φασολι για συσιτιο.

Τωρα μπορειτε να με φατε.Τα συμπερασματα στους υγιεις και νοων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O νοων του νοων , τον νοων ο νοων  οι νοων , των νοων , τους νοων , ω νοων..; Ενδιαφερον..

 

Το οτι εχουμε και προβληματα επιβιωσης καποιων κοινωνικων ομαδων , δεν σημαινει οτι πρεπει απααραιτητα να ολισθησουμε στην εξελιξη της ζωης αλλων..

 

Ως προς την ακτιβιστικη πραξη , δηλωνω χριστιανη αλλα οχι απο τους δογματικους που προκρινουν το γραμμα απο την ουσια. Ο Χριστος πρωτα ειπε αγαπατε αλληλους. Πως συμβαδιζει αυτο με το ομοφυλοφιλοι θα καειτε σην κολαση δεν μπορω να βρω καποια συγκλιση.. ετσι δεν με ενοχλησε. Καλα εκαναν για να του δειξουν οτι και που φιλήθηκαν και το μυστηριο εγινε και δεν πεθανε κανεις..ενω πολλοι κληρικοι ακουγεται οτι υποστηριξαν την χ.α που κατηγορειται για δολοφονιες. Πως συμπορευεται ολη αυτη η ιδεολογια δεν ξερω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκτιβιστικη πραξη το τρολλαρισμα ενος μητροπολιτη της ωρα τελεσης του μυστηριου του αγιασμου των υδατων??

Ακομα και ενας αθεος αριστερος σαν εμενα το βρισκει αντιαισθητικο και κιτς.

Οχι το φιλι το ιδιο μεταξυ ομοφυλων ζευγαριων.......αλλα ολη αυτη η παρασταση.....σαν κακοπαιγμενο εργο!!!

Δυστυχως ο σεβασμος και η αναγνωριση των αδιαμφισβητητων δικαιωματων της LGBT ελληνικης κοινοτητας ποδηγετειται πρωτα και κυριως απο τα μελη της!!!

Ακομα και το poustiriot ....τοσο φτηνο σαν συνθημα!!!

Κριμα!!

Πόσο πατροναριστικό μου κάνει όταν κάποιος προτάσει την ιδεολογία του για να μας πείσει για το πόσο υπέρμαχος μας είναι αλλά....μέχρι εκεί που δεν ενοχλήται ''η αισθητική'' του.

 

Δε μιλάω για σένα προσωπικά όμως στο δόξα πατρί βαράει η δήθεν τρεντιά του ''εγώ υποστηρίζω μεν τα δικαιώματα των γκέι αλλά μεταξύ μας όμως ομοφοβάρα του κερατά είμαι κατά βάση''.

 

Εξάλλου κλάιν,απλά φιλήθηκαν,τι πιο ωραίο κ spot on για να δείξουν στη κάθε θρησκόληπτη ότι εκεί που δε πιάνει μελάνι έχουν τις σκοταδιστικές διδαχές τους.Όσο για το όνομα εγώ έξυπνο το βρήκα κ επίκαιρο σε σχέση με τον τζερτζελέ με τις ρωσσίδες.Ύστατο τρολάρισμα.

 

Στη τελική αυτό που βλέπω είναι πόσο πολοτικό στην ελληνική κοινωνία είναι το δίπολο θρησκεία-ομοφυλοφιλία κ αυτό οι ακτιβιστικοί οργανισμοί στην Ελλάδα μάλλον το χουν πιάσει κ χτυπάνε τώρα τελευταία head on με σκοπό τουλάχιστον έτσι να ακουστεί κάτι για τα δικαιώματα μας μιας κ τους μη στόκους τις περισσότερες φορές τους έχουμε με το μέρος μας στη βιτριολική διαμάχη με την εκκλησία.Αμφιβάλλω πως εαν το πάνε με το σεις κ το σας κάποιος θα ασχοληθεί ή θα πάρει δημοσιότητα το θέμα.Νομίζω επειδή το ελλαδιστάν είναι κάτι μύρια χρόνια πίσω στο ζήτημα μια χαρά κάνουν οι ακτιβιστικοί οργανισμοί που χτυπάνε έτσι.Μια πρόκληση για να γίνει έστω υποτυπώδης κουβέντα.

 

Εξάλλου η ομοφοβία δε γνωρίζει ιδεολογικά barriers .Tπτ δε μου λέει το αριστερός-δεξιός.Η φύση της ομοφοβίας είναι τόσο pervasive ειδικά σε κοινωνία τύπου ελλαδιστάν που αυτά με τις ιδεολογίες να πούμε είναι ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο πιο high profile ποδοσφαιριστής ever που βγαίνει από την ντουλάπα.Ο Thomas Hitzlsperger , νομίζω West Ham κ Εverton ήταν πριν κανα δυο χρόνια εδώ UK.Πάντως τα έσπασε με τον τρόπο που επέλεξε το coming out του.Θέλουμε κ άλλους τέτοιους.'' Homophobes now have a pronounced opponent'' θεός λέμε.Δείτε τι λέει ο τυπάς

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα από δεκαετίες υστεριών από την Κνεσετ και την Ισραηλινή πολιτική σκηνή το Ισραήλ επιτέλους εγκαινίασε χθές το πρώτο μνημείο στην ιστορία του για τα γκέι θύματα του Ολοκαυτώματος.Παρακάτω η σπάνια φωτό που δείχνει τους άνδρες με το Ροζ Τρίγωνο στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και η οποία όσοι είχατε επισκεφτεί το Yad Vassem θα παρατηρήσατε πως ήταν η μοναδική χωρίς επεξήγηση/περιγραφή λόγω των πολιτικών συγκρούσεων στη Κνεσέτ για την αναγνώριση των περίπου 15000 ανδρών που στάλθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης από τα ναζιστόνια ως ομοφυλόφιλοι.Κάτι που εδώ και σχεδόν μια δεκαετία η Γερμανία ήδη έχει κάνει(!)

 

Israel’s first memorial to gay Holocaust victims unveiled

 

- See more at: http://www.gaystarnews.com/article/israel%E2%80%99s-first-memorial-gay-holocaust-victims-unveiled141213#sthash.lcLL1cIG.dpuf

 

 

Eνώ παρακάτω δείτε το μνημείο με το Ροζ Τρίγωνο που εγκαινιάστηκε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ επί Ισραηλινού εδάφους στο Τελ Αβίβ.

 

To Ροζ Τρίγωνο γράφει στη κεφαλίδα:

 

"In memory of those persecuted by the Nazi regime for their sexual orientation and gender identity."

 

Ενώ το κειμενάκι (4-5 λέξεις δε μπόρεσα να τις βγάλω λόγω της χάλια ποιότητας του βίντεο) της πλακέτας reads:

 

Article 175 of the German criminal law outlawed Homosexuality and the Third Reich made homosexual relations a felony.According to Nazi ideology homosexuality undermined national health.The Gestapo founded an anti homosexual unit and the ''Centre for fighting of homosexuality and abortion'' possessed of a list of nearly 100.000 persons.Those who were discharged after serving their term in prison were often sent to concentration camps in order to prevent them from returning to their ''criminal activity'' . In the camp they had a pink triangle attached to their uniform.Their number in the camps was estimated at about 15.000 and more than half of them were murdered. In Buchenwald experiments were carried out to ''cure'' people from homosexuality.Being a lesbian was a cause of internment in the women's camp of Ravensbrück. Homosexual Jews imprisoned under Article 175 were often accused of other (''.........'') just because of being Jews.Most prominent target for Nazi assaults against homosexuals was Magnus Hirschfeld whose research institute was demolished by Nazis (.....) Gad Beck and Walter Guttman are among those Jews known to (.....) also die of their homosexuality.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Νιγηρία,αυτό το λίνκο δημοκρατίας, μπάναρε σήμερα εκτός από τον γκέι γάμο και όλες τις ακτιβιστικές ενέργειες,γκέι κλαμπ ή public displays of affection ανάμεσα σε άνδρες ή γυναίκες(φιλιά,αγκάλιασμα,χεράκι-χεράκι κτλ).Η ποινή προβλέπεται στα 14 χρόνια φυλάκιση για όλα τα παραπάνω ενώ το γκέι σέξ μεταξύ ανδρών μας δίνει 10ετή ποινή κάθιρξης.

 

ΓΤΠΚ να πούμε τα Νιγηριανά ομοφοβάκια.

 

 

http://www.usatoday.com/story/news/world/2014/01/13/nigeria-bans-gays-marriage-gay-meetings/4457085/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια δυνατή δικαστική επιτυχία στις ΗΠΑ.Το ban της Οκλαχόμα για τον γκέι γάμο κρίθηκε αντισυνταγματικό από ομοσπονδιακό δικαστή.Η δεύτερη συντηριτική πολιτεία στην οποία έχουμε κάτι τέτοιο μετά την απόφαση της Utah.Μάλιστα η απόφαση μιλάει και αυτή για παραβίαση των θεμελιωδών δικαιωμάτων όλων των Αμερικανών.Για να δούμε λοιπόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 στρέητ επώνυμοι άνδρες από τη Γερμανία lock lips για ένα πρότζεκτ κατά της ομοφοβίας που στανταράκι χρειάζεται κ το Ελλαδιστάν μι θινκς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στο World Economic Forum στο Ντάβος είχαμε το πρώτο πάνελ έβερ για τα   LGBT δικαιώματα.Παρακάτω στο λινκ όλο το βιντεάκι για όσους ενδιαφέρονται.

 

http://www.huffingtonpost.com/2014/01/23/fareed-zakaria-davos_n_4638124.html?1390468133

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ πίσω στις πολιτισμένες κοινωνίες όσοι είστε εδώ Λονδίνο αυτές τις μέρες ίσως θα είδατε στα λεωφορεία tube etc  τη τρομερή καμπάνια του Stonewall για τη καταπολέμιση της ομοφοβίας στο εργασιακό περιβάλλον.

Enjoy

 

 

 

a4-7.jpg

 

 

 

a4-4.jpg

 

a4-6.jpg

 

 

 

a4-2.jpg

 

a4-9.jpg

 

a4-8.jpg

 

 

a4-1.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...